Jak wspierać energię sieciowych ruchów społecznych w przestrzeni miasta? Jak rozpoznawać i badać nowe formy aktywności? To niektóre z tematów, które podejmą paneliści debaty Autonomia, samoorganizacja, samorząd. O kulturze i społeczeństwie poza instytucjami zorganizowanej przez Teatr Powszechny w Warszawie i Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z tygodnikiem POLITYKA, która odbędzie się 5 października 2017 w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40. Debata jest organizowana w ramach przygotowań do Forum Przyszłości Kultury, które odbędzie się 18 i 19 listopada w Warszawie.

W dyskusji udział wezmą: Marianna Grzywaczewska (aktywistka), Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej), Mikołaj Rakusa-Suszczewski (Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Stachura (Uniwersytet Gdański), a poprowadzi ją Edwin Bendyk. Debata jest organizowana w ramach przygotowań do Forum Przyszłości Kultury, które odbędzie się 18 i 19 listopada w Warszawie.

Protesty przeciwko ACTA w 2012 r., Ogólnopolski Strajk Kobiet, Łańcuch Światła to tylko kilka przykładów społecznej mobilizacji w skali masowej w Polsce ostatnich lat. Nie stały za nimi partie polityczne ani wielkie organizacje społeczne, mimo to potrafiły wypracować taktykę i estetykę działania zbiorowego. Czy rzeczywiście, jak twierdzi badaczka ruchów społecznych Elżbieta Korolczuk, wkroczyliśmy w epokę post-NGOsową, kiedy zaangażowanie, bycie razem, uczestnictwo w kulturze nie wymaga już przynależności do sformalizowanych struktur? Jeśli tak, to jaka może być przyszłość owych nowych, sieciowych ruchów społecznych? Czy będą się instytucjonalizować? Czy i jak wspierać ich energię w przestrzeni miasta? Jak rozpoznawać i badać nowe formy aktywności, by nie przegapić inicjatyw o dużym potencjale kulturo i miastotwórczym lub mogących wywołać istotne konsekwencje polityczne?

Organizatorzy o zbliżającym się Forum Przyszłości Kultury: – Spotkajmy się, by podjąć zadanie wymyślenia projektu na przyszłość – stworzenia wizji kultury, o jakiej marzymy, której chcielibyśmy dla nas dziś i dla przyszłych pokoleń. Potrzebujemy nowych opowieści, które przywrócą nam nadzieję oraz sens zaangażowania i działania na rzecz tego, co wspólne. To praca „Bildung”, o której pisała Maria Janion w liście do Kongresu – praca rozumienia prowadząca do empatii, mądry wysiłek przekształcania siebie i świata wokół. Nie dajmy odebrać sobie wizji przyszłości!

Pełen Manifestem Forum Przyszłości Kultury dostępny jest tutaj: http://bit.ly/Manifest_Forum_Przyszłości_Kultury.

Debata Autonomia, samoorganizacja, samorząd. O kulturze i społeczeństwie poza instytucjami
Organizator: Teatr Powszechny w Warszawie i Instytut Kultury Miejskiej
Współpraca: Tygodnik POLITYKA
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/118268108851084/