Wstęp na wszytskie wydarzenia jest wolny i odbywają się w IKm przy ul. Długi Trag 39/40, chyba, że zaznaczono inaczej.

Program wydarzeń Instytutu Kultury Miejskiej w maju 2018

7.05 | pn | 18:00 | Nowa dzielnica: Wykłady i spacery o Oliwie | Lokalni Przewodnicy | Nowa Oliwa dzisiaj i jutro | wykład Wojciecha Walania | miejsce: Olivia Sky Club, spotkanie przed Olivia Tower (al. Grunwaldzka 472a)
7.05 | pn | 18:00 | Wykłady i spacery o Oruni | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki | Orunia industrialna | wykład i spacer z Ryszardem Kopittke | miejsce: Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9)
8.05 | wt | 17:30 | Wykłady i spacery o Dolnym Mieście | Lokalni Przewodnicy | Szpital Boromeuszek – historia do 1945 roku | wykład Adama Szarszewskiego | miejsce: CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1)
8.05 | wt | 18:00 | Jak za sceną wygląda… festiwal Pol’and’Rock (dawny Przystanek Woodstock) | goście: Bartłomiej Stolarek (Pol’and’Rock) | prowadzenie: Małgorzata Muraszko (Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24)
10.05 | cz | 18:00 | koLEKCJE: Wycena Dzieł Sztuki | wykład | prowadzenie: Karolina Bańkowska
12.05 | sb | 12:00-14:00 | Sezon Grzewczy 2018 z Prullą w IKM: wspólne robienie na drutach dla każdego | prowadzenie: Prulla | materiały własne
12.05 | sb | 12:00 | Wykłady i spacery o Nowym Porcie | Lokalni Przewodnicy | #nowyport spacer fotograficzny | spacer z Adrianem Wernerem | spotkanie: pod dawnym MDK (ul. Marynarki Polskiej 15)
12-13.05 | sb-nd | Akademia Active Citizens | Warsztaty Projektowanie usług z zastosowaniem metody design thinking | prowadzenie: Agnieszka Mróz | obowiązywały zapisy: anna.urbanczyk@ikm.gda.pl
13.05 | nd | 12:00 | Nowa dzielnica: Wykłady i spacery o Oliwie | Lokalni Przewodnicy | Park Oliwski i Pachołek | spacer z Marianem Chomickim | spotkanie: przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25)
13.05 | nd | 12:00 | Wykłady i spacery o Nowym Porcie | Lokalni Przewodnicy | Zwiedzanie S/Y Oceania | spacer z I oficerem S/Y Oceania Maciejem Zarazińskim | spotkanie: pod dawnym MDK (ul. Marynarki Polskiej 15) | zapisy od 7.05: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016
14.05 | pn | 18:00 | Nowa dzielnica: Wykłady i spacery o Oliwie | Lokalni Przewodnicy | Historia Oliwy w latach 1772 – 1945 | wykład Sławomira Ruta | miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25)
14.05 | pn | 18:00 | Wykłady i spacery o Oruni | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki |Ferberowie w Lipcach i nie tylko | wykład Aleksandra Masłowskiego | miejsce: Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9)
15.05 | wt | 18:00 | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górcei | Tolkienowie z Gdańska | wykład Ryszarda Derdzińskiego | miejsce: Gdańska Szkoła Wyższa (ul. Biskupia 24b)
16.05 | śr | 17:30 | Wykłady i spacery o Nowym Porcie | Lokalni Przewodnicy | Cmentarze w Nowym Porcie | spacer z Marcinem Stąporkiem | start pod dawnym MDK (ul. Marynarki Polskiej 15)
16.05 | śr | 20:00 | MAPA i Emiter | koncert | bilety 10 zł | zapisy: www.mapawikm.evenea.pl
19.05 | sb | 12:00 | Nowa dzielnica: Wykłady i spacery o Oliwie | Lokalni Przewodnicy | spacer Cystersi i Brygidki | start przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25)
19.05 | sb | IKM w Noc Muzeów
16:00-01:00 | Punkt Informacyjny Nocy Muzeów | IKM (ul. Długi Targ 39/40) 16:00-01:00 | Instalacje artystyczne site-specific na Targu Rakowym 11 Wasserkunst Tor czyli Plastica Porta | Filip Ignatowicz Powrót ptaków | Ada Dobrzelecka Skwer przy nowej siedzibie IKM (Skwer im. Polskich Harcerzy w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku) – dojście od strony przystanków autobusowych 16:00, 18:00 | Gdańskie Miniatury: Tajemnice gdańskich uliczek. Wśród zawodowców – Główne Miasto | edycja specjalna dla rodzin i grup nieformalnych | spotkanie: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM 20:00, 22:00 | Spacery szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka – Trasa: Działaczki Wolnego Miasta | spotkanie: ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM
20.05 | nd | 16:00 | Wykłady i spacery o Oruni | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki | Śladami rodu Ferberów – spacer rowerowy po Lipcach i Niegowie | prowadzenie: Ryszard Kopittke i Krzysztof Ostaszewski | miejsce: Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9) | zapisy od 7.05: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016 | prosimy o zabranie kasków rowerowych
21.05 | pn | 18:00 | Nowa dzielnica: Wykłady i spacery o Oliwie | Lokalni Przewodnicy | Historia Oliwy po 1945 roku | wykład Sławomira Ruta | miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25)
21.05 | pn | 18:00 | Wykłady i spacery o Oruni | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki | Oruńska świątynia wody – historia zbiornika Stara Orunia | wykład Ewy Pastuszak (GIWK) | miejsce: Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9)
22.05 | wt | 18:00 | Spotkanie na temat książki O Gdańsku literackim 1945–2015 | Goście – redaktorzy publikacji: Janusz Mosakowski, Bartosz Dąbrowski, Radosław Młynarczyk, Artur Nowaczewski | Prowadzenie: Katarzyna Szalewska | wydawca: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
22-23.05 | wt-śr | 10:00-15:00 | Wikimaraton – Kunszt Wodny | Szkolenie z tworzenia i edycji haseł w Wikipedii na przykładzie hasła: Kunszt Wodny. Prowadzenie: Tomasz Wszeborowski | zapisy: karina.rojek@ikm.gda.pl
23.05 | śr | 10:00, 11:30, 13:00 | Gdańskie Miniatury: Zielone miasto. Jesion – Oliwa | gra miejska i spacer dla szkół | zapisy do 15.05: miniatury@ikm.gda.pl 10:00 i 13:00 start spod głównego wejścia do Parku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego. 11:30 start pod wejściem na cmentarz od strony parku przy Opackiej.
23.05 | śr | 17:30 | Wykłady i spacery o Nowym Porcie | Lokalni Przewodnicy | Nowy Bronx – spacer na temat kultury ulicznej | prowadzenie: Iwona Woźniewska, Adrian Lipskee Lipiński i Młodzi 180 Stopni | start pod dawnym MDK (ul. Marynarki Polskiej 15)
23.05 | śr | 18:00 | Cykl artBiografie | pokaz filmu Fotograf wojenny reż. Christian Frei | prelekcja z udziałem Wojciecha Jagielskiego, prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek
24.05 | cz | 17:30 | Wykłady i spacery o Dolnym Mieście | Lokalni Przewodnicy| Pałac Mniszchów na Długich Ogrodach | wykład Zofii Maciakowskiej | miejsce: CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1)
24.05 | cz | 18:00 | Nowy design szyldów | prezentacja prac Traffic Design oraz studentów ASP z dyskusją o typografii i jakości miejskiej przestrzeni | goście dyskusji: Jacek Wielebski, Anita Wasik, Piotr Czyż, Karina Rembiewska i Dariusz Słodkowski
25.05 | pt | Rozpoczęcie Gdańskich Dni Sąsiadów | informacje i zapisy: www.gdansk.dnisasiadow.pl
25.05 | pt | 10:00 | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce | Schronisko Młodzieżowe na Biskupiej Górce | spacer z Anną Perz | zapisy od 30.04 do 10.05: przewodnicy.bg@gmail.com
26.05 | sb | 11:00 | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce | Schronisko Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce | spacer z Wojciechem Ostrowskim | zapisy od 15.05: przewodnicy.bg@gmail.com
26.05 | sb | 12:00 | Gdańskie Miniatury: Zielone miasto. Jesion – Oliwa | gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych | spotkanie: wejście do Parku Oliwskiego, od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego | informacje: miniatury@ikm.gda.pl
27.05 | nd | 12:00 | Nowa dzielnica: Wykłady i spacery o Oliwie | Lokalni Przewodnicy | Skarby dolin oliwskich | spacer z Marcinem Wilgą | start przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25)
28.05 | pn | 18:00 | Nowa dzielnica: Wykłady i spacery o Oliwie | Lokalni Przewodnicy | Geomorfologia Oliwy | wykład Marcina Wilgi | miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25)
29.05 | wt | 18:00 | Akademia Gdańska: Gdańsk – miasto, którego nie ma | Kościół Bożego Ciała – kościół trzech wyznań | wykład Rafała Michalaka
30.05 | śr | 17:30 | Wykłady i spacery o Nowym Porcie | Lokalni Przewodnicy | Fotograficzna kronika Nowego Portu | wykład Moniki Popow i Piotra Połoczańskiego | miejsce: Dom Sąsiedzki (ul.Wyzwolenia 49)
30.05 | śr | 19:00 | Miasta, mity, mistyfikacje | Bosfor Dalekiego Wschodu, czyli o architekturze Władywostoku | wykład Łukasza Mikołaja Sadowskiego (ASP w Łodzi)

Otwarty IKM

Otwarty IKM, to program współorganizacji projektów, w ramach którego można uzyskać wsparcie finansowe, merytoryczne i techniczne w realizacji swoich pomysłów. Na zgłoszenia czekamy do 10-tego dnia każdego miesiąca. Informacje: www.otwarty.ikm.gda.pl.
14.05 | pn | 15:30-18:00 | Współczesne transformacje obszarów nawodnych Gdańska | wykład | organizator: Harcerski Krąg Seniorów „Korzenie“, prowadzenie: Piotr Lorens
18.05 | pt | 17:00-19:30 | Czy twój pies się nudzi? | warsztaty z tworzenia mat węchowych | organizator i prowadzenie: Agata Mancewicz | informacje i zapisy: agattam@gmail.com
21.05 | pn | 14:00-17:00 | Kintsugi – japońska sztuka naprawiania naczyń złotem | warsztaty | organizator: Monika Ksieniewicz, prowadzenie: Aleksandra Barczak | informacje i zapisy: kintsugi@wp.pl
21.05 | pn | 18:00-21:00 | Linoryt kolektywnie | warsztaty dla osób powyżej 16. roku życia | organizator i prowadzenie: Barbara Leszczyńska | informacje i zapisy: barbaraelgraphicdesign@onet.pl
25.05 | pt | 17:00-19:00 | Tea Time z Erykiem Ostrowskim | spotkanie wokół książki Tajemnice wichrowych wzgórz | organizator: Aleksandra Perzyńska, prowadzenie: Aleksandra Perzyńska, Eryk Ostrowski
sień IKM czynna w maju:
pn-pt 10.00-18.00 sb-nd (12-13.05)
12.00-16.00 sb (19.05)
sień IKM w ramach Europejskiej Nocy Muzeów:
16:00-1:00
zamknięta w dniach: 1 – 6, 20, 26 – 27, 31 maja
Kontakt: tel. 58 301 20 16 e-mail: kontakt@ikm.gda.pl
Instytut Kultury Miejskiej 2018