Bilety – [kliknij tutaj]
10zł

Warsztat dla osób opiekujących się: „Przystań (samo)ukojenia. Troska wobec siebie w sytuacji przeciążenia pracą opiekuńczą”, prowadzenie: Katarzyna Żeglicka 

28 maja, godziny 13.00 – 16.00 

 

Warsztat pracy z ciałem skierowany do osób pełniących role opiekuńcze nad osobami z niepełnosprawnościami oraz seniorami i seniorkami. Opiekunowie są grupą, która szczególnie wymaga wsparcia wytchnieniowego. Całodobowa opieka nad osobami o szczególnych potrzebach, brak wsparcia oraz często brak możliwości wykonywania odpłatnej pracy zawodowej powodują szczególne narażenie na problemy wypalenia. 

Warsztat wyposaży uczestników i uczestniczki w proste narzędzia pozwalające zadbać o siebie. Podczas jego trwania podzielimy się różnymi sposobami na (samo)ukojenie w sytuacji przeciążenia, zwrócimy uwagę na doznania zmysłowe pozwalające na odprężenie się i wyciszenie. Wspólnie stworzymy przestrzeń wytchnienia, odpoczynku oraz troski wobec siebie i innych. 

Główną metodą doświadczania będą ruch i taniec rozumiane jako swobodna ekspresja. Wykorzystamy ćwiczenia pracy z ciałem (improwizacja, podążanie za impulsem oraz mądrością ciała) i oddechem. Osoby uczestniczące poznają proste techniki (auto)masażu, wytrząsania napięcia, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, skanowanie ciała oraz wizualizacje, które można wykonać samodzielnie w domu. 

Dla kogo: 

Zapraszamy osoby wykonujące pracę opiekuńczą nad osobami z niepełnosprawnością oraz seniorkami i seniorami; wiek uczestniczących osób: od 25. roku życia.  

O prowadzącej: 

Katarzyna Żeglicka – pedagożka teatru i animatorka kultury, performerka, tancerka i choreografka z niepełnosprawnością; certyfikowana trenerka WenDo – metody samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt. Ukończyła roczny Kurs Choreografii Scenicznej u Iwony Olszowskiej. Była stypendystką krakowskiego programu „Kultura odporna” (2020) i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Uczestniczyła w programach rezydencyjnych w Polsce i za granicą. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi.  Autorka spektakli, performansów oraz etiudy. Laureatka konkursu Europe Beyond Access za autorską etiudę „Rezonans kontrastu”. Od ponad 20 lat pracuje z osobami doświadczającymi dyskryminacji i przemocy. Regularnie prowadzi warsztaty i laboratoria z zakresu pracy z ciałem, inkluzywności, przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy.  

Prace prowadzącej: 

Strona internetowa – facebook
Bio na stronie projektu Europe Beyond Access
Wideo etiudy „”Rezonans kontrastu””
O spektaklu „”Gra w konstra-s-Ty””