artBiografie

Projekt archiwalny

artBiografie to cykl filmów dokumentalnych poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Artystom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość.

O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutowali zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Docs Against Gravity Trójmiasto

Dotychczasowe spotkania cyklu artBiografie:

23 listopada, godz. 18.00, pokaz filmu Beuys. Sztuka to rewolucja (2017) i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg i Anny Wacławik-Orpik w ramach inauguracji cyklu.

Charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.

Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performanse i słuchając jego wypowiedzi rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem – według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. Ale to nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot.

Film Beuys. Sztuka to rewolucja w reżyserii Andresa Veiel nominowany był do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2017. Trailer: https://www.youtube.com/watch? v=tl5RqN8YKx0.

 

24 listopada, godz. 19.00, pokaz filmu o Andzie Rottenberg Układanie wolności i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg oraz reżyserów filmu: Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka. Prowadzenie spotkania: prof. Małgorzata Omilanowska.

Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie na nowo świata, meblowanie go po transformacji w roku 1989. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez nią wolność dla sztuki, artystów i dla niej samej okazała się niełatwa.

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Wieloletnia dyrektorka warszawskiej Zachęty. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest organizatorką i kuratorką wystaw promujących polską sztukę w kraju i za granicą (w tym na biennale w Wenecji, Stambule i São Paulo), a także wystaw problemowych i indywidualnych polskich oraz zagranicznych artystów. Jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) – pełniła funkcję przewodniczącej polskiej sekcji AICA w latach 1988–1990 i 1991–1993. Od 1994 do 2000 była zastępczynią przewodniczącego AICA. Należy również do Inter

national Manifesta Foundation oraz International Germinations Foundation.

Róża Fabjanowska – studiowała socjologię i etnografię, dyplom z socjologii kultury, w 1992 zaczęła pracę w TVP jako dziennikarka, a potem autorka scenariuszy i realizatorka filmów dokumentalnych oraz cyklicznych programów telewizyjnych, od 2012 roku producentka filmowa.

Sławomir Malcharek – od 1978 roku związany z TVP, w stanie wojennym wyrzucony z pracy, od początku lat 90-tych stale współpracuje z TVP jako operator, dokumentalista, realizator i producent filmowy.

 

13 grudnia, godz. 18.00, pokaz filmu Patti Smith: Sen życia i dyskusja z udziałem Piotra Metza i Anny Gacek.

Życie to przygoda naszego własnego projektu, nawiedzana seriami szczęśliwych i nieszczęśliwych wypadków – deklamuje Patti Smith.

Film Stevena Sebringa jest refleksją na temat jednych i drugich. Po kilkunastu latach spędzonych na prowincji i długiej żałobie po mężu 60-letnia Smith powraca na scenę. Fotograf mody Steven Sebring zaczął realizować jej filmową biografię 11 lat temu. Nic dziwnego, że projekt stał się dla obojga ważnym elementem biografii i obrósł legendą (podobno wspólnie ze Smith żartował, że prace ustaną wraz ze śmiercią jednego z nich). Znana jako trudna i nieprzystępna, Smith okazuje się wspaniałą i dowcipną kompanką.

Anna Gacek – dziennikarka Trójka – Program 3 Polskiego Radia. Współpracuje lub współpracowała z czasopismami muzycznymi „Machina”, „Teraz Rock”, z nieistniejącym już, poświęconym modzie magazynem „A4”, magazynem „Zwierciadło”, z tygodnikiem „Przekrój”, z popkulturowym magazynem „K MAG”, lajfstajlowym „Vice” oraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Piotr Metz – dziennikarz, dyrektor muzyczny Trójka – Program 3 Polskiego Radia. Prowadził wiele audycji o charakterze muzycznym, np. „Moje miasto nocą”, „Rock&Roll historia powszechna”, „W studiu i na scenie”, „Akademia muzyczna Trójki”, „Zjednoczone Królestwo”. W soboty o 19.00 prowadzi „Listę osobistą”. Jest jednym z założycieli radia RMF FM, które powstało w 1990 roku. Pracował także w spółce Eurozet, radiu Eska oraz polskiej MTV. Był redaktorem naczelnym magazynu „Machina”. W 2007 roku został nagrodzony Złotem Mikrofonem Polskiego Radia „za osobowość radiową i nowe formy popularyzacji muzyki rozrywkowej”.

17 kwietnia, godz. 18.00, pokaz filmu Matangi / Maya / MIA i dyskusja z udziałem Agnieszki Lichnerowicz i dr Michała Łubiny, prowadzenie: Anna Fedas.

Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów. Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością.

Kontakt

Paulina Cichosz

Paulina Cichosz

email: paulina.cichosz@ikm.gda.pl