Twoje dziecko spędza dzień z nosem w smartfonie? Nie wypuszcza z ręki tabletu, uruchamia Netfliksa lub marzy tylko o graniu na konsoli? A może nie wiesz, co robi, bo… sam(a) poświęcasz godziny na Facebooka, Instagram, gry lub oglądanie ulubionego serialu? Jeśli chcesz lepiej poznać medialne potrzeby młodych ludzi, zrozumieć je, ale również dowiedzieć się czegoś o sobie i uporządkować życie z mediami cyfrowymi przy użyciu nowych technologii, to nasze spotkania są właśnie dla Ciebie!

Pierwsze, wprowadzające spotkanie kierujemy do rodziców dzieci w różnym wieku: najmłodszych, nieco starszych i nastolatków. Tytuł wykładu to „Dzieci, rodzice, szkoła i media”. Startujemy 15 stycznia 2019 o 17.00. – zapowiada koordynatorka projektu Karina Rojek.

Przedstawimy istotne informacje na temat korzystania z mediów przez dzieci, nastolatków i rodziców oraz w jaki sposób cyfrowe technologie używane są w szkole. Zastanowimy się, co z tego wynika dla postrzegania siebie i rzeczywistości przez dzieci i nastolatków, jakie są wyzwania stojące przed młodymi ludźmi w związku z używaniem mediów, jak mogliby funkcjonować rodzice w świecie rozszerzonym cyfrowo i jaka mogłaby być rola szkoły korzystającej z nowoczesnych urządzeń.

Planowany cykl kierujemy do rodziców, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat:
– korzystania przez dzieci i nastolatki z mediów cyfrowych,
– potencjału edukacyjnego i twórczego cyfrowych narzędzi komunikowania,
– budowania relacji w rodzinie z wykorzystaniem mediów cyfrowych,
– zarządzania czasem korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Spróbujemy również odpowiedzieć na pytania rodziców oraz poszukać wspólnie rozwiązań konkretnych problemów i trudności związanych z korzystaniem z mediów cyfrowych przez rodziców i dzieci.

Prowadzący spotkanie:
Justyna Zborowska-Stunża i Grzegorz D. Stunża, rodzice trójki dzieci, zainteresowani edukacją medialną i cyfrową.

Daty kolejnych spotkań (odbywać się będą o godz. 18.00) w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

12 lutego: Media w rodzinie. Jak budować relacje z dziećmi, wykorzystując media.
12 marca: Smartfon jako narzędzie edukacyjne. Jak twórczo wykorzystywać media cyfrowe.
9 kwietnia: Smart home, roboty, programowanie, rozszerzona rzeczywistość. Jak mądrze wykorzystywać innowacje dla rozwoju dzieci.
14 maja: Czy moje dziecko jest uzależnione od mediów? Jak radzić sobie z zagrożeniami cyfrowymi.

Kontakt

Karina Rojek

Karina Rojek – absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Koordynatorka Medialabowych projektów Instytutu Kultury Miejskiej: Akademia Nowych Mediów, Pracownia Nowych Mediów, Miasto: szukam!. Redaktorka serwisu popularyzującego domenę publiczną oraz biblioteki cyfrowe – www.szukamy.org. Angażuje się w upowszechnianie korzystania z otwartych zasobów w edukacji  oraz w propagowanie idei otwartych instytucji kultury. Współtwórczyni projektu „wyszukane” – pamiątki z Gdańska inspirowane utworami z domeny publicznej.

karina.rojek@ikm.gda.pl

@karina_rojek

tel. 664974079

Instytut Kultury Miejskiej 2018