Miejsca to nieregularny cykl minimalistycznych działań artystycznych w przestrzeniach zamkniętych, rozsianych na mapie miasta i napotkanych w drodze poszukiwań. Wejście do Miejsca i zastanie go takim, jakie ono jest, w konkretnym punkcie kontinuum czasu. Przestrzeń jest dla tego projektu punktem wyjścia i sytuacją samą w sobie.

 

W styczniu 2017 roku odbyła się pierwsza odsłona cyklu, podczas której swoje instalacje zaprezentowali przy ul. Ogarnej Maciej Chodziński i Paweł Kulczyński. Drugą, proponowaną przez Instytut Kultury Miejskiej, przestrzenią jest budynek kotłowni na terenie Królewskiej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej 35/38 w Gdańsku. Od połowy XIX wieku funkcjonowała tam Fabryka Broni, w której po rozbudowie i modernizacji kompleksu (II połowa XIX wieku) powstała centralna kotłownia.

Już 18-20 sierpnia w tej niezwykłe przestrzeni zagoszczą zaproszeni przez Instytut Kultury Miejskiej artyści: Marcin Zawicki i LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja).

Marcin Zawicki, działający w Gdańsku artysta wizualny, malarz i twórca obiektów oraz instalacji przybliża ideę pracy, która powstała na potrzeby cyklu. – Zasada zachowania energii, obieg materii, to ciągłe powstawanie na nowo, zawsze na nawozie tego, co było przedtem. Pęd, który wespnie się ku górze, zabierze światło innym, poniżej. Życie ma swoją reprezentację estetyczną; piękno jego form wynika z ich doskonałej utylitarności. Nic tu nie jest przypadkowe, taka strata energii oznaczałaby śmierć. Rozwój zdaje się nie mieć końca a forma doskonała nie istnieć. Podobne relacje, procesy biologiczne rządzą całym światem natury ożywionej. Kierują także aktem twórczym. Rozrost i ewolucja, namnażanie i kolonizacja. Homeostaza i wyodrębnienie ze świata.

Miejsca #2, 18-20 sierpnia 2017

Marcin Zawicki, „Życie”, instalacja site specific
LASY (Stendek), instalacja dźwiękowa

Godziny działania instalacji: 18 -19 sierpnia, godz.17.00 -1.00,  20 sierpnia, godz. 12.00-20.00.

LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja) – koncert, 20 sierpnia godz. 19.00.

Adres: Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38 (budynek kotłowni)


www.miejsca.eu


Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Kuratorka cyklu: Natalia Cyrzan

Producentki wydarzenia: Larysa Sałamacha, Anna Jankowska

Zdjęcia: Lucyna Kolendo

Identyfikacja wizualna cyklu: propermarks.com

Projekt graficzny Miejsca #2: Sylwia Kasprowicz – fusystudio.pl

 

Kontakt

Natalia Cyrzan

W IKM pełni funkcję kierownika projektów i tworzy lub współtworzy Odcinki, Miejsca, Narracje, cykle wykładów i spotkań oraz koncerty realizowane zarówno w siedzibie Instytutu jak i w innych przestrzeniach Gdańska.

natalia.cyrzan@ikm.gda.pl

tel. 664976235

Larysa Sałamacha

Związania z Instytutem Kultury Miejskiej od lipca 2012 roku. Zaangażowana w organizację projektów kulturalnych i społecznych, a także działalność sieni.

larysa.salamacha@ikm.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej 2016