Otwarty IKM, to program współorganizacji projektów, który zachęca aktywnych mieszkańców z Gdańska i metropolii oraz aktywistów, animatorów kultury, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje, do realizowania pomysłów wydarzeń kulturalnych ze wsparciem finansowym, merytorycznym i technicznym Instytutu Kultury Miejskiej.

Konkurs Otwarty IKM to formuła, która pozwala na zorganizowanie autorskich pomysłów na działania ze wsparciem instytucji (obecnie tylko działań online), z wykorzystaniem zasobów, jakimi dysponuje Instytut Kultury Miejskiej: przestrzenią sieni, sprzętem audiowizualnym, czy kanałem IKM na YouTube. Na dodatkowe zapotrzebowanie, materiały i pokrycie kosztów produkcji można otrzymać w ramach konkursu wsparcie finansowe do 4 000 zł brutto.

Od początku działalności Instytutu Kultury Miejskiej wiele osób zwracało się do nas z różnymi pomysłami działań w przestrzeni IKM. W 2015 roku postanowiliśmy spisać i ujednolicić dotąd niesformalizowane zasady, a od stycznia 2016 roku ruszyliśmy z programem Otwarty IKM. Program jasno wyznacza, jakiego typu działania, w jakich dniach i godzinach możesz u nas zrealizować.

Program działa już od ponad pięciu lat, a w ramach Otwartego IKM odbyło się ponad 300 wydarzeń.
Swoje wydarzenia organizują z nami organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje kultury, aktywiści, animatorzy kultury, artyści, uczniowie (ze wsparciem swoich szkół), muzycy, doświadczeni pisarze, podróżnicy, a także osoby indywidualne, w tym cudzoziemcy m.in. z Turcji, Ukrainy czy Uzbekistanu. Projekty także często otwierają się na potrzeby dla osób z niepełnosprawnościami.

W 2019 roku zorganizowano aż 4 nabory na działania projektowe. Wydarzenia odbywały
się w siedzibie IKM przy Długim Targu, ale także na Placu Kobzdeja (seria wydarzeń w związku
z obchodami święta Wolności i Solidarności) oraz na gdańskich Siedlcach (przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury).

W mijającym roku zorganizowaliśmy dwa nabory na działania projektowe, realizowane
od lutego do grudnia 2020. Wydarzenia wyłonione w dwóch naborach odbyły się w siedzibie IKM
przy Długim Targu oraz po raz pierwszy zrealizowaliśmy też nową formułę działań online.
Odbyły się też letnio-jesienne inicjatywy rozszerzone o formułę planowania kulturowego w Nowym Porcie w ramach pilotażowego projektu ożywiania działań w dzielnicy UrbCultural Planning i Otwarty IKM (więcej w zakładce programu Otwarty IKM / dzielnice).

Z początkiem roku 2021 forma projektów do realizacji w ramach konkursu mogła być dowolna, z naciskiem na możliwość prezentacji online. Można było zgłaszać pomysły na działania takie jak: słuchowiska, podcasty, autorskie filmy, poradnikowe tutoriale, audiobooku, wirtualne warsztaty, projekty fotograficzne czy łączące nowe media i kulturę.

IKM zachęca do udziału w konkursie i składnia propozycji na nowe działania. Szczegółowe informacje: program z propozycją udziału w nowych wydarzeniach kulturalnych oraz informacje o nowych naborach znajdują się w aktualnościach na stronie:


https://otwarty.ikm.gda.pl/


KONTAKT:
Katarzyna Buczek  – w Instytucie Kultury Miejskiej jestem koordynatorką programu Otwarty IKM.
Udzielam wsparcia merytorycznego Wnioskodawcom pod numerem tel. (+48) 798 377 354
od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-15.00.
Zapraszam również do kontaktu e-mail: katarzyna.buczek[at]ikm.gda.pl oraz do udziału w wydarzeniach kulturalnych w ramach programu Otwarty IKM.

Kontakt

Katarzyna Buczek

Katarzyna Buczek

W Instytucie Kultury Miejskiej jest koordynatorką programu otwarty IKM.

e-mail: katarzyna.buczek[at]ikm.gda.pl

tel. 798 377 354

Kontakt w godzinach pracy Instytutu Kultury Miejskiej 10.00 – 16.00 (pon.-piąt.).