Warstwy miasta to program edukacyjny dla rodzin na temat przyszłości architektury i przestrzeni miejskiej w Gdańsku. W ramach cyklu od października do grudnia odbędą się cztery spotkania poświęcone wybranym warstwom miasta: budynkom, ulicom, zieleni, wodzie, sztuce i światłu. Program zakończy wystawa tunnelbooków, czyli przestrzennych propozycji fragmentów miasta w miniaturze. Spotkania poprowadzą: Łukasz Pancewicz i Monika Arczyńska, Grupa BETON, Katarzyna Zawistowska, Monika Sidor.

Projektowanie miasta nie jest łatwym zadaniem. Wymaga uwzględnienia wielu różnych funkcji i potrzeb. Niezwykle ważni w jego powstawaniu są mieszkańcy. W trakcie wykładu wprowadzającego i działań warsztatowych przyjrzymy się różnym koncepcjom i warstwom miasta. Zbudujemy także makietę fragmentu idealnego miasta – zapowiada Marta Groth, autorka koncepcji programu Warstwy miasta.

Spotkania poprowadzą specjaliści zajmujący się tematyką miejską i architekturą – Grupa BETON (Marta i Lech Rowińscy), która zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią, grafiką użytkową i typografią, Katarzyna Zawistowska, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadzi Pracownię Scenografii, Monika Sidor – reżyserka światła, która na co dzień pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz, którzy wspólnie prowadzą biuro konsultingowo-projektowe a2p2 architecture&planning, w ramach jego działalności współpracują z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Obszarem Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Program zakończy wystawa tunnellbooków przygotowanych przez uczestniczki i uczestników warsztatów w styczniu i lutym 2018 roku.

Na warsztaty zapraszamy dzieci od 7 r.ż z opiekunem. Każde spotkanie potrwa około 2 godzin. Zajęcia są płatne (10zł), liczba miejsc ograniczona (15). Zapisy i płatności odbywają się przez evenea.pl.

Harmonogram pozostałych spotkań:

8 października, godz. 11.00 – 13.00. Wykład i warsztat wprowadzający: wizje miasta, prowadzenie: Łukasz Pancewicz i Monika Arczyńska. | koszt 10 zł (dziecko + opiekun)

29 października (zapisy od 1 października), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa pierwsza: budynki, ulice i transport w mieście, prowadzenie: grupa BETON (Marta i Lech Rowińscy). (dziecko + opiekun)

26 listopada (zapisy od 1 listopada), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa druga: zieleń, woda i zwierzęta w mieście, prowadzenie: Katarzyna Zawistowska.(dziecko + opiekun)

10 grudnia (zapisy od 15 listopada), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa trzecia: sztuka i światło w mieście, prowadzenie: Monika Sidor.  (dziecko + opiekun)

Wystawa w 2018 roku. Zapisy: www.warstwymiastaikm.evenea.pl

 

 

Kontakt

Larysa Sałamacha

Larysa Sałamacha

Związania z Instytutem Kultury Miejskiej od lipca 2012 roku. Zaangażowana w organizację projektów kulturalnych i społecznych, a także działalność sieni.

larysa.salamacha@ikm.gda.pl