Wydarzenie

#jeansnowe, czy warto ratować ubrania? Warsztaty upcyklingowe (*zapewniamy maszyny do szycia) | Otwarty IKM

18 marca, 2019 r., godz. 17:00 – 19:00 | #jeansnowe, czy warto ratować ubrania? Warsztaty upcyklingowe (*zapewniamy maszyny do szycia) Organizator: Alicja Żarkiewicz Prowadzenie: MAMYWENE, Joanna Jóźwiak Czy wiesz, że każdego roku na świecie produkuje się 2,5 miliarda par jeansów? Czy wpływa (…)

Wydarzenie

Panel dyskusyjny #jeansnowe, czy warto ratować ubrania? | Otwarty IKM

15 marca, 2019 r., godz. 17:00 – 19:00 | #jeansnowe, czy warto ratować ubrania? Panel dyskusyjny. Organizator i prowadząca: Alicja Żarkiewicz, prowadzenie: MAMYWENE, Joanna Jóźwiak, informacje i zapisy: kontakt@mamywene.pl Czy wiesz, że każdego roku na świecie produkuje się 2,5 miliarda par (…)

Wydarzenie

Oblicza gdańskich tożsamości – konferencja praktyków i badaczy

Kim są współcześni gdańszczanie? Co ich łączy, a co dzieli? Jak widzą siebie we wspólnocie osób o różnych tożsamościach? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy konferencji „Oblicza gdańskich tożsamości. Jakie były, jakie są, jakie mogą być?”, która odbędzie się (…)

Wydarzenie

Gdańszczanie XXI wieku – tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie | Zjazd Gdańszczan

Wykład wprowadzający prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego oraz debata z udziałem prof. Ewa Rewers, prof. Małgorzata Dymnicka, prof. Edmund Kizik, prof. Robert Traba i prof. Stefan Chwin. Zjazd Gdańszczan to wydarzenie poświęcone miastu i jego mieszkańcom, zmianom jakie w nim zachodzą, tożsamości (…)

Wydarzenie

Jak ZA SCENĄ wygląda Ostróda Reggae Festival?

Drugie spotkanie nowego cyklu IKM, który pokazuje największe polskie festiwale z perspektywy miejsca, gdzie niewiele osób ma wstęp, odbędzie się 27 marca o godz. 18.00. O produkcji osiemnastu edycji Ostróda Reggae Festival opowie Piotr „Piter Cool” Kolaj, dyrektor największego święta muzyki reggae (…)

Wydarzenie

Jane Jacobs – czytamy i oglądamy | pokaz filmu + dyskusja

Obywatelka Jane, czyli Jane Jacobs, należała do najbardziej dociekliwych i niepokornych umysłów Ameryki. Uważała, że naturalnym środowiskiem ludzkości jest miasto i to w mieście należy szukać rozwiązania wszystkich problemów współczesnej cywilizacji. Dokument Obywatelka Jane. Walka o miasto już 15 marca  o 18.00 w Instytucie Kultury (…)

Wydarzenie

Jak ZA SCENĄ wygląda Audioriver Festival | Nowy cykl spotkań IKM

Od czego profesjonaliści zaczynają planowanie wydarzenia? Skąd czerpią pomysły i czym się inspirują przy tworzeniu programu muzycznego? Jak wygląda ich praca na co dzień? Nowy cykl Instytutu Kultury Miejskiej – ZA SCENĄ pokazuje największe polskie festiwale z perspektywy miejsca, gdzie (…)

Wydarzenie

artBiografie 4: Pokaz filmu Beksińscy. Album wideofoniczny i dyskusja z udziałem Magdaleny Grzebałkowskiej i Marcina Borchardta

BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny w reżyserii Marcina Borchardta, to niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. (…)

Wydarzenie

ArtBiografie 3 | Pokaz filmu „Patti Smith: Sen życia”

  Artystka, buntowniczka, gwiazda rocka. Patti Smith to kolejna postać, o której porozmawiamy podczas cyklu ArtBiografie 13 grudnia o godz. 18.00 w IKM. Zapraszamy na film „Patti Smith: Sen życia” i dyskusję z udziałem Anny Gacek i Piotra Metza. Życie (…)

Wydarzenie

Miasto. Nowa kwestia i nowa polityka. Dyskusja na temat książki Iwony Sagan

  W ramach Salonu dyskusyjnego Instytutu Metropolitalnego i Instytutu Kultury Miejskiej o miejskości w wymiarze społecznym, ekonomicznym i przestrzennym porozmawiają 4 grudnia o godz. 18.00 Iwona Sagan, autorka książki „Miasto. Nowa kwestia i nowa polityka” oraz Jakub Szlachetko. Wspólnie z (…)

Wydarzenie

Rozmowy drugie o architekturze. Debata z udziałem Małgorzaty Omilanowskiej, Irka Grina i Grzegorza Piątka

Trzeci tom z serii „Architektura jest najważniejsza” pod redakcją Ewy Mańkowskiej-Grin porusza tematy chaosu urbanistycznego, odpowiedzialności za przestrzeń wspólną, degeneracji krajobrazu, ekologii w projektowaniu i urbanistyce. 30 listopada o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej o książce porozmawiają Małgorzata Omilanowska, (…)

Wydarzenie

Spotkanie z Pawłem Kubickim, Wynajdywanie miejskości. Polska kwestia miejska z perspektywy długiego trwania

Jak można opisać kategorię „miejskości”? Kim są główni aktorzy procesu wynajdowania miejskości? Na te pytania odpowiada najnowsza książka Pawła Kubickiego „Wynajdywanie miejskości. Polska kwestia miejska z perspektywy długiego trwania”. Spotkanie z socjologiem i antropologiem Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się 20 listopada (…)

Wydarzenie

ArtBiografie 2 | Pokaz filmu o Andzie Rottenberg „Układanie wolności” i dyskusja

Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie na nowo świata, meblowanie go po transformacji w roku 1989. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez (…)

Wydarzenie

Artbiografie 1 | Beuys.Sztuka to rewolucja i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg

Rozpoczynamy nowy cykl filmowo-dyskusyjny ArtBiografie. W jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat? Jak kształtowali kanony artystyczne i postawy społeczne? Nowy cykl IKM ArtBiografie prezentuje dokumenty na temat życia i pracy m.in.: Josepha Beyusa, Jamesa Nachtweya, Sebastião Salgado, (…)

Wydarzenie

Miasta kreatywne – nieudany eksperyment? Jak kultura spotyka biznes w mieście | Dyskusja Kultura spotyka biznes

Jakie są doświadczenia miast kreatywnych? Gdzie jest w nich sztuka? Dyskusja, w której udział wezmą przedstawiciele świata biznesu i kultury z Polski i z Austrii, zakończy cykl spotkań i warsztatów Kultura Spotyka Biznes realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Spotkanie odbędzie (…)

Wydarzenie

Forum Przyszłości Kultury 2017 | debata

Jak wspierać energię sieciowych ruchów społecznych w przestrzeni miasta? Jak rozpoznawać i badać nowe formy aktywności? To niektóre z tematów, które podejmą paneliści debaty Autonomia, samoorganizacja, samorząd. O kulturze i społeczeństwie poza instytucjami zorganizowanej przez Teatr Powszechny w Warszawie i (…)

Wydarzenie

Wizualne Niewidzialne – czyli o roli i stanie sztuk wizualnych w Polsce

Czym jest sztuka i sztuki wizualne? Co to znaczy być artystą lub artystką? Jaką sztukę lubimy, a jakiej niekoniecznie? Na te pytania odpowiada projekt Wizualne Niewidzialne. Sztuki wizualne w Polsce. Stan, rola i znaczenie. Wyniki przedstawią Joanna Kiliszek, Marek Krajewski (…)

Wydarzenie

Nowe lokowanie instytucji publicznych w miejskich ekosystemach kultury w Polsce | raport

Jak nowe instytucje kultury radzą sobie po otwarciu? Co decyduje o sukcesie, a co sprawia trudności? Jak inwestycje w kulturę wpływają na życie miast? Badacze z poznańskiego Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM przyjrzeli się instytucjom nowo utworzonym oraz tym, które przeniosły (…)

Wydarzenie

Polityki i strategie kulturalne | Kongres Kultury Pomorskiej

Polityki i strategie kulturalne | obrady 11 kwietnia, godz. 11.00 | prowadzenie: Agata Bachórz i Krzysztof Satchura W ostatnich latach sektor kultury w Polsce stał się polem intensywnych badań. Jego efektem są dziesiątki, jeśli nie setki analiz i opracowań, zwiększających (…)

Wydarzenie

Nowa Kultura | Kongres Kultury Pomorskiej

Nowa kultura | spotkanie 20 marca godz. 17.30 | prowadzenie: Agata Bachórz, Krzystof Stachura “Nowa kultura” to hasło, które pojawia się w ostatnich latach w różnych kontekstach, a  niekiedy jest używane jako pewien wytrych w refleksji nad stanem współczesnego uczestnictwa w (…)

Wydarzenie

II Konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja – trendy – praktyka

Konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja – trendy – praktyka to dwudniowe, organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, ogólnopolskie wydarzenie dla osób zajmujących się PR i marketingiem kultury w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych. 20 i 21 kwietnia (…)

II Metropolitarne Forum Kultury

Wydarzenie

II Metropolitalne Forum Kultury

II Metropolitalne Forum Kultury odbędzie się w dniach 16-17 lutego 2017. Dwa dni Forum będą dotyczyły miejsca i roli biblioteki w zmieniającym się otoczeniu społecznym, podjęcia nowych wyzwań przez pracowników bibliotek w odpowiedzi na niezdiagnozowane potrzeby odbiorców usług bibliotecznych. Wspólnie z (…)

Wydarzenie

Prezentacja wniosków z największego w Polsce badania stanu miejskich polityk kulturalnych.

Skąd możemy zaś wiedzieć, czy władze naszych miast dobrze wywiązują się z odpowiedzialności za rozwój kultury Odpowiedzią na to jest projekt „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”, w ramach którego już po raz drugi przeprowadzone zostało największe ogólnopolskie badanie stanu miejskich (…)

Wydarzenie

Debata | Komu potrzebna jest dzisiaj krytyka artystyczna?

Fundacja Pomysłodalnia organizuje cykl debat poprzedzających Kongres Kultury Pomorskiej, który odbędzie się w kwietniu 2017 roku. 29 listopada w IKM porozmawiamy o tym, komu dzisiaj potrzebna jest krytyka artystyczna. Trudno było sobie kiedyś wyobrazić świat kultury i sztuki bez krytyki (…)

Wydarzenie

Debata Młodych w IKM | Prawo do przestrzeni miejskiej

Młodzi też chcą rozmawiać o przestrzeni miejskiej. 26 października o godz. 16.00 – 17.30 organizują w Instytucie Kultury Miejskiej debatę, w której licealiści będą dyskutować z doświadczonymi działaczami społecznymi i artystami: Lidią Makowską, Ewą Lieder, Andrzejem Skibą, Janem Mencwelem i Dorotą Nieznalską. Inicjatorami spotkania (…)

Wydarzenie

Debata: Pieniądze w kulturze. Zaangażowanie biznesu w rozwój społeczności lokalnej

Jak dzisiaj rozumieć odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo? Czy CSR i sponsoring dotyczy jedynie dużych korporacji? Współpraca międzysektorowa w kontekście finansowania to utopia? m.in. te tematy zostaną poruszone na debacie Pieniądze w kulturze. Zaangażowanie biznesu w rozwój społeczności lokalnej.  Spotkanie odbędzie (…)

Instytut Kultury Miejskiej 2019