Wydarzenie

Miastoprojekcje: „Duch Bauhausu”. Film + rozmowa

Cykl Miastoprojekcje: Rozmowa dr. Huberta Bilewicza z dr Aleksandrą Sumorok po filmie „Duch Bauhausu” reż. Niels Bolbrinker i Thomas Tielsch. Pokaz w dniu 16 maja, godz. 17:30. W ramach 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity | Gdynia Bilety na (…)

Wydarzenie

Pokaz filmu Kobieta i pięć słoni | Odnalezione w Tłumaczeniu

Gdańskie Spotkania Literackie Odnalezione w tłumaczeniu zapraszają na pokaz wielokrotnie nagradzanego, nietypowego filmu dokumentalnego Vadima Jendreyko. Jego bohaterką jest Swietłana Geier, wspaniała tłumaczka dzieł literatury rosyjskiej na język niemiecki. Reżyser opowiada o jej skomplikowanych losach, fascynującym podejściu do pracy translatorskiej (…)

Wydarzenie

Matangi / Maya / M.I.A. | artBIOGRAFIE

Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów – M.I.A. Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego z dyskusją. Rozmowę Agnieszki Lichnerowicz, dr. (…)

Wydarzenie

„Kobieta i pięć słoni” – dokument o wybitnej tłumaczce Swietłanie Geier 31 marca w Kinie Pałacowym

Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” zapraszają na pokaz wielokrotnie nagradzanego, nietypowego filmu dokumentalnego Vadima Jendreyko. Jego bohaterką jest Swietłana Geier, wspaniała tłumaczka dzieł literatury rosyjskiej na język niemiecki. Reżyser opowiada o jej skomplikowanych losach, fascynującym podejściu do pracy translatorskiej (…)

Wydarzenie

„Kobieta i pięć słoni” – dokument o wybitnej tłumaczce Swietłanie Geier 7 kwietnia w U-jazdowskim

Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” zapraszają na pokaz wielokrotnie nagradzanego, nietypowego filmu dokumentalnego Vadima Jendreyko. Jego bohaterką jest Swietłana Geier, wspaniała tłumaczka dzieł literatury rosyjskiej na język niemiecki. Reżyser opowiada o jej skomplikowanych losach, fascynującym podejściu do pracy translatorskiej (…)

Wydarzenie

„Kobieta i pięć słoni” – dokument o wybitnej tłumaczce Swietłanie Geier 31 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” zapraszają na pokaz wielokrotnie nagradzanego, nietypowego filmu dokumentalnego Vadima Jendreyko. Jego bohaterką jest Swietłana Geier, wspaniała tłumaczka dzieł literatury rosyjskiej na język niemiecki. Reżyser opowiada o jej skomplikowanych losach, fascynującym podejściu do pracy translatorskiej (…)

Wydarzenie

Piątek z pisaniem. Warsztaty twórczego pisania dla dorosłych | Otwarty IKM

5 kwietnia, 2019 r.  godz. 11:oo – 17:30 (przewidziane są przerwy) | Piątek z pisaniem. Warsztaty twórczego pisania dla dorosłych Prowadzenie: Barbara Piórkowska Warsztaty są bezpłatne, przeznaczone dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Aby w nich uczestniczyć, trzeba przysłać krótką notkę (…)

Wydarzenie

Spotkania filmowe z miastem. Pokaz filmu The Pruitt-Igoe Myth | Otwarty IKM

2 marca, godz. 19:00 – 22:00 | Spotkania filmowe z miastem. Pokaz filmu The Pruitt-Igoe Myth (reż. Chad Freidrichs) i debata. Organizator: Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział Gdańsk we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową Prowadzenie: Weronika Mazurkiewicz, Dorota Kamrowska, Hanna Obracht Pruitt-Igoe (…)

Wydarzenie

Pokaz filmu „Do kogo należy miasto” | Otwarty IKM

2 marca, godz. 17:00 – 20:00 | Spotkania filmowe z miastem. Pokaz filmu „Do kogo należy miasto” w reżyserii Hansa-Christiana Posta oraz debata. Organizator: Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział Gdańsk we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową. Prowadzenie: Weronika Mazurkiewicz, Dorota Kamrowska, Hanna Obracht. (…)

Wydarzenie

Spotkanie z filmem tureckim. Pokaz filmu „Miłość to dzieło przypadku” | Otwarty IKM

8 marca 2019 r., godz. 18:00 – 20:30 | Spotkanie z filmem tureckim. Pokaz filmu „Miłość to dzieło przypadku” w reżyserii Ömera Faruka Soraka | Organizator: Bilal Satici we współpracy z Instytutem Kultury Tureckiej Yunus Emre. Od momentu narodzin ścieżki mieszkających (…)

Wydarzenie

REM Koolhaas – Starchitekt | Projekcja w ramach Miastoprojekcje

Słynny holenderski architekt, urbanista i teoretyk architektury Rem Koolhaas to jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów we współczesnej architekturze. W ramach cyklu Miastoprojekcje, 13 lutego o 18.00 przyjrzymy się jego pracy, udokumentowanej w filmie „REM Koolhaas – Starchitekt”. Projekcję (…)

Wydarzenie

Kino w Trampkach

Pierwsza gdańska edycja Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży – Kino w Trampkach odbędzie się 6-9 grudnia. To jedyny festiwal filmowy tworzony przez młodych i dla młodych. To oni kształtują swój własny festiwal filmowy i nadają mu barw. W programie: pokazy (…)

Wydarzenie

Przemoc wobec kobiet | Pokaz filmu „Plac Zbawiciela” i dyskusja | OtwartyIKM

Centrum Praw Kobiet zaprasza na projekcję filmu „Plac Zbawiciela” połączoną z dyskusją poświęconą refleksji na temat tej produkcji i obrazowaniem przemocy w rodzinie w polskiej kinematografii. Pokaz filmu odbędzie się 9 listopada o 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, wstęp wolny. (…)

Wydarzenie

Eames: Architekt i malarka | artBiografie

W ramach cyklu artBiografie zapraszamy na film Eames: architekt i malarka. Film opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Spotkanie już 21 listopada o 18.00, wstęp wolny. Wykład poprzedzający projekcję (…)

Wydarzenie

Zaduszki – projekcje filmowe z IKM

Zaduszkowy przegląd filmowy w dawnym Gimnazjum Polskim w Gdańsku. W programie – zamiast typowych hollywoodzkich horrorów – znajdą się dwa tytuły w fascynujący sposób korzystające z bogactwa europejskiego folkloru i nawiązujące do ludowych wierzeń: „Listopad” Rainera Sarneta (po seansie spotkanie (…)

Wydarzenie

MIT – historia Wasyla Slipaka | ArtBiografie | Tydzień Ukraiński w Gdańsku

MIT – to nowy film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija, który na ekrany ukraińskich kin wszedł w lutym 2018 roku. Opowiada historię życia Wasyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie. Projekcja odbędzie się 24 października o godz. (…)

Wydarzenie

Poetka z Arabii | artBiografie

Ostatniego dnia września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji 3 października o 18.00 odbędzie się, powiązany ze spotkaniem Poezja arabska | Wieczór poetycki i rozmowa z rezydentami ICORN, pokaz filmu Poetka z Arabii (2017) w ramach cyklu artBiografie. (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Zawieście czerwone latarnie | Tydzień Chiński GTS

W ramach Tygodnia Chińskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Zawieście czerwone latarnie. 15 października o godzinie 18.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Chiny, lata dwudzieste XX wieku. Po śmierci ojca, dziewiętnastoletnia Song Lian zmuszona jest (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Młodzieńczy styl | Tydzień Chiński GTS

W ramach Tygodnia Chińskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Młodzieńczy styl. 18 października o godzinie 17.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Ujmująca historia o nastoletniej miłości i młodzieńczych ambicjach. Podczas pamiątkowej sesji zdjęciowej przed egzaminami (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Miss Granny | Tydzień Chiński GTS

W ramach Tygodnia Chińskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Miss Granny. 18 października o godzinie 19.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Babcia Shen Mengjun ma trudny charakter, ani opiekunka ani rodzina nie dają sobie z (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Tharlo | Tydzień Chiński GTS

W ramach Tygodnia Chińskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Tharlo. 19 października o godzinie 17.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Film nagrodzony przez Jury NETPAC na 10. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków za “Za unikalną estetykę (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Nawet góry przeminą | Tydzień Chiński GTS

W ramach Tygodnia Chińskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Nawet góry przeminą. 20 października o godzinie 16.30 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Liangzi i Zhang to przyjaciele z dzieciństwa, którzy zakochali się w tej samej (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Dotyk grzechu | Tydzień Chiński GTS

W ramach Tygodnia Chińskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Dotyk grzechu. 17 października o godzinie 16.30 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Trzy morderstwa i jedno samobójstwo, a wszystkie popełnione w Chinach… Cztery rodzaje śmierci i cztery (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Ruszanie pod górę | Tydzień Izraelski

W ramach Tygodnia Izraelskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Ruszanie pod górę. 2 września o godzinie 15.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Komediodramat, który odniósł w Izraelu ogromny sukces kasowy. Opowiada historię dobrze sytuowanej jerozolimskiej (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Zero motywacji | Tydzień Izraelski

W ramach Tygodnia Izraelskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Zero motywacji. 2 września o godzinie 15.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Przyjeżdża orkiestra | Tydzień Izraelski

W ramach Tygodnia Izraelskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Przyjeżdża orkiestra. 1 września o godzinie 15.00 w Teatrze w Oknie. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! „Przyjeżdża orkiestra” to oryginalna i opowiedziana z wyjątkowym humorem historia egipskiej orkiestry, (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Na końcu świata w lewo | Tydzień Izraelski

W ramach Tygodnia Izraelskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Na końcu świata w lewo. 31 sierpnia o godzinie 17.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! Niezwykła opowieść o żydowskich imigrantach z Maroka i Indii, którzy (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Mr. Gaga | Tydzień Izraelski

W ramach Tygodnia Izraelskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Mr. Gaga. Już 30 sierpnia o godzinie 16.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy! „Mr. Gaga” to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu „Piny” (Variety), (…)

Wydarzenie

artBiografie: Gerhard Richter | pokaz filmu Painting i wykład

Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą – przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego. O artyście, mistrzu abstrakcji opowie nam dr hab. Krzysztof Wróblewski, a po wstępie zobaczymy film (…)

Wydarzenie

Jane Jacobs – czytamy i oglądamy | pokaz filmu + dyskusja

Obywatelka Jane, czyli Jane Jacobs, należała do najbardziej dociekliwych i niepokornych umysłów Ameryki. Uważała, że naturalnym środowiskiem ludzkości jest miasto i to w mieście należy szukać rozwiązania wszystkich problemów współczesnej cywilizacji. Dokument Obywatelka Jane. Walka o miasto już 15 marca  o 18.00 w Instytucie Kultury (…)

Wydarzenie

artBiografie 4: Pokaz filmu Beksińscy. Album wideofoniczny i dyskusja z udziałem Magdaleny Grzebałkowskiej i Marcina Borchardta

BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny w reżyserii Marcina Borchardta, to niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. (…)

Wydarzenie

ArtBiografie 3 | Pokaz filmu „Patti Smith: Sen życia”

  Artystka, buntowniczka, gwiazda rocka. Patti Smith to kolejna postać, o której porozmawiamy podczas cyklu ArtBiografie 13 grudnia o godz. 18.00 w IKM. Zapraszamy na film „Patti Smith: Sen życia” i dyskusję z udziałem Anny Gacek i Piotra Metza. Życie (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Dusza i ciało | Tydzień Węgierski

  Przedpremierowy pokaz filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dusza i ciało w reżyserii Ildikó Enyedi już 6 grudnia o godz. 17:30 w IKM. Wstęp wolny. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Moja matka i inni wariaci z rodziny | Tydzień Węgierski

W ramach Tygodnia Węgierskiego zapraszamy na pokaz filmu z udziałem niezapomnianej Danuty Szaflarskiej Moja matka i inni wariaci z rodziny. Projekcja już 5 grudnia o godz. 17:30 w sieni IKM.  Wstęp wolny. Opis filmu Moja matka i inni wariaci z (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu To nie są najlepsze dni mojego życia | Tydzień Węgierski

  Ten minimalistyczny film pozwala zajrzeć w życie współczesnej rodziny – mistrzowska szkoła filmowego realizmu. Najlepszy film festiwalu w Karlowych Warach (2016) powstał za grosze, akcja cały czas rozgrywa się w mieszkaniu, a jedną z głównych ról gra sam reżyser. Pokaz (…)

Wydarzenie

ArtBiografie 2 | Pokaz filmu o Andzie Rottenberg „Układanie wolności” i dyskusja

Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie na nowo świata, meblowanie go po transformacji w roku 1989. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez (…)

Wydarzenie

Artbiografie 1 | Beuys.Sztuka to rewolucja i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg

Rozpoczynamy nowy cykl filmowo-dyskusyjny ArtBiografie. W jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat? Jak kształtowali kanony artystyczne i postawy społeczne? Nowy cykl IKM ArtBiografie prezentuje dokumenty na temat życia i pracy m.in.: Josepha Beyusa, Jamesa Nachtweya, Sebastião Salgado, (…)

Wydarzenie

Film: Lato Sangaile | Tydzień Litewski

Sangaile ma 17 lat i spędza wakacje wraz z rodzicami w domu nad jeziorem. Od zawsze fascynuje się samolotami, jednak nigdy nie miała odwagi nawet wejść do kokpitu, ze względu na paniczny lęk wysokości. W czasie letniego pokazu lotnictwa poznaje (…)

Wydarzenie

Litewskie filmy krótkometrażowe | Tydzień Litewski

Pokaz litewskich fabularnych filmów krótkometrażowych Namo/Back 2016, 19’ Reżyseria: Gabriele Urbonaite, Początkująca aktorka wraca z Hollywood do swego rodzinnego Wilna. Uświadamia sobie, jak bardzo zmienili się ludzie i samo miasto. Sobaka / Doggone 2014, 10′ Reżyseria: Domas Petronis Para postanawia (…)

Wydarzenie

Film: Powrócić w twe ramiona | Tydzień Litewski

W roku 2017 minęła pięćdziesiąta szósta rocznica powstania muru berlińskiego, jednego z najbardziej znanych symboli zimnej wojny. W sierpniu 1961 roku ta betonowa granica, zbudowana w sercu miasta, podzieliła Niemcy i Europę na prawie 30 lat. Inspirowana autentycznymi wydarzeniami pierwsza (…)

Wydarzenie

Koncert HATI + pokaz filmu „Heart Beat Ear Drum – a film about Z’EV”

Koncert zespołu HATI, którego brzmienia bazują na instrumentach akustycznych, etnicznych i obiektach z recyklingu, już 4 kwietnia o 19.00 w IKM. Dodatkowo godz. 20.00 rozpocznie się pokaz filmu amerykańskiej dokumentalistki Ellen Zweig „Heart Beat Ear Drum – a film about (…)

Wydarzenie

„Czy świat nas przerasta?” Spotkanie poświęcone twórczości i dziedzictwu Vaclava Havla

Już 19 stycznia zapraszamy na wieczór poświęcony twórczości Vaclava Havla. O wybitnym polityku, dramaturgu i pisarzu rozmawiać będą Agnieszka Wolny-Hamkało, Andrzej Jagodziński, Adam Michnik, Jacek Żakowski, Sławomir Sierakowski, Tomáš Vrba i Martin M. Šimečka. Wydarzenie rozpocznie rozmowa o książkach „Obywatel kultury” (…)

Wydarzenie

Film „Sekrety wojny” | Dziecięcy Klub Filmowy

Na spotkania Dziecięcego Klubu Filmowego zapraszamy dzieci od 10 r.ż. Najbliższy seans, 17 grudnia o godz. 12.00, to film „Sekrety wojny” w reżyserii Denisa Botsa. To niezwykły film dla starszych dzieci, opowiadający o przyjaźni, dorastaniu w trudnych czasach II wojny (…)

Wydarzenie

Pokaz filmowy | W poszukiwaniu ciszy | Miastoprojekcje

Japońscy naukowcy prowadzili wieloletnie badania, które udowodniły, że nawet krótkie przebywanie w lesie znacząco poprawia system immunologiczny i przedłuża życie. O ciszy i jej poszukiwaniu opowiada film Patricka Shena, który zobaczymy 30 listopada o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. (…)

Wydarzenie

Przegląd filmów | Tydzień Ukraiński

Cwaniak (Shkurnyk) film niemy z 1929 20 listopada, 18:00 IKM Komediodramat, przewodnik po ideologii radzieckiej lat 20. Groteskowy portret człowieka tamtych czasów, który stara się funkcjonować podczas wojny domowej, pomiędzy „czerwonymi”, „białymi” i „anarchistami”. Cwaniak byłby z pewnością hitem, ale (…)

Wydarzenie

Film Chłopiec i świat + warsztaty plastyczne | Dziecięcy Klub Filmowy

Dziecięcy Klub Filmowy zaprasza dzieci w świat kinematografii i dyskusji na jej temat. Już w sobotę, 19 listopada o godz. 12.00 obejrzymy razem z najmłodszymi nominowany do Oscara film Chłopiec i świat. Opis filmu: Cuca ma swój bezpieczny świat. To rodzinny dom (…)

Wydarzenie

Filmy w ramach Tygodnia Niemieckiego

W sieni IKM odbędą się trzy pokazy filmowe w ramach Tygodnia Niemieckiego organizowanego przez Teatr Szekspirowski. Poniżej znajdą Państwo opisy i zapowiedzi filmów.   22 października, 18:00 Ci, którzy żyją i umierają reż. Barbara Albert 25-letnia Sita mieszka w Berlinie, (…)

Wydarzenie

Otwarty IKM: Projekcja francuskiego filmu dokumentalnego „Nasze Jutro”

Czy wiesz, że wyprodukowanie jednego smartfona uwalnia do atmosfery 57 kilogramów dwutlenku węgla? Co to oznacza dla nas i naszej planety? 31 października 2016r o godz. 17.00 zapraszamy do sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku na pokaz filmu dokumentalnego „Nasze jutro” (…)

Wydarzenie

Film „Julian” | Dziecięcy Klub Filmowy

Czy zawsze dobrze jest mówić prawdę? Dlaczego mówienie prawdy czasem powoduje kłopoty? Przewrotna, krótka historia Juliana, stawia młodych widzów przed całkiem dorosłymi problemami. Warto o nich podyskutować. Film przeznaczony dla dzieci od 10 lat. Na filmy poruszające ważne i uniwersalne (…)

Wydarzenie

Film „Nocturna” | Dziecięcy Klub Filmowy

Przed młodymi kinomanami kolejny sezon w Dziecięcym Klubie Filmowym Instytutu Kultury Miejskiej. Na filmy poruszające ważne i uniwersalne tematy zaprasza Jolanta Manthey, współpracująca m.in. z Era Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Opis filmu Są rzeczy, które wzbudzają niepokój – niektórzy, jak (…)

Instytut Kultury Miejskiej 2019