Wydarzenie

artBiografie: Gerhard Richter | pokaz filmu Painting i wykład

Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą – przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego. O artyście, mistrzu abstrakcji opowie nam dr hab. Krzysztof Wróblewski, a po wstępie zobaczymy film (…)

Wydarzenie

Jane Jacobs – czytamy i oglądamy | pokaz filmu + dyskusja

Obywatelka Jane, czyli Jane Jacobs, należała do najbardziej dociekliwych i niepokornych umysłów Ameryki. Uważała, że naturalnym środowiskiem ludzkości jest miasto i to w mieście należy szukać rozwiązania wszystkich problemów współczesnej cywilizacji. Dokument Obywatelka Jane. Walka o miasto już 15 marca  o 18.00 w Instytucie Kultury (…)

Wydarzenie

artBiografie 4: Pokaz filmu Beksińscy. Album wideofoniczny i dyskusja z udziałem Magdaleny Grzebałkowskiej i Marcina Borchardta

BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny w reżyserii Marcina Borchardta, to niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Scenariusz filmu powstał na podstawie bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. (…)

Wydarzenie

ArtBiografie 3 | Pokaz filmu „Patti Smith: Sen życia”

  Artystka, buntowniczka, gwiazda rocka. Patti Smith to kolejna postać, o której porozmawiamy podczas cyklu ArtBiografie 13 grudnia o godz. 18.00 w IKM. Zapraszamy na film „Patti Smith: Sen życia” i dyskusję z udziałem Anny Gacek i Piotra Metza. Życie (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Dusza i ciało | Tydzień Węgierski

  Przedpremierowy pokaz filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dusza i ciało w reżyserii Ildikó Enyedi już 6 grudnia o godz. 17:30 w IKM. Wstęp wolny. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu Moja matka i inni wariaci z rodziny | Tydzień Węgierski

W ramach Tygodnia Węgierskiego zapraszamy na pokaz filmu z udziałem niezapomnianej Danuty Szaflarskiej Moja matka i inni wariaci z rodziny. Projekcja już 5 grudnia o godz. 17:30 w sieni IKM.  Wstęp wolny. Opis filmu Moja matka i inni wariaci z (…)

Wydarzenie

Projekcja filmu To nie są najlepsze dni mojego życia | Tydzień Węgierski

  Ten minimalistyczny film pozwala zajrzeć w życie współczesnej rodziny – mistrzowska szkoła filmowego realizmu. Najlepszy film festiwalu w Karlowych Warach (2016) powstał za grosze, akcja cały czas rozgrywa się w mieszkaniu, a jedną z głównych ról gra sam reżyser. Pokaz (…)

Wydarzenie

ArtBiografie 2 | Pokaz filmu o Andzie Rottenberg „Układanie wolności” i dyskusja

Są w Polsce ludzie, którym przypadło w udziale układanie na nowo świata, meblowanie go po transformacji w roku 1989. Anda Rottenberg poprawiała świat polskiej sztuki współczesnej latami zniewalanej przez ideologię. Zrobiła w tej dziedzinie bardzo wiele, ale ostatecznie wymarzona przez (…)

Wydarzenie

Artbiografie 1 | Beuys.Sztuka to rewolucja i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg

Rozpoczynamy nowy cykl filmowo-dyskusyjny ArtBiografie. W jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat? Jak kształtowali kanony artystyczne i postawy społeczne? Nowy cykl IKM ArtBiografie prezentuje dokumenty na temat życia i pracy m.in.: Josepha Beyusa, Jamesa Nachtweya, Sebastião Salgado, (…)

Wydarzenie

Film: Lato Sangaile | Tydzień Litewski

Sangaile ma 17 lat i spędza wakacje wraz z rodzicami w domu nad jeziorem. Od zawsze fascynuje się samolotami, jednak nigdy nie miała odwagi nawet wejść do kokpitu, ze względu na paniczny lęk wysokości. W czasie letniego pokazu lotnictwa poznaje (…)

Instytut Kultury Miejskiej 2018