Wydarzenie

Wykład o gdańskich kunsztach wodnych | Prof. Andrzej Januszajtis

28 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej posłuchamy o gdańskich kunsztach wodnych, czyli dawnych urządzeniach zaopatrujących miasto w wodę. Jedna z takich budowli stała na dzisiejszym Targu Rakowym. Prelegentem marcowej Akademii Gdańska jest prof. Andrzej Januszajtis. Tematem mojego (…)

Wydarzenie

Miasto dla wszystkich – jak je zaprojektować uniwersalnie? Wykład Marka Wysockiego

Centrum Projektowania Uniwersalnego to pierwsze w Polsce centrum badawczo-rozwojowe realizujące cele wdrażania koncepcji projektowania uniwersalnego w projektowaniu środowiska fizycznego, produktów i usług. W oparciu o wieloletnie doświadczenie dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, dyrektor CPU opowie o projektowaniu uniwersalnym 22 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny!

Wydarzenie

Gdańskie pomniki | wykład w ramach cyklu Architektura Gdańska

Jaki pomnik jako pierwszy stanął w Gdańsku? Kiedy budowanie pomników w naszym miescie przeżyło rozkwit? Odpowiedzi na te pytania poznamy 18 marca o godz. 12.00 podczas wykładu dr Jacka Friedricha Gdańskie pomniki. Wolne Miasto Gdańsk nie było zbyt aktywne na polu (…)

Wydarzenie

Stocznia Gdańska jako atrakcja turystyczna przed- i powojennego Gdańska | Wykład

Jak przed wojną i tuż po niej przedstawiano Stocznię Gdańską w przewodnikach turystycznych? Czemu służyło stoczniowe muzeum? 21 lutego o godz. 18.00 opowie o tym w IKM Magdalena Staręga – doktorantka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, pracowniczka Europejskiego Centrum Solidarności. Wykład cyklu Akademia Gdańska, wstęp wolny.

Wydarzenie

Adolf Bielefeldt w Gdańsku i Sopocie | Wykład w ramach Architektury Gdańskiej

Podczas spotkania 4 marca (Uwaga: zmiana daty z 18 lutego na 4 marca) o godz. 12.00 Ewa Barylewska-Szymańska i  Wojciech Szymański opowiedzą o Adolfie Bielefeldtcie (1876─1934) jednym z najważniejszych architektów pierwszych dziesięcioleci XX w. w Gdańsku i Sopocie. Projektancie, który nadał (…)

Wydarzenie

„Tajemnicza Oceania” – wędrówka po Australii i Nowej Zelandii – spotkanie podróżnicze

Co zobaczą uczestnicy spotkania podróżniczego „Tajemnicza Oceania” 13 lutego o godz. 19.00? Intensywną, kolorową fotorelacje z 9 miesięcznej podróży po Oceanii. Czasem zaplanowanej, a najczęściej spontanicznej wędrówki przez miasta, góry i australijski outback. Spotkanie poprowadzi Michalina Kupper. Zajrzymy do aborygeńskich wiosek, (…)

Wydarzenie

Motywy fotograficzne – Gdańsk nad wodą – Woda w Gdańsku

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 stycznia o godz. 18.00. (…)

Wydarzenie

Kaliningrad – miasto intrygujących kontrastów czy Wielki Kant?

 – Opowiem o mieście partnerskim Gdańska – Kaliningradzie i pokażę zdjęcia, które przez ostatnią dekadę tam wykonywałam. Mam nadzieję rozbudzić ciekawość słuchaczy, pomniejszyć rozmiar nagromadzonych przez lata stereotypów oraz pokazać jak zdumiewająco podobną mentalność w swoich mieszkańcach wytworzyły historie obu (…)

Wydarzenie

„Jak się robi dom?” spotkanie z Agatą Stanisz | Otwarty IKM

Czym jest dom? Co nadaje sens czterem ścianom? Co robimy, żeby czuć się u siebie? Jakimi przedmiotami się otaczamy i dlaczego się do nich przywiązujemy? „Jak się robi dom?” to spotkanie z Agatą Stanisz, poznańską antropolożką, badaczką specjalizującą się w (…)

Wydarzenie

„Czy świat nas przerasta?” Spotkanie poświęcone twórczości i dziedzictwu Vaclava Havla

Już 19 stycznia zapraszamy na wieczór poświęcony twórczości Vaclava Havla. O wybitnym polityku, dramaturgu i pisarzu rozmawiać będą Agnieszka Wolny-Hamkało, Andrzej Jagodziński, Adam Michnik, Jacek Żakowski, Sławomir Sierakowski, Tomáš Vrba i Martin M. Šimečka. Wydarzenie rozpocznie rozmowa o książkach „Obywatel kultury” (…)

Instytut Kultury Miejskiej 2016