Wydarzenie

Stocznia Gdańska jako atrakcja turystyczna przed- i powojennego Gdańska | Wykład

Jak przed wojną i tuż po niej przedstawiano Stocznię Gdańską w przewodnikach turystycznych? Czemu służyło stoczniowe muzeum? 21 lutego o godz. 18.00 opowie o tym w IKM Magdalena Staręga – doktorantka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, pracowniczka Europejskiego Centrum Solidarności. Wykład cyklu Akademia Gdańska, wstęp wolny.

Wydarzenie

Adolf Bielefeldt w Gdańsku i Sopocie | Wykład w ramach Architektury Gdańskiej

Podczas spotkania 4 marca (Uwaga: zmiana daty z 18 lutego na 4 marca) o godz. 12.00 Ewa Barylewska-Szymańska i  Wojciech Szymański opowiedzą o Adolfie Bielefeldtcie (1876─1934) jednym z najważniejszych architektów pierwszych dziesięcioleci XX w. w Gdańsku i Sopocie. Projektancie, który nadał (…)

Wydarzenie

„Tajemnicza Oceania” – wędrówka po Australii i Nowej Zelandii – spotkanie podróżnicze

Co zobaczą uczestnicy spotkania podróżniczego „Tajemnicza Oceania” 13 lutego o godz. 19.00? Intensywną, kolorową fotorelacje z 9 miesięcznej podróży po Oceanii. Czasem zaplanowanej, a najczęściej spontanicznej wędrówki przez miasta, góry i australijski outback. Spotkanie poprowadzi Michalina Kupper. Zajrzymy do aborygeńskich wiosek, (…)

Wydarzenie

Motywy fotograficzne – Gdańsk nad wodą – Woda w Gdańsku

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 stycznia o godz. 18.00. (…)

Wydarzenie

Kaliningrad – miasto intrygujących kontrastów czy Wielki Kant?

 – Opowiem o mieście partnerskim Gdańska – Kaliningradzie i pokażę zdjęcia, które przez ostatnią dekadę tam wykonywałam. Mam nadzieję rozbudzić ciekawość słuchaczy, pomniejszyć rozmiar nagromadzonych przez lata stereotypów oraz pokazać jak zdumiewająco podobną mentalność w swoich mieszkańcach wytworzyły historie obu (…)

Wydarzenie

„Jak się robi dom?” spotkanie z Agatą Stanisz | Otwarty IKM

Czym jest dom? Co nadaje sens czterem ścianom? Co robimy, żeby czuć się u siebie? Jakimi przedmiotami się otaczamy i dlaczego się do nich przywiązujemy? „Jak się robi dom?” to spotkanie z Agatą Stanisz, poznańską antropolożką, badaczką specjalizującą się w (…)

Wydarzenie

„Czy świat nas przerasta?” Spotkanie poświęcone twórczości i dziedzictwu Vaclava Havla

Już 19 stycznia zapraszamy na wieczór poświęcony twórczości Vaclava Havla. O wybitnym polityku, dramaturgu i pisarzu rozmawiać będą Agnieszka Wolny-Hamkało, Andrzej Jagodziński, Adam Michnik, Jacek Żakowski, Sławomir Sierakowski, Tomáš Vrba i Martin M. Šimečka. Wydarzenie rozpocznie rozmowa o książkach „Obywatel kultury” (…)

Wydarzenie

Gmach Dyrekcji Kolei w Gdańsku | wykład z cyklu Architektura Gdańska

Co skrywa w sobie zbudowany z rozmachem gmach Dyrekcji Kolei w Gdańsku? Czy wnętrzne bardzo sie zmieniło? Jakie historie ze sobą niesie? Tego dowiemy się na kolejnym wykładzie z cyklu Architektura Gdańska już 21 stycznia o godz. 12.00. Budynek, który zobaczymy  przy dzisiejszej ulicy (…)

Wydarzenie

Kazachstan. W poszukiwaniu polskich śladów | Otwarty IKM

W 1936 roku do dzisiejszego Kazachstanu przesiedlono kilka tysięcy rodzin Polaków mieszkających na wschód od granic II Rzeczypospolitej. Osiemdziesiąt lat później Ana Matusevic wybrała się w tym samym kierunku – w poszukiwaniu polskich śladów w największym kraju Azji Środkowej. W poniedziałek, 12 (…)

Wydarzenie

Architektura Gdańska przełomu XIX i XX wieku – gdańska czy niemiecka?

Czy istnieje specyfika architektury Gdańska? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie już 10 grudnia o godz. 12.00 podczas wykładu Architektura Gdańska przełomu XIX i XX wieku – gdańska czy niemiecka?, który poprowadzi prof. Małgorzata Omilanowska.  Próby zdefiniowania tożsamości narodowej i regionalnej poprzez spuściznę kulturową (…)

Instytut Kultury Miejskiej 2016