Wydarzenie

Klucze do Lejdy | Miasta, mity, mistyfikacje

10 kwietnia o 18.00 porozmawiamy o kluczach do Lejdy podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje. Spotkanie poprowadzi Pavko Krajka. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy. Leiden, nazywana w Polsce Lejda, jest prawdopodobnie najmniej znanym historycznym miastem w Holandii, nawet dla (…)

Wydarzenie

Profesor Marian Osiński – ścieżki życia architekta od Krakowa przez Lwów do Gdańska | Akademia Gdańska

26 marca o godzinie 18.00, kolejne spotkanie z cyklu Akademii Gdańskiej. Renata Wiloch-Kozłowska opowie o Profesorze Marianie Osińskim – ścieżki życia architekta od Krakowa przez Lwów do Gdańska. Wstęp wolny, zapraszamy. – Prof. Marian Osiński urodził się w Krakowie, studiował (…)

Wydarzenie

Media w rodzinie. Jak budować relacje z dziećmi, wykorzystując media | cykl DEMolka – Domowa Edukacja Medialna

Twoje dziecko spędza dzień z nosem w smartfonie? Nie wypuszcza z ręki tabletu, uruchamia Netfliksa lub marzy tylko o graniu na konsoli? Jeśli chcesz lepiej poznać medialne potrzeby młodych ludzi, a także uporządkować życie z mediami cyfrowymi przy użyciu nowych (…)

Wydarzenie

11 МАРТА/ СУДОВЕРФЬ – ЭТО ЖЕНЩИНА. ЛЕКЦИЯ НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ Otwarty IKM

11 марта, 2019 г., 18:30 – 20:30 | Судоверфь – это женщина. Лекция на русском языке Организатор: Раиса Корыцка Ведущие: Урсула Штюбель и Раиса Корыцка Познакомимся с новейшей историей Польши, с ролью женщин в творении этой же истории. Героинями нашей встречи (…)

Wydarzenie

23 МАРТА / ЖЕНЩИНЫ СОЛИДАРНОСТИ. ЛЕКЦИЯ НА РУССКОМ ЯЗЫКЕ | Otwarty IKM

23 марта, 2019 г., 16:00 0 18:00 | Женщины Солидарности. Лекция на русском языке Организатор: Раиса Корыцка Ведущие: Урсула Штюбель и Раиса Корыцка Вход свободный Героинями нашей встречи станут работницы Гданьской Судоверфи, одного из крупнейших заводов Польши 20-го века. В (…)

Wydarzenie

Modernistyczny Tel Awiw i Gdynia. Co łączy te dwa „białe” miasta? | Miasta, mity, mistyfikacje

Co łączy Tel Awiw z Gdynią? Subiektywny, wirtualny spacer po dalekim i egzotycznym dla Europejczyka Tel Awiwie, pozwoli na dojrzenie licznych podobieństw z bliską Gdynią. Anna Orchowska-Smolińska z Politechniki Gdańskiej oraz Weronika Szerle z Muzeum Miasta Gdyni zabiorą uczestników wykładu z cyklu Miasta, mity, (…)

Wydarzenie

Muzeum Auschwitz-Birkenau w mediach społecznościowych | #MwK2019

Każdego dnia, pracownicy Muzeum Auschwitz, prostują nieprawdziwe informacje, zwracają uwagę na niestosowne wypowiedzi i zdjęcia, rozmawiają z użytkownikami mediów społecznościowych. Wydarzenie towarzyszące konferencji Konferencja Marketing w Kulturze 2019 organizowane przez Obserwatorium Kultury, Dział Badań i Rozwoju IKM. Spotkajmy się 6.03 (…)

Wydarzenie

O autentycznej wolności słowa | Filozofia w IKM

Nie licząc wyjątków, wszyscy popierają wolność słowa, różnie ją jednak rozumiejąc. Pytanie, jakie stawiamy brzmi: gdzie przebiega granica między wolnością słowa, do jakiej mamy prawo, a tą, z której korzystać nie powinniśmy? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Filozofia w (…)

Wydarzenie

Wrażliwość w mediach | Non-fiction w IKM

Nie tylko przedstawimy szerzej to, czym zajmują się zaproszone na spotkanie reporterki, ale też poprosimy je o opisanie realiów świata dzisiejszych mediów. Czy trudna i ważna tematyka społeczna jest zawsze na odpowiednim miejscu? Czy tego typu tematy łatwo się sprzedają? (…)

Wydarzenie

(Nie)obecność kobiet | Non-fiction w IKM

Tematem najbliższego spotkania Non-fiction w IKM jest (nie)obecność kobiet w przestrzeni historycznej i polskiej narracji. Rozmówczyniami będą Anna Kowalczyk, dziennikarka, blogerka i autorka książki „Brakująca połowa dziejów” oraz Joanna Kuciel-Frydryszak, dziennikarka i autorka książki „Służące do wszystkiego”. Prowadzenie: Przemysław Czaja. (…)

Wydarzenie

Jaka jest publiczność gdańskich instytucji kultury? Prezentacja raportu podsumowująca roczne badanie

Z jakich miejsc i dzielnic pochodzą uczestnicy wydarzeń? W jaki sposób docierają do instytucji? Skąd dowiadują się o ofercie kulturalnej? Czy gdańska publiczność jest zorganizowana czy raczej spontaniczna? Odpowiedzi na te pytania dostarcza raport ze wspólnego badania publiczności gdańskich instytucji (…)

Wydarzenie

Konspiratorzy z Poczty Polskiej | Akademia Gdańska

Co dwa wykłady w lutym, to nie jeden! 26 lutego o 18.00 zapraszamy na wykład „Konspiratorzy z Poczty Polskiej” w Wolnym Mieście Gdańsku. Spotkanie poprowadzi kierownik Muzeum Poczty Polskiej, Marek Adamkowicz. Obrona Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku to jeden (…)

Wydarzenie

Kochać to nie znaczy zawsze to samo | Filozofia w IKM

W walentynkowy wieczór o 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, proponujemy nieco inne, filozoficzne spojrzenie na celebrowaną w dniu zakochanych – miłość. Czym właściwie jest to osławione uczucie miłości i czy przypadkiem nie tkwi w nim zalążek ludzkiego nieszczęścia? Czy (…)

Wydarzenie

Wykład Dzieci, rodzice, szkoła i media | cykl DEMolka – Domowa Edukacja Medialna

Twoje dziecko spędza dzień z nosem w smartfonie? Nie wypuszcza z ręki tabletu, uruchamia Netfliksa lub marzy tylko o graniu na konsoli? Jeśli chcesz lepiej poznać medialne potrzeby młodych ludzi, a także uporządkować życie z mediami cyfrowymi przy użyciu nowych (…)

Wydarzenie

Białe słonie smart city? Scenariusze przyszłości przestrzeni miejskiej | wykład Miasta, mity, mistyfikacje

Na przykładzie konkretnych doświadczeń nakreślę możliwe scenariusze przyszłości przestrzeni miejskiej korzystając z debaty o smart city jako papierka lakmusowego społecznej walki o kształt przyszłej przestrzeni miasta – mówi Krzysztof Gubański, socjolog miasta z Uniwersytetu Warszawskiego, który 27 lutego o godz. 18.00 poprowadzi (…)

Wydarzenie

Spotkanie z twórcami gry Inkulinati (Yaza Games)

Demonologia ludowa i walczące zwierzęta z marginesów średniowiecznych manuskryptów w wersji UPDATE. Czyli zapraszamy na niezwykłe obchody Dnia Domeny Publicznej pod hasłem najbardziej pomysłowego wykorzystywania zbiorów z domeny publicznej! 17 stycznia od 17.00 do 20.00! Co dokładnie w planach? 17.00 (…)

Wydarzenie

Spotkanie z twórcami projektu UPIÓR

  Demonologia ludowa i walczące zwierzęta z marginesów średniowiecznych manuskryptów w wersji UPDATE. Czyli zapraszamy na niezwykłe obchody Dnia Domeny Publicznej pod hasłem najbardziej pomysłowego wykorzystywania zbiorów z domeny publicznej! 1 marca od 17.00 do 20.00! Co dokładnie w planach? (…)

Wydarzenie

ZMIANA DATY | Książęta z Gdańska rodem | Akademia Gdańska

Zapraszamy na inauguracyjny wykład 6. edycji Akademii Gdańska! 5  lutego o 18.00, wykład – Książęta z Gdańska rodem, poprowadzi profesor Andrzej Januszajtis! Będzie interesująco! O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez (…)

Wydarzenie

ODWOŁANE | Spotkanie z twórcami projektu UPIÓR

W związku z żałobą po śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz Gdańsku odwołujemy wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej w dniach 15.01-21.01.   Demonologia ludowa i walczące zwierzęta z marginesów średniowiecznych manuskryptów w wersji UPDATE. Czyli zapraszamy na niezwykłe obchody Dnia Domeny Publicznej (…)

Wydarzenie

ODWOŁANE | Spotkanie z twórcami gry Inkulinati (Yaza Games)

W związku z żałobą po śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz Gdańsku odwołujemy wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej w dniach 15.01-21.01. Demonologia ludowa i walczące zwierzęta z marginesów średniowiecznych manuskryptów w wersji UPDATE. Czyli zapraszamy na niezwykłe obchody Dnia Domeny Publicznej pod (…)

Wydarzenie

Jordan Peterson i jego 12 życiowych porad | Filozofia w IKM

Jordan Peterson to kanadyjski psycholog kliniczny zajmujący się psychologią ideologii, religii, osobowości, świadomości oraz systemami totalitarnymi. Światowy rozgłos przyniosła mu książką „12 życiowych zasad. Antidotum na chaos” oraz udostępniane szeroko w sieci wykłady i wystąpienia. 10 stycznia o godz. 18.00, (…)

Wydarzenie

ODWOŁANE | Wykład Dzieci, rodzice, szkoła i media | cykl DEMolka – Domowa Edukacja Medialna

W związku z żałobą po śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz Gdańsku odwołujemy wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej w dniach 15.01-21.01.     Twoje dziecko spędza dzień z nosem w smartfonie? Nie wypuszcza z ręki tabletu, uruchamia Netfliksa lub marzy tylko o (…)

Wydarzenie

Piza – nie tylko „torre pendente” | wykład Miasta, mity, mistyfikacje

  Piza zazwyczaj kojarzy się z jej najbardziej stereotypowym znakiem rozpoznawczym, czyli „krzywą wieżą”. Tymczasem jeszcze w czasach Goethego, który zostawił o niej obszerne wspomnienia ze swej podróży włoskiej, bardziej intrygujące wydawały się inne zabytki, a zwłaszcza baptysterium, katedra i (…)

Wydarzenie

Niepokorny Nowy Jork | Non-Fiction w IKM

Bohaterem kolejnego odcinka Non-fiction w IKM, 24 stycznia o 18.00, będzie Nowy Jork drugiej połowy ubiegłego wieku. Świat bitnikowskich poetek, undergorundowego kina, punkowych koncertów, buntowników. Miasto, w którym rodziły się bezkompromisowe zjawiska twórcze, był kwestionowany porządek tego świata. Przewodnikami po (…)

Wydarzenie

Aleksandria – Metropolia Morza Śródziemnego | Miasta, Mity, Mistyfikacje

12 grudnia o 18.00 zapraszamy na drugi wykład cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje. Tym razem porozmawiamy o Aleksandrii – metropolii Morza Śródziemnego. Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Mikołaj Sadowski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Aleksandria została założona w IV w. p.n.e. (…)

Wydarzenie

Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa | Akademia Gdańska

Spotkajmy się ponownie w ramach Akademii Gdańska! 11 grudnia o 18:00 w sieni IKM podzielimy się wiedzą związaną z początkami piwowarstwa gdańskiego. Wykład „Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa” poprowadzi Tomasz Biegański. Odpowiemy na pytania skąd wzięło się piwo w Gdańsku, (…)

Wydarzenie

Jak uczestniczymy w kulturze? Przykłady z Katowic w Gdańsku

Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej jest w trakcie opracowywania wniosków i raportu z pierwszego, kompleksowego badania publiczności gdańskich instytucji kultury. W Katowicach podobne badanie przeprowadzono rok temu. Czego możemy dowiedzieć się o sposobach uczestnictwa w kulturze z raportów i (…)

Wydarzenie

Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem | Akademia Gdańska

Cykl spotkań Akademii Gdańska przybliża życie codzienne dawnych gdańszczan i gdańszczanek. Podczas listopadowego wykładu prof. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego opowie o sytuacji społecznej kobiet w późnośredniowiecznym Gdańsku. Spotkanie odbędzie się 27 listopada o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. (…)

Wydarzenie

Rozmowa o śledztwach biograficznych | Non-fiction w IKM

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Ruszamy już 4 grudnia o 18.00 rozmową o śledztwach biograficznych z Klementyną Suchanow i Mirosławem Wlekłym. Od grudnia do (…)

Wydarzenie

Stacja literatura po godzinach i finał projektu Biblioteka z Poezją w Gdańsku

30 listopada Biuro Literackie wraz z Instytutem Kultury Miejskiej oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku zapraszają do udziału w Stacji Literatura po godzinach. Gośćmi spotkań są m.in.: Jerzy Jarniewicz, Karol Maliszewski i Sylwia Chutnik. Wydarzenie towarzyszy finałowi projektu (…)

Wydarzenie

Czy miłość to tylko (neuro)peptyd? Wykład dr hab. Janusza L. Wiśniewskiego | Otwarty IKM

Emocje przez długi czas były ignorowane przez naukę. Słowa takie jak „uczucie” czy „emocja” nie pojawiały się w żadnych poważnych publikacjach, dopiero Darwin podarował im swoje myśli i swoją uwagę. W XX wieku emocje starano się objaśnić szukając ich źródła (…)

Wydarzenie

Symbole, które łączą | Filozofia w IKM

Na co dzień symbole pośredniczą w międzyludzkiej komunikacji; to dzięki nim możemy się komunikować i rozumieć nawzajem, często bez użycia słów. Każda społeczność posiada swoją symbolikę – świat wartości łączący wszystkich jej uczestników. Jakie więc symbole łączą nas dziś najmocniej? (…)

Wydarzenie

Miasta, mity, mistyfikacje | Genua – La Superba

O włoskiej Genui, jednej z najciekawszych urbanistycznie jednostek miejskich na świecie opowie 7 listopada o godz. 18.00 w IKM Jacek Bielak – historyk sztuki i tłumacz, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG. Tym spotkaniem do instytucji (…)

Wydarzenie

Debata Pomiędzy uczestnictwem w kulturze a medialnym zapośredniczeniem

13 listopada o 18.00 zapraszamy na drugą debatę w ramach cyklu Pomorska Debata o Kulturze 2018: Pomiędzy // Between // Midzë. Tematem będzie „Pomiędzy uczestnictwem w kulturze a medialnym zapośredniczeniem”. W debacie wezmą udział dr Krzysztof Stachura, dr Radosław Bomba i dr Grzegorz Stunża. (…)

Wydarzenie

Praca w kulturze | Otwarte seminarium kończące Kurs Zarządzania w Kulturze

Wszystkich, którym temat pracy w kulturze leży na sercu zapraszamy na rozmowę “Praca w kulturze” z udziałem profesora Jana Wojciechowskiego oraz Agnieszki Skawińskiej. Rozmowę poprowadzi Marek Szymaniak. Spotykamy się 14 listopada 2018 roku w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, wstęp wolny. (…)

Wydarzenie

Jacek Malczewski – kupować? | koLEKCJE

Jacek Malczewski – artysta, którego twórczość jedni uwielbiają, inni nie cierpią. Ale czyż na kontrowersjach nie zasadza się istota bycia wielkim artystą? O gustach się nie dyskutuje! 20 listopada o 18.00 zapraszamy na wykład o konkretnych obrazach Malczewskiego w kontekście jego (…)

Wydarzenie

Gdańsk Creative Meetups: Nowe modele hubów kreatywnych. Wsparcie artystów i społeczności

Gdańsk Creative Meetups, to cykl spotkań Instytutu Kultury Miejskiej, który będzie prezentował wybrane modele, kierunki i typy rozbudowanych, interdyscyplinarnych platform i sieci współpracy oraz pokazywał potencjał wynikający ze zderzenia działań kulturalnych, społecznych, technologii i biznesu. Wydarzenie jest bezpłatne, odbędzie się (…)

Wydarzenie

Coaching Nietzschego | Filozofia w IKM

„Coaching” Nietzschego. Szkoła życia „dla wszystkich i dla nikogo”. Wykład multimedialny połączony z dyskusją. 11 października, godz. 18.00. Wstęp wolny. Niemiecki pisarz, filozof i filolog, Fryderyk Nietzsche zyskuje współcześnie dużą popularność, nie tylko w środowiskach akademickich, ale również wśród osób (…)

Wydarzenie

Pomiędzy kulturą jedzenia a konsumowaniem kultury | Debata

Skąd się wziął współczesny boom na gotowanie? Czym różni się „domowe gotowanie” od takiego, które stają się rozrywką lub pasją? Dlaczego niektórzy uważają, że jedzenie powinno być przede wszystkim piękne, a inni traktują je jak lekarstwo? Dowiemy się podczas dyskusji 16 października (…)

Wydarzenie

Fajans włocławski | koLEKCJE

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu koLEKCJE! Fajans z Włocławka to z jednej strony bardzo popularne naczynia w kwiatowe wzory kojarzone z babciną zupą pomidorową a z drugiej poszukiwane przez kolekcjonerów przedmioty we wzory à la Picasso tzw. pikasiaki. Czy (…)

Wydarzenie

Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia | Akademia Gdańska

Gościem wrześniowej Akademii Gdańska będzie Mieczysław Abramowicz: pisarz, historyk, aktor-lalkarz, reżyser teatru lalek, badacz dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego w Gdańsku, autor wielu publikacji na ten temat. Wykład Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata odbędzie się 25 września o godz. 18.00 (…)

Wydarzenie

Oblicza gdańskich tożsamości – konferencja praktyków i badaczy

Kim są współcześni gdańszczanie? Co ich łączy, a co dzieli? Jak widzą siebie we wspólnocie osób o różnych tożsamościach? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy konferencji „Oblicza gdańskich tożsamości. Jakie były, jakie są, jakie mogą być?”, która odbędzie się (…)

Wydarzenie

Studio animacji Grupa Smacznego | spotkanie i koncert w ramach cyklu Gdańscy Twórcy

Gdańsk i Trójmiasto to miejsce pochodzenia lub zamieszkania wielu wybitnych, docenianych w Polsce, Europie i na świecie twórców. Cykl Gdańscy Twórcy przybliża osoby, które wyróżniają się na kulturalnej mapie. Pierwszymi gośćmi będą animatorzy i ilustratorzy ze studia animacji Grupa Smacznego (…)

Wydarzenie

Pamiątki patriotyczne na rynku sztuki | koLEKCJE

Pamiątki patriotyczne na rynku sztuki zyskują coraz większą popularność. Na aukcjach kolekcjonerzy konkurują z muzeami. Jak to wpływa na obieg tych przedmiotów i ich dostępność? Opowie Janusz Miliszkiewicz – dziennikarz, publicysta, felietonista. Specjalizuje się w pisaniu o prywatnym kolekcjonerstwie, rynku (…)

Wydarzenie

Zawód: artysta/artystka. Warsztaty dla absolwentów i absolwentek ASP | Otwarty IKM

Co po studiach na kierunkach artystycznych? Czy artysta/artystka to zawód? Jak kontynuować własny rozwój zawodowy po ASP? Zapraszamy na warsztaty, które w ramach Otwartego IKM poprowadzą Paulina Czapska i Anna Szapert z kolektywu edukacyjnego Future Simple. Paulina Czapska i Anna Szapert (…)

Wydarzenie

Rodzina w islamie – prelekcja z dyskusją | Otwarty IKM

Wybór partnera i partnerki życiowej, pozycja dziecka, uroczystości rodzinne, pojęcie domu oraz przemiany tradycyjnej rodziny muzułmańskiej – to tylko niektóre tematy, jakie poruszy Nidal Abu Tabaq podczas prelekcji poświęconej rodzinie w islamie. Na spotkanie i dyskusję zaprasza organizator, Pomorski Oddział Ligi (…)

Wydarzenie

Droga Królewska. Promocja książki i spacer | Zjazd Gdańszczan

W ramach programu Zjazdu Gdańszczan odbędzie się spotkanie i spacer z profesor Anną Ryś – jedną z autorek publikacji na temat Drogi Królewskiej, szlaku między Bramą Wyżynną a Zieloną. Książka została napisana wspólnie z Agnieszką Witczak i Bartłomiejem Siekiem. Po (…)

Wydarzenie

Gdańszczanie XXI wieku – tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie | Zjazd Gdańszczan

Wykład wprowadzający prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego oraz debata z udziałem prof. Ewa Rewers, prof. Małgorzata Dymnicka, prof. Edmund Kizik, prof. Robert Traba i prof. Stefan Chwin. Zjazd Gdańszczan to wydarzenie poświęcone miastu i jego mieszkańcom, zmianom jakie w nim zachodzą, tożsamości (…)

Wydarzenie

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oliwie | Wybitni Oliwianie | wykład Tomasza Struga

Na wykładzie usłyszymy o osobach bardziej lub mniej znanych, których nazwiska uwiecznione są lub będą w nazwach oliwskich ulic. Tomasz Strug opowie o tych wybitnych ludziach, o ich życiu, losach, zasługach. Zapraszamy serdecznie. Tomasz Strug, poszukiwacz dawnych historii, oliwianin i (…)

Wydarzenie

Dziedzictwo zapomniane | wykład Akademii Gdańska

Organy, dzwony, zegary, fascynujące przedmioty, które potrafią nieść niesamowite historie. Jakie? Dowiemy się 19 czerwca o 18.00 podczas wykładu „Dziedzictwo zapomniane”, który poprowadzi Andrzej Januszajtis. Podczas wykładu poruszę tematykę gdańskich organów, dzwonów i zegarów. To zagadnienie niezwykle ciekawe, wszak przed (…)

Wydarzenie

Wykład „Dziedzictwo zapomniane” | Akademia Gdańska

Organy, dzwony, zegary, fascynujące przedmioty, które potrafią nieść niesamowite historie. Jakie? Dowiemy się 19 czerwca o 18.00 podczas wykładu „Dziedzictwo zapomniane”, który poprowadzi Andrzej Januszajtis. Podczas wykładu poruszę tematykę gdańskich organów, dzwonów i zegarów. To zagadnienie niezwykle ciekawe, wszak przed drugą (…)

Wydarzenie

Miasta, mity, mistyfikacje: Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej

Serdecznie zapraszamy na ostatni już wykład z cyklu Miasta, Mity, Mistyfikacje. 13 czerwca o 19:00 Andrzej Woziński z Uniwersytetu Gdańskiego, poprowadzi spotkanie „Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej”. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy! Miasta wielokrotnie pojawiały się w średniowiecznej ikonografii. Bardzo rzadko (…)

Wydarzenie

Domy robotnicze Fundacji Abegga | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Dolnego Miasta

W tym roku rusza piąty sezon wakacyjnych spacerów po Dolnym Mieście prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Zanim jednak zaczniemy regularnie spotykać się latem przy Stągwiach Mlecznych zapraszamy do udziału w pięciu wiosennych wykładach i spacerach. Podczas pierwszego wykładu, 5 (…)

Wydarzenie

Ochrona przyrody i jej elementy na Biskupiej Górce | wykład Stanisława Biskupa | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki już po raz siódmy zapraszają na otwarte wykłady i spacery po Biskupiej Górce. Zagłębimy się w najdawniejsze dzieje Gdańska, Biskupiej Górki i wsi Chełm oraz jak, co roku odwiedzimy miejsca na co dzień niedostępne – czekają (…)

Wydarzenie

Falsyfikaty malarstwa na rynku sztuki | wykład cyklu koLEKCJE

Jak ustrzec się przed zakupem falsyfikatu? Na przykładach polskiego malarstwa dziewiętnasto- i dwudziestowiecznego 14 czerwca o godz. 18.00 podczas spotkania Falsyfikaty malarstwa na rynku sztuki rozpoznamy różne rodzaje falsyfikatów i ich cechy charakterystyczne. Omówimy głośne sprawy fałszerstw dzieł sztuki w Polsce (…)

Wydarzenie

Nowy design szyldów. Dyskusja o związku typografii i jakości przestrzeni miejskiej

Z inicjatywy Biura Prezydenta ds. Kultury wybrane punkty usługowe w Gdańsku zyskały nowe, estetyczne szyldy zaprojektowane przez studentki Akademii Sztuk Pięknych. 24 maja o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie, podczas którego zaprezentujemy gdańskie szyldy „przed” i (…)

Wydarzenie

O architekturze Władywostoku | wykład cyklu miasta, mity, mistyfikacje

Władywostok powstał późno. Założony w 1860 roku szybko stał się jednym z najważniejszych portów Rosji na wybrzeżu Pacyfiku. Urozmaicona linia brzegowa, podobieństwo jej przebiegu do brzegów Bosforu. O architekturze i historii tego miasta już 30 maja o godz. 19.00 opowie (…)

Wydarzenie

Dokument o Jamesie Nachtweyu i spotkanie z Wojciechem Jagielskim w cyklu artBiografie

– Jestem tylko świadkiem wydarzeń, a moje zdjęcia są ich świadectwem. Sytuacje, które sfotografowałem nie powinny nigdy ulec zapomnieniu i się powtórzyć – przyznaje amerykański fotoreporter i fotograf wojenny James Nachtwey. 23 maja o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, (…)

Wydarzenie

Współczesne transformacje obszarów nawodnych Gdańska. Prelekcja

Harcmistrz Bogdan Radys, komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów „Korzenie” z Gdańska zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na prelekcję Piotra Lorensa, wykładowcy, profesora zwyczajnego i kierownika Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej. Prelekcja będzie poświęcona tematyce współczesnych transformacji obszarów nawodnych w Gdańsku. (…)

Wydarzenie

TEA TIME z Erykiem Ostrowskim. Spotkanie autorskie i rozmowa wokół książki „Tajemnice Wichrowych Wzgórz”

Eryk Ostrowski jest autorem m.in. książek poświęconych siostrom Bronte: „Charlotte Bronte i i jej siostry śpiące” oraz „Tajemnice Wichrowych Wzgórz”. Zapraszamy na spotkanie autorskie, które w ramach Otwartego IKM poprowadzi Aleksandra Perzyńska.  Autor bestsellerowej książki „Charlotte Brontë i jej siostry (…)

Wydarzenie

Nowy Bronx Spacer na temat kultury ulicznej | wykład | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Tegoroczną wiosnę spędzimy z fotografią: dowiecie się, jakie są przymiarki do kroniki o Nowym Porcie (30 maja), poznacie nieznane zdjęcia lotnicze dzielnicy z czasów wojny (18 kwietnia), natomiast pasjonaci fotografii mobilnej dowiedzą się, jak #nowyport prezentuje się na Instagramie (12 maja). Wrócimy (…)

Wydarzenie

Pałac Mniszchów na Długich Ogrodach | wykład | . lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

W tym roku rusza piąty sezon wakacyjnych spacerów po Dolnym Mieście prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Zanim jednak zaczniemy regularnie spotykać się latem przy Stągwiach Mlecznych zapraszamy do udziału w pięciu wiosennych wykładach i spacerach. Podczas pierwszego wykładu, 5 (…)

Wydarzenie

Szpital Boromeuszek – historia do 1945 roku | wykład | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Dolnym Mieście

W tym roku rusza piąty sezon wakacyjnych spacerów po Dolnym Mieście prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Zanim jednak zaczniemy regularnie spotykać się latem przy Stągwiach Mlecznych zapraszamy do udziału w pięciu wiosennych wykładach i spacerach. Podczas pierwszego wykładu, 5 (…)

Wydarzenie

Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Oruńska świątynia wody – historia zbiornika „Stara Orunia” | wykład

W tym roku rusza trzeci cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni. Tym razem poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych działających niegdyś na terenie dzielnicy. Odkryjemy tajemnice organów w kościele Św. Jana Bosko i (…)

Wydarzenie

Ferberowie w Lipcach i nie tylko | wykład Aleksandra Masłowskiego | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

W tym roku rusza trzeci cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni. Tym razem poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych działających niegdyś na terenie dzielnicy. Odkryjemy tajemnice organów w kościele Św. Jana Bosko i (…)

Wydarzenie

Orunia industrialna | wykład i spacer | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

W tym roku rusza trzeci cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni. Tym razem poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych działających niegdyś na terenie dzielnicy. Odkryjemy tajemnice organów w kościele Św. Jana Bosko i (…)

Wydarzenie

Geomorfologia Oliwy | wykład Marcina Wilgi | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Ty też możesz oprowadzać po Oliwie i zostać Lokalnym Przewodnikiem! Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą przyciąga mieszkańców i turystów na długie spacery. Klasyczne – po Parku Oliwskim, czy na Wzgórze Pachołek, ale też (…)

Wydarzenie

Historia Oliwy po 1945 roku | wykład | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Ty też możesz oprowadzać po Oliwie i zostać Lokalnym Przewodnikiem! Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą przyciąga mieszkańców i turystów na długie spacery. Klasyczne – po Parku Oliwskim, czy na Wzgórze Pachołek, ale też (…)

Wydarzenie

Nowa Oliwa dzisiaj i jutro | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Ty też możesz oprowadzać po Oliwie i zostać Lokalnym Przewodnikiem! Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą przyciąga mieszkańców i turystów na długie spacery. Klasyczne – po Parku Oliwskim, czy na Wzgórze Pachołek, ale też (…)

Wydarzenie

Jak za sceną wygląda… Pol’and’Rock Festival

Już 8 maja o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie z Bartłomiejem Stolarkiem – booking managerem Pol’and’Rock Festival, który wspiera Jurka Owsiaka w tworzeniu line-upu wydarzenia.

Wydarzenie

Wycena dzieł sztuki | cykl koLEKCJE

Co wpływa na wartość dzieła sztuki? Dlaczego pastele Stanisława Wyspiańskiego osiągają na rynku rekordy cenowe, czy cena wzrasta proporcjonalnie do wieku obiektu? Dowiemy sie tego podczas wykładu z cyklu koLEKCJE Wycena dzieł sztuki, który już 10 maja o godz. 18.00. (…)

Wydarzenie

Kultura remiksu i reUSE domeny publicznej. Otwarte seminarium w IKM

Grafika komputerowa, kolaże, memy, gify, animacje z wykorzystaniem dzieł mistrzów renesansu lub japońskich drzeworytów – wytwory kultury remiksu przyjmują różnorodne formy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 26 kwietnia o godz. 18.00 na rozmowę o kontekstach internetowej twórczości inspirowanej zasobami domeny publicznej, (…)

Wydarzenie

Spotkaniez Filipem Łobodzińskim o przekładzie piosenek Boba Dylana w tomie Duszny kraj i książce Tarantula

  Jak tłumaczy się teksty Boba Dylana? O tym opowie 24 kwietnia o godz. 19:30 w IKM Filip Łobodziński, autor przekładu piosenek zebranych w tomie Duszny Kraj i książki Tarantula. Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu Stacja nowa książka Biura Literackie (…)

Wydarzenie

Małgorzata Omilanowska o architekturze XIX i XX wieku na Pomorzu i Żmudzi

Od marca dostępna jest najnowsza publikacja prof. Małgorzaty Omilanowskiej Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi wydana przez Słowo/Obraz Terytoria. Premierowe spotkanie autorskie prowadzone przez Grzegorza Piątka z Centrum Architektury odbędzie się 19 kwietnia o (…)

Wydarzenie

artBiografie: Gerhard Richter | pokaz filmu Painting i wykład

Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą – przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego. O artyście, mistrzu abstrakcji opowie nam dr hab. Krzysztof Wróblewski, a po wstępie zobaczymy film (…)

Wydarzenie

Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat – z pamięci dziecka. Wykład Olgi Dębickiej w IKM

Olga Dębicka, dziennikarka, reportażystka i pisarka od 20 lat angażuje się w misję ratowania i archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. Podczas wykładu z cyklu Akademia Gdańska, który odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 (…)

Wydarzenie

Jak za sceną wygląda… Festiwal Inne Brzmienia?

W czwartek 12 kwietnia zajrzymy za scenę Festiwalu Inne Brzmienia, który odbywa się w Lublinie w ramach cyklu wydarzeń Wschód Kultury. O organizacji Festiwalu wielu kultur i brzmień opowiedzą Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie. Spotkanie (…)

Wydarzenie

Siena: idealna struktura urbanistyczna, Jacek Bielak | Cykl wykładów: Miasta, mity, mistyfikacje

Większość z nas z pewnością kojarzy taki kolor, który malarze określają jako siena palona. Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję zwiedzić Sienę nigdy nie zapomną barwy jej dachów – opowiada Jacek Bielak, który poprowadzi wykład Siena: idealna struktura urbanistyczna już 11 kwietnia (…)

Wydarzenie

Tajemnice organów z Kościoła św. Jana Bosko | Lokalni Przewodnicy

Instytut Kultury Miejskiej i Stacja Orunia GAK zapraszają na wykłady i spacery dotyczące tej niezwykłej dzielnicy. W tym roku rusza trzeci cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni. Tym razem poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych (…)

Wydarzenie

Obóz karny SS i policji w Maćkowach pod Gdańskiem | Lokalni Przewodnicy

Instytut Kultury Miejskiej i Stacja Orunia GAK zapraszają na wykłady i spacery dotyczące tej niezwykłej dzielnicy. W tym roku rusza trzeci cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni. Tym razem poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych (…)

Wydarzenie

Między planami a rzeczywistością – osiedle zwane Orunią „Górną” | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Instytut Kultury Miejskiej i Stacja Orunia GAK zapraszają na wykłady i spacery dotyczące tej niezwykłej dzielnicy. W tym roku rusza trzeci cykl wykładów i spacerów tematycznych w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Oruni. Tym razem poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych (…)

Wydarzenie

Ulice Dolnego Miasta | Wykład Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

Przed nami piąty sezon wakacyjnych spacerów po Dolnym Mieście prowadzonych przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Zanim jednak zaczniemy regularnie spotykać się latem przy Stągwiach Mlecznych zapraszamy do udziału w pięciu wiosennych wykładach i spacerach. Podczas pierwszego wykładu, 5 kwietnia o (…)

Wydarzenie

Wykład „Gdańsk, którego nie ma (i nigdy nie było)” | Akademia Gdańska

W XIX i pierwszej połowie XX wieku dla Gdańska powstało sporo projektów, których realizacje z różnych względów nie doszły do skutku. Miasto mogło wyglądać zupełnie inaczej… Jak? O tym opowie prof. Małgorzata Omilanowska 4 kwietnia, o godz. 18.00, podczas wykładu (…)

Wydarzenie

Szemrane interesy – o typach spod ciemnej gwiazdy i minionych czasach | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Nowym Porcie

Zapraszamy już do czwartej edycji spacerów i wykładów po Nowym Porcie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Tegoroczną wiosnę spędzimy z fotografią: dowiecie się, jakie są przymiarki do kroniki o Nowym Porcie, poznacie nieznane zdjęcia lotnicze dzielnicy z czasów wojny, natomiast (…)

Wydarzenie

Nowy Port w fotografii lotniczej | Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Nowym Porcie

Zapraszamy już do czwartej edycji spacerów i wykładów po Nowym Porcie z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Tegoroczną wiosnę spędzimy z fotografią: dowiecie się, jakie są przymiarki do kroniki o Nowym Porcie, poznacie nieznane zdjęcia lotnicze dzielnicy z czasów wojny, natomiast (…)

Wydarzenie

Miasta, mity, mistyfikacje: Barceloński rykoszet

Okazuje się, że Modernizm nie dla wszystkich ma to samo znaczenie… Architektura Barcelony czasu modernizmu katalońskiego objęta jest klamrą czasu łączącą ją z katalońskim średniowiecznym odrodzeniem, jako czasem katalońskiej potęgi i osiągnięć. W efekcie specyficznego rozumienia nowoczesności dopuszczającego szczególny udział w (…)

Wydarzenie

Psychologia protestów | Otwarty IKM

Grupa Protest Lab – Uniwersytet Gdański zauważa, że choć w ostatnich latach rośnie liczba protestów i demonstracji, wciąż zbyt mało jest w debacie publicznej dyskusji o tłumach i protestach z punktu widzenia nauki społecznej. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć motywację ludzi (…)

Wydarzenie

Akademia Gdańska „Tożsamość międzywojennego Gdańska”

Wykład Jana Daniluka „Tożsamość międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego” już 20 lutego godz. 18.00. IKM Gdańsk. Wstęp wolny! Jednym z elementów budujących tożsamość Gdańska przed 1945 r. były (powstające w szczególności w okresie międzywojennym) pomniki (…)

Wydarzenie

Niesamowite historie gdańszczan z fotografiami w tle | wykład Olgi Dębickiej

  Olga Dębicka, dziennikarka, reportażystka, pisarka, od zgoła 20 lat zaangażowana w  misję ratowania i archiwizowania ludzkich losów z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r., zainteresowana wielokulturowością Polski i Heimat – tematyką małych ojczyzn. OPpowie o niesamowitych historiach gdańszczan ukrytych (…)

Wydarzenie

Miasta, mity, mistyfikacje: Bolonia najstarsze miasto uniwersyteckie

Czy campus to średniowieczny wynalazek? Co wyróżnia architekturę takiego miasta i jak współgra z potrzebami nauki i sztuki? Co powoduje, że tradycje uniwersyteckie przetrwały tam przez wieki? Na te pytania, podczas wykładu z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje, 7 lutego o (…)

Wydarzenie

Wolne Miasto ulotnie – wykład Anety Kwiatkowskiej | Cykl wykładów Akademii Gdańska

Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma. Pierwsze spotkanie (…)

Wydarzenie

Moje hobby – zbieram rzeczy

Tym razem, w ramach cyklu koLEKCJE zapraszamy na rozmowę z gdańską kuratorką, pełnomocniczką ds. powstania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku a prywatnie również kolekcjonerką polskiego designu lat 60. – Anetą Szyłak. Rozmowę 25 stycznia o 18.00 poprowadzi Kora Kowalska. Kolekcjonowanie to hobby, (…)

Wydarzenie

Otwarty IKM: Japonia – kraj kwitnącej wiśni i majestatycznych Torii

Podczas spotkania 29 stycznia o godz. 18.00 posłuchamy opowieści o kraju, w którym na zielone światło mówi się „blue”, a w automacie oprócz lodów, hot dogów i żarówek można kupić także kobiecą bieliznę. Dowiemy się jak wygląda najbardziej zatłoczone skrzyżowanie (…)

Wydarzenie

Duchologia polska spotkanie z Olgą Drendą | cykl koLEKCJE

Nowy Rok nowe koLEKCJE. Tym razem gościem Instytutu kultury Miejskiej będzie Olga Drenda – autorka bestsellerowej książki Duchologia Polska.  Dołączcie do wydarzenia 11 stycznia 2018 o godz. 18.00. Wstęp wolny. Książka Duchologia Polska opisuje przełom lat 80. i 90. przez (…)

Wydarzenie

Wykład z cyklu koLEKCJE „Dom podcieniowy Żuławki – renowacja i rekonstrukcja”

Kolekcjonerstwo to pasja, która może przybrać różne formy – od kolekcjonowania przepisów, wtedy zajmie nam duże pudło, po kolekcjonowanie wyposażenia domu – wtedy zajmie cały dom… i podwórko. O swojej miłości do starego domu, która przerodziła się w pasję do (…)

Wydarzenie

Spotkanie „Niechciany design – skarby w naszych domach” | cykl koLEKCJE

Jak to jest, że dla niektórych wazon z PRL-u to jednak „wazon optyczny” projektu Jana Sylwestra Drosta? Dlaczego niektórzy na wystawie „Dziedzictwo” w Muzeum Narodowym w Krakowie zatrzymują się i podziwiają meblościankę Kowalskich a inni przechodzą obok niej obojętnie? Wszystko (…)

Wydarzenie

Jakie sporty wodne uprawiano w dawnym Gdańsku? Wykład Jana Daniluka

  Pierwsze kluby i towarzystwa żeglarskie, wioślarskie czy pływackie powstały w Gdańsku w połowie XIX wieku. O tym, jak rozwijała się ich działalność, o sportach wodnych uprawianych przez gdańszczan i budzących emocje zawodach opowie 12 grudnia o godz. 18.00 w (…)

Wydarzenie

Spotkanie poświęcone projektowi „Sztuka Pełnosprawna” | Otwarty IKM

Fundacja im. Helen Keller zaprasza 15 grudnia o godz. 16.00 na spotkanie poświęcone projektowi „Sztuka Pełnosprawna”. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prac powstałych podczas cyklu warsztatów w ramach wspomnianego projektu.  Projekt „Sztuka pełnosprawna” powstał w odpowiedzi na potrzeby środowiska osób dotkniętych niepełnosprawnością słuchu i (…)

Wydarzenie

Schopenhauer 2.0. – Arthur Schopenhauer oraz jego filozofia w oparciu o materiały (tzw. memy)

Arthur Schopenhauer zyskał dużą popularność… w Internecie. Internauci prześcigają się w wymyślaniu zabawnych memów wykorzystujących wizerunek urodzonego w Gdańsku filozofa. W tej swobodnej twórczości użytkowników sieci Schopenhauer jawi się jako król czarnego humoru i złośliwy piewca samobójczego pesymizmu. Jednak czy ta (…)

Wydarzenie

KaWa – poznajmy się | warsztaty i cupping

KaWa to wspólna nazwa dla spotkań Kulturalnej Wymiany, które odbywają się w niekoniecznie zobowiązującej atmosferze, przy kawie i kanapkach. Zespół IKM zaprasza 9 grudnia o godz. 11.00 na zapoznawczą kawę, przy której porozmawiamy o planach szkoleniowych na kolejny rok, z (…)

Instytut Kultury Miejskiej 2019