Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

24 września 2019, 18:00 - 24 września 2019, 20:00

Wrześniowy wykład, 24 września, poprowadzi Andrzej Trzeciak z Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre. Porozmawiamy o zapomnianych ofiarach gdańskich U-Bootów kajzera.

Dzięki Solidarności – polskiemu pokojowemu ruchowi Stocznia Gdańska stała się znana na świecie. Już wcześniej jednak przestrzeń ta wpływała na losy kontynentu i całego świata. W byłej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku rodził się należący do niemieckiego państwa, militarny przemysł okrętowy, wykorzystywany w planach zbrojnych podbojów i konfliktów. Doprowadziły one do wybuchu I wojny światowej – krwawego kataklizmu, z którego powstały kolejne plagi XX stulecia – nazizm i komunizm. W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstała także budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. Zbudowane w niej okręty najbardziej przyczyniły się do narodzin tego, co Winston Churchill nazwał dziwnym rodzajem wojny dotąd nieznanej człowiekowi – wojny podwodnej. Wykład Andrzeja Trzeciaka to opowieść o przemyśle w służbie wojny, gdańskich U-Bootach kajzera i ich ofiarach.

Andrzej Trzeciak – historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Obecnie kustosz w Europejskim Centrum Solidarności. Pełnił funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Współtwórca wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Gdańskiej – jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. Współautor książki Tu stocznia. Przygotowuje do publikacji kolejną książkę o historycznym zakładzie: Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie.

//

O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta.

6. edycja Akademii Gdańska dotyczyć będzie znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

//

Harmonogram pozostałych wykładów:

• 29 października, Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
• 26 listopada, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
• 10 grudnia, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański

Koordynatorka cyklu: Dominika Ikonnikow

Powiązane projekty