Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

8 października 2017, 17:00 - 18 września 2017, 19:30

W roku 2017 minęła pięćdziesiąta szósta rocznica powstania muru berlińskiego, jednego z najbardziej znanych symboli zimnej wojny. W sierpniu 1961 roku ta betonowa granica, zbudowana w sercu miasta, podzieliła Niemcy i Europę na prawie 30 lat.

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami pierwsza w historii filmowa koprodukcja polsko-litewska powstała przy udziale Polskiego Instytutu Filmowego; litewski kandydat do Oscara w 2012 roku.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1961. Ojciec z córką usiłują się spotkać w Berlinie po czternastu latach rozłąki. Ojciec mieszka na Liwie, będącej wówczas częścią Związku Radzieckiego, córka żyje na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Choć w Związku Radzieckim panuje właśnie „odwilż” i nie stanął jeszcze mur berliński, zimna wojna osiągnie już wkrótce swój punkt kulminacyjny. Gdy ojciec zjawia się w Berlinie, natychmiast zajmują się nim tajniacy z KGB, którzy próbują zwabić córkę na Wschód.

Film wypełniony jest licznymi archiwaliami, świetnie oddaje nerwową atmosferę rywalizacji między Zachodem a Wschodem (m.in. dzięki pięknej, pulsującej muzyce Antoniego Komasy-Łazarkiewicza). Choć wpisuje się w nurt kina rozliczającego epokę komunizmu, to dla twórcy najbardziej liczy się dramat jednostki.

Reżyseria: Kristijonas Vildziunas

Obsada: Andrius Bialobžeskis, Elžbieta Latenaite, Margarita Broich, Jurga Jutaite, Giedrius Arbaciauskas, Aleksas Kazanavičius, Franz Broich-Wuttke, Sandra Maren Schneider, Maria Komasa-Łazarkiewicz, Antoni Łazarkiewicz. 

To film o poczuciu oddzielenia i jego konsekwencjach, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym. Ciekawiło mnie zbadanie jak bardzo taki punkt widzenia wpływa na wydarzenia w szerszej skali. Wiemy, że Wschodnie Niemcy zbudowały mur berliński z pomocą Sowietów i nieoficjalnym błogosławieństwem Niemiec Zachodnich i Stanów Zjednoczonych. Można jednak powiedzieć, że mur już istniał w ludzkich umysłach zanim faktycznie powstał. Zimna Wojna to ważna lekcja historii, którą w moim przekonaniu, nie do końca przerobiliśmy – mówi reżyser filmu Kristijonas Vildžiūnas.


Tydzień Litewski organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense odbywa się dzięki współpracy z Attache Kulturalną Republiki Litewskiej oraz Litewskim Instytutem Kultury.

Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Rada Kultury Litwy.

Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.