Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

14 marca 2019, 10:30 - 13 marca 2019, 17:30

Hejt i mowa nienawiści w sieci – jak się skutecznie bronić, jak z nimi walczyć? Warsztaty będą poświęcone prawnym i praktycznym aspektom przeciwdziałania mowie nienawiści i innym rodzajom nienawistnych, bezprawnych treści w Internecie. Obowiązują zapisy: https://hejtstop.evenea.pl/

Uczestnicy dowiedzą się:

• jak identyfikować takie materiały i gdzie przebiega granica pomiędzy „hejtem” a wolnością słowa czy wolnością artystyczną;
jak reagować na mowę nienawiści, tj. m.in. gdzie należy ją zgłosić, do kogo można zwrócić się o pomoc, jak ograniczyć jej zasięg, a także jakie strategie „samoobrony” warto stosować, gdy sami staniemy się ofiarą ataków w sieci.
• jakie konsekwencje prawne grożą sprawcom nienawistnych wpisów, jakie są możliwości identyfikacji anonimowych autorów takich wypowiedzi, jakie są główne problemy związane ze ściąganiem mowy nienawiści.
• jakie są zasady odpowiedzialności administratorów stron internetowych za bezprawne wypowiedzi publikowane przez innych użytkowników (np. w komentarzach pod artykułami, na profilu naszej organizacji/instytucji w mediach społecznościowych, na forach internetowych).

Program warsztatowy będzie zbudowany w oparciu o metody aktywne.

Warsztat poprowadzi Dorota Głowacka – prawniczka w Fundacji Panoptykon, w której zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną praw człowieka, w szczególności wolności słowa i prawa do prywatności, w kontekście rozwoju nowoczesnych technologii. W latach 2009-2018 pracowała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jako m.in. koordynatorka programu „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce”. Pracuje także w projektach edukacyjnych i badawczych Rady Europy, Komisji Europejskiej i Agencji Praw Podstawowych UE. Ukończyła studia doktoranckie w na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego (obecnie pracuje nad sfinalizowaniem doktoratu).

Powiązane projekty