Kościół pw. Chrystusa Króla, ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55.

15 września 2019, 19:00 - 15 września 2019, 21:00

15 września 2019, godz. 19.00 | Koncert zespołu muzyki dawnej Bianco Fiore połączony z prelekcją o dzielnicy Siedlce
Projekt: Siedlce – muzyka XV wieku w XV-wiecznej dzielnicy Gdańska
Organizator: Magdalena Warzawa
Miejsce i partner projektu: Kościół pw. Chrystusa Króla, ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55.
Wstęp Wolny

Zapraszamy na koncert muzyki dawnej zespołu Bianco Fiore. Będzie to wyjątkowy występ z wykonaniem muzyki europejskiego renesansu, z uwzględnieniem muzykaliów zawartych w gdańskiej Bibliotece PAN. Koncertowi będzie towarzyszyć prelekcja przybliżająca dzielnicę Siedlce. Wstęp wolny!

Podczas koncertu usłyszymy muzykę wykonywaną w Gdańsku i w innych europejskich miastach w okresie, na który datowane są pierwsze wzmianki o Siedlcach – początkowo wsi poza granicami miasta, w późniejszym czasie (XIX wiek) wcielonej do Gdańska.

Koncert zostanie opatrzony komentarzem prelegenta, który przybliży publiczności konotacje wykonywanych kompozycji z początkami dzielnicy Siedlce oraz wykorzystane instrumentarium. Przekonamy się, że muzyka dawna jest bardzo ważną częścią historii Gdańska, w tym dzielnicy, oraz kultury Gdańszczan. Zobaczymy, jaki związek istnieje między muzyką, malarstwem, architekturą, tradycją i kulturą – być może to zmniejszy dystans, który czasami towarzyszy koncertom muzyki poważnej?

Wykonawcą koncertu będzie doświadczony gdański zespół muzyki dawnej – konsort fletów prostych Bianco Fiore specjalizujący się w interpretacji muzyki renesansu i baroku.

Koncert nawiązujący do początków wzmianek o Siedlcach wpłynie na wzmocnienie tożsamości lokalnej i obudzi poczucie dumy z miejsca zamieszkania – mówi organizatorka wydarzenia Magdalena Warzawa.

Magdalena Warzawa jest mieszkanką dzielnicy Siedlce, liderką i założycielką zespołu muzyki dawnej – konsortu fletów prostych Bianco Fiore. Wspiera inicjatywy sąsiedzkie, pomaga przy organizacji Dni Sąsiadów, imprez Mikołajkowych, Dniach Dziecka i Świecie Wiatru na ulicy, przy której mieszka.

Zespół miewa próby w moim domu, zatem dźwięki muzyki dawnej docierają także do sąsiadów, którzy podpowiedzieli mi pomysł na projekt – opowiada.

O wykonawcach:

Konsort fletów prostych Bianco Fiore specjalizuje się w interpretacji muzyki renesansu i baroku. Koncertował w Polsce, Niemczech, Słowacji, Belgii, Łotwie, Ukrainie i Estonii. Brał udział w wielu festiwalach: m.in. Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska, Festiwal Piastów Śląskich, Via Gothica na Słowacji, Perła Baroku w Kobyłce, Cysterskim Lecie Muzycznym w Żarnowcu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej we Lwowie, Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną w Świeradowie Zdroju, Elbląskich Dniach Muzyki Dawnej, Festiwalu Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu, Festiwalu Anima Musica w Gdyni. W 2017 roku zespół został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury z okazji jubileuszu XX-lecia. Bianco Fiore brał również udział w wielu konkursach, już od początku swej działalności. Zdobyte wyróżnienia to m.in. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva w Żorach w październiku 2013 roku.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019.

Powiązane projekty