Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk
16 października 2019, 18:00 - 16 października 2019, 20:00

16 października o 18.00 rozpoczniemy sezon Miastoprojekcji od filmu dokumentalnego poświęconego Le Corbusierowi — najważniejszemu twórcy architektury modernistycznej. Po filmie będzie miała miejsce rozmowa z udziałem Aleksandry Kędziorek i Grzegorza Piątka.

Związany z Francją Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret-Gris) pochodził ze Szwajcarii. Jako twórca wpłynął nie tylko znacząco na architekturę, ale także na urbanistykę, wzornictwo oraz sztuki wizualne. Film przybliża jego zrealizowane projekty z różnych stron świata, pokazuje również plany, szkice architektoniczne i inne prace. Narrację stanowią fragmenty wywiadów oraz tekstów teoretycznych.

Wykorzystane w tytule tłumaczenie Corbusierowskiego terminu l’espace indicible odwołuje się do nowoczesnej przestrzeń sztuki, rozszerzając i redefiniując pojęcie architektury.

Aleksandra Kędziorek jest historyczką sztuki i kuratorką. Od 2013 r. prowadzi projekt badawczy poświęcony Oskarowi Hansenowi, architektowi, artyście i teoretykowi związanemu z grupą Team 10 i warszawską Akademią Sztuk Pięknych. W ramach tego programu przygotowała dwie wystawy w MACBA w Barcelonie (z Soledad Gutierrez i Łukaszem Rondudą, 2014) i Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves w Porto (z Łukaszem Rondudą, 2015) oraz program seminariów w La Loge w Brukseli (z Anne-Claire Schmitz, 2015). Z ramienia Muzeum Sztuki Nowoczesnej opiekuje się domem Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie. Była redaktorką tomu „Oskar Hansen-Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (2014); publikuje o architekturze i sztukach wizualnych w prasie polskiej i zagranicznej.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – polski architekt, krytyk i historyk architektury, w latach 2005–2011 redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, od 2011 członek zarządu Fundacji Centrum Architektury. Od 2018 roku członek jury konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Od 2019 członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Kurator wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą m.in. Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, pawilon polski, XI Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzona Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową i wiele innych. 

Instytut Kultury Miejskiej 2019