ul. Długi Targ 39/40, Instytut Kultury Miejskiej

24 stycznia 2017 | 18.00 | Wstep wolny

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 stycznia o godz. 18.00. Jerzy W. Wołodźko przedstawi znane motywy fotograficzne i prace gdańskich fotografików, związane z Gdańskiem nad wodą i wodą w Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem pejzażu zimowego.

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. W roku 2017 poruszymy temat wody w mieście. Wyjątkowość systemu wodnego w Gdańsku związana jest z wieloma zagadnieniami. Gdańska sieć wodociągowo-kanalizacyjna była jedną z pierwszych w XVI – wiecznej Europie. W tradycji i historii kaszubsko-pomorskiej woda stanowiła ważny aspekt każdej opowieści, mitu oraz kultury i codzienności. Gdańsk zrodził się z wody, świadczy o tym nie tylko etymologia nazwy miasta („Gyddanyzc”, oznaczająca mokradła, tereny wilgotne), ale przede wszystkim jego dumna portowa historia. Z wodą związane są gdańskie młyny, dawny system obronny czy komunikacja, jak również sport i rekreacja oraz liczne w dawnym Gdańsku studnie i fontanny.

Wśród prowadzących wykłady Akademii Gdańska 2017 będą osoby związane z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Europejskim Centrum Solidarności, Stowarzyszeniem „Nasz Gdańsk’”, Politechniką Gdańską, Gdańską Infrastrukturą Wodno – Kanalizacyjną, Narodowym Muzeum Morskim oraz Muzeum II Wojny Światowej. Następny wykład odbędzie się 21 lutego o godz. 18.00 w IKM. Prelegentką będzie historyk sztuki Magda Staręga.