Harcerska Baza Obozowa przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu
10 czerwca 22:00, Wstęp płatny

10 czerwca na terenie Harcerskiej Bazy Obozowej Morena przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu zobaczycie Odcinek antropomorficzny. Twórcą zaproszonym do reżyserii Odcinka antropomorficznego jest Jan Klata – reżyser teatralny, dyrektor Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wydarzenie będzie biletowane. Więcej informacji pojawi się wkrótcę.

Wydarzenie dotyczyć będzie kilku aspektów tego, co można by szeroko określić mianem kwestii zwierzęcej. Antropomorfizm to – według znanej nam jeszcze ze szkoły podstawowej definicji – zjawisko przypisywania zwierzętom cech ludzkich.– opowiada Natalia Cyrzan, autorka koncepcji Odcinka antropomorficznego i dodaje – W swoim założeniu ma to być wyraz sublimacji i ubogacenia zwierzęcia ponad jego zwierzęcą „ułomność” – zwierzę zyskuje podmiotowość poprzez swoje podobieństwo do człowieka czyli wtedy, gdy przemówi ludzkim głosem, patrzy na nas wzrokiem, w którym rozpoznajemy cechy ludzkiego smutku albo np. je makaron dwiema łapkami przypominając tym samym małe dziecko. W rozumieniu rozwijającej się od kilkudziesięciu lat na świecie, a od kilku lat również w Polsce dziedziny animal studies taki sposób postrzegania zwierząt jest deprecjonującym wyrazem antropocentryzmu czyli założenia, że świat podporządkowany jest wyłącznie człowiekowi.

Miejscem działania będzie znajdująca się na skraju lasu Harcerska Baza Obozowa Morena – obiekt, który powstał na początku lat 70-tych i do tej pory zachował swój oryginalny, autentyczny charakter.

Kiedy odwiedziliśmy bazę harcerską zimą w zaspach śniegu mieliśmy wrażenie, że znaleźliśmy się w czymś na kształt Miasteczka Twin Peaks. To skojarzenie bardzo spodobało się Klacie, który jest wielkim miłośnikiem Lynchowskich klimatów. Teraz baza ożywa na wiosnę – jest miejscem gdzie pod okiem opiekującego się nią komendanta Roberta Pasymowskiego bytuje wiele zwierząt: po wzgórzach wędrują dziki, a między domkami można czasem spotkać jelenia Grzegorza, jaszczurki i borsuki. To taka oaza wśród nowo wybudowanych strzeżonych osiedli – teren jest niby ogrodzony, ale tak naprawdę granica między nim a lasem jest bardzo umowna: baza staje się lasem, a las – całkiem dosłownie – przedostaje się do bazy – dodaje Natalia Cyrzan.

Odcinek antropomorficzny to kolejna część Odcinków – realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej od 2016 roku cyklu interdyscyplinarnych działań site specific łączących elementy muzyki, teatru, performansu, sztuki video oraz innych dziedzin sztuki.

Odcinek antropomorficzny nie będzie działaniem aktywistycznym, a raczej wydarzeniem artystycznym opartym na pewnej koncepcji i przetwarzającym ją przy użyciu symbolicznych i abstrakcyjnych środków artystycznych – dodaje Natalia Cyrzan, autorka koncepcji Odcinka antropomorficznego.

Jan Klata, reżyser teatralny, dramaturg. Od 2013 roku dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jeden z najgłośniejszych twórców polskiego teatru ostatnich lat. Na swoim koncie ma ponad 30 spektakli zrealizowanych na deskach teatrów we Wrocławiu, w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie oraz Grazu, Dusseldorfie, Bochum i Berlinie. Jest laureatem m.in. Paszportu Polityki (2006), nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik „Teatr” (2008) czy Złotego Yoricka – nagrody w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (2015).
ODCINKI to cykl wydarzeń organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Jego formuła łączy w sobie muzykę, sztukę wideo, elementy teatru, performansu oraz innych dziedzin sztuki. Każdy Odcinek to wydarzenie site-specific, czyli w pełni zanurzone w miejscu, w którym się odbywa – z niego wyrosłe i do niego nawiązujące.
Każdy Odcinek jest jednorazową, niepowtarzalną interwencją artystyczną w wybranej przestrzeni, a jego dramaturgię wyznaczają wątki poruszane w kolejnych edycjach. Następujące po sobie Odcinki dotykają tematów stanów cielesnych i emocjonalnych oraz ważnych – czasem nie do końca zrozumiałych, ale rzeczywistych – zjawisk zachodzących w świecie. Przełożone na język muzyki, sztuki i performansu stany i zjawiska umieszczone są w trakcie kolejnych Odcinków w ciekawym kontekście architektonicznym, historycznym lub przyrodniczym.

 Wydarzenie ze względu na warunki terenowe będzie biletowane. Więcej informacji o biletach pojawi się wkrótce.

Instytut Kultury Miejskiej 2016