Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

26 maja 2017, 18:00 - 26 maja 2017, 21:00

 

Już 26 maja o godzinie 18.00 wybierzcie się do nas na Podwieczorek sąsiedzki. Stworzymy razem eko woreczki pełne zapachów do domu, przygotujemy potrawy i spróbujemy tarty na słono, a także innych pyszności z Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej, a to wszystko przy dźwiękach Kasi Rogalskiej Classic. Przyjdźcie, poznajcie nas! Wstęp: własnoręcznie wykonana potrawa.

Goście i program Podwieczorku Sąsiedzkiego w IKM

ZAPACHNIMY WARSZTATY EKO ZAPACHÓW DO DOMU

Lubimy, kiedy wokół nas roztacza się przyjemny zapach… Może ulubionym jest relaksująca lawenda, a może świeże cytrusy lub rozgrzewający cynamon?

Podczas warsztatów każda osoba stworzy swoją kompozycję w woreczku. Uszyjemy je z naturalnych tkanin (bawełny i lnu) dzięki czemu zapach olejków eterycznych będzie lepiej się rozprzestrzeniał. Ponadto dodamy ekologiczny pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Dzięki użyciu naturalnych składników woreczki będą pozbawione chemicznych dodatków, przez co bardziej przyjazne dla nas i środowiska. Takie woreczki świetnie się sprawdzą w różnych pomieszczeniach, a także w szafie czy szufladzie. To zapach i ozdoba w jednym.

Kolektyw Twórczy MAMYWENE

Grupa edukatorek i animatorek kultury, które spełniają się podczas tworzenia i prowadzenia warsztatów. Zakres podejmowanych tematów jest bardzo szeroki: od plastyki, sztuki i rękodzieła przez ekologię i przyrodę do filozofii, etnografii, tańca i ruchu. Od 2013 roku pracują ze wszystkimi grupami wiekowymi, pokazując, że kreatywności można się uczyć, a twórczości nie trzeba się bać.
Więcej informacji na: www.mamywene.pl i www.facebook.com/mamywene

WARSZTATY KULINARNE „MICHA DOBRA!”

Warsztaty kulinarne „Micha dobra!” z Weroniką Pochylską, autorką bloga Lekko jak hel i autorskiego cyklu „Ludzie Trójmiasta” na portalu trójmiasto.pl. Podczas warsztatów nauczymy się przygotowywać proste w przygotowaniu i niebanalne w smaku dania podawane w miskach i szklankach. Sezonowe buddha bowl, verrine z paprykowym hummusem, majowym pesto i pestkami granatu, śniadaniowe smoothie bowl i kolorowe desery w szklankach. Wszystko to wyłącznie z roślinnych produktów, które coraz liczniej pojawiają się na gdańskich straganach.

KONCERT KASIA ROGALSKA CLASSIC

      

W składzie: Kasia Rogalska – wokal, skrzypce, Cezary Paciorek – instrumenty klawiszowe, Piotr Lemańczyk – bas

Kasia Rogalska ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie skrzypiec. Od wielu lat związana z Cappellą Gedanensis jako muzyk instrumentalista wykonując solowe partie skrzypcowe. Współpracowała z Zespołem Musica Antiqua Koeln Reinharda Goebela, Zespołem Marian Rosa Montagut z Hiszpanii, znakomitym skrzypkiem barokowym Guliano Carmignola, Zespołem Muzyki Dawnej At te Domine. Brała udział w krajowych i zagranicznych tournee zespołu Cappella Gedanensis, programach radiowych i telewizyjnych. Nagrała płyty z: Wadimem Brodskim, K. Wileńskim, Mietkiem Blus Band, Przemysławem Dyakowskim, Krystyną Stańko. Nagrała 5 płyt wokalnych, ostatnia „Tylko echo” poświęcona twórczości gdańskiego kompozytora H.H. Jabłońskiego.

Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W latach 1998-2011 w ankiecie Jazz Top czytelników miesięcznika Jazz Forum Cezary zajmował 1. miejsce w kategorii „Instrumenty różne-akordeon”. Jako 15-letni chłopiec grał w Big-bandzie Gdańsk prowadzonym przez Jerzego Partykę. Współpracował z Maciejem Sikałą, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Hanną Banaszak, Antoniną Krzysztoń, Joszko Brodą, braćmi Pospieszalskimi, Alfred Hause Tango Orchestra. Nagrał blisko 50 płyt, z czego cztery otrzymały nominacje do Fryderyka. Na wielu z nich nie tylko występuje jako sideman, ale również jako kompozytor i aranżer. Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2014).

Piotr Lemańczyk – jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Koncertuje i nagrywa z nazwiskami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi (USA), Seamus Blake (USA), Dave Kikoski (USA), Tim Hagans (USA), Brian Melvin (USA), Walter Smith III (USA), Gary Novak (USA), Avishai Cohen-tr (Izrael), Soweto Kinch (Wielka Brytania) i innymi. Nagrał sześć autorskich płyt. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Brał udział w nagraniu czterdziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej takimi jak Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Maciej Sikała, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jacek Kochan, Kazimierz Jonkisz, Wojciech Staroniewicz, Krystyna Stańko, Sławek Jaskułke i innymi. Został nominowany do nagrody FRYDERYK 2011 w kategorii JAZZOWY ALBUM ROKU.

DEGUSTACJA POTRAW z Drugiej Sąsiedzkiej książki kucharskiej.

Miłośniczki i miłośnicy gotowania Gdańskim Dniom Sąsiadów, po raz kolejny towarzyszy wydawnictwo – Druga Sąsiedzka Książka Kucharska.

Publikacja liczy 229 stron, zawiera 126 przepisów nadesłanych przez uczestników i uczestniczki Gdańskich Dni Sąsiadów. Wśród przepisów znajdują się: sałatki i przekąski (Pasta sąsiada, Sałatka na zgodę, Kolorowa poduszka, Wegański smalec z białej fasoli, Smocze pomidory, Zupa ze świeżych ogórków, Sałatka tęcza); dania główne (Placki gdańskich strażników i strażniczek miejskich, Bezglutenowa pizza, a też smaczna, Bigos bez kapusty, Smażak ‒ ser smażony à la schabowy); desery i słodkości (Pizza z arbuza, Budyń po gdańsku, Drożdżowe dla leniwych, Psie ciasteczka marchewkowo-żurawinowe, Hiszpański jabłecznik czekoladowy); napoje (Pietruszkowelove, Malinowe H2Love) i przetwory. Poprosiliśmy autorki i autorów książki o przyniesienie potraw z książki na Podwieczorek Sąsiedzki.

Jak przygotować sąsiedzkie spotkanie?

Też chcesz zaprosić swoich sąsiadów do wspólnego świętowania? Weź udział w Gdańskie Dni Sąsiadów. Przez ponad miesiąc zachęcamy mieszkańców do spotkań z sąsiadami i sąsiadkami po to, by porozmawiać, lepiej się poznać, poczęstować domowymi wypiekami. Jest to świetna okazja do nawiązania bliższych relacji z osobami, które mijamy codziennie, na klatce, w sklepie osiedlowym czy windzie. W ramach projektu przygotowywane są festyny, konkursy i zabawy, ale gdańscy organizatorzy podkreślają, że najważniejsze są nieformalne spotkania sąsiedzkie.

Idea Dnia Sąsiada

Narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa” .Gdańskie Dni Sąsiadów w obecnej formule organizowane są od 2009 roku.

Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie: www.gdansk.dnisasiadow.pl/. Zapraszamy na sąsiedzki profil na Facebooku.


Podwieczorek Sąsiedzki w IKM | 28 maja godz. 18.00 | Wstęp własnoręcznie wykonana potrawa

Powiązane projekty