Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk
18 czerwca 2019, 19:00 - 18 czerwca 2019, 21:00

Serdecznie zapraszamy na czytanie performatywne, książki Marcina Wichy, „Rzeczy których nie wyrzuciłem”. W Instytucie Kultury Miejskiej, 18 czerwca o godzinie 19.00. Wstęp płatny 10 zł. Bilety do nabycia przed wydarzeniem lub wcześniej w IKM.

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy to jedna z najbardziej zadziwiających książek ostatnich lat. Książka-esej, esej intymny, osobisty, opowieść o porządkowaniu rzeczy i wspomnień. Wicha w sposób oszczędny i czuły opowiada o rzeczach ważnych i tych całkiem codziennych. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza to podobnie smutno-wesoła, nielinearna, składająca się z kilku scen opowieść, w której literackość miesza się z tym, co teatralne i intymne.

Obsada:
Maria Maj – Matka
Wojciech Chorąży – Syn
Anna Próchniak – Kobieta
Adaptacja i reżyseria: Tomasz Cyz

Maria Maj
Aktorka teatralna i filmowa, od lat związana z TR Warszawa. Współpracowała z Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim, Grzegorzem Jarzyną, Michałem Borczuchem, Januszem Wiśniewskim, Henrykiem Tomaszewskim, Mikołajem Grabowskim, Anną Karasińską. Publiczności kinowej znana jest m.in. z filmów: Edi Piotra Trzaskalskiego (2002), Moje pieczone kurczaki Iwony Siekierzyńskiej (2002), Pogoda na jutro Jerzego Stuhra (2003) oraz filmów Łukasza Barczyka: Patrzę na Ciebie, Marysiu (1999) i Przemiany (2003). Otrzymała m.in.: nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (2002) za rolę w filmie Moje pieczone kurczaki oraz nagrodę za rolę matki w sztuce Absynt na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2007).

Wojciech Chorąży
Absolwent Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie – Filia we Wrocławiu, w latach 1995-1998 występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, a w latach 1998-2007 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Występuje w Teatrze Polonia (Ślady w reż. Piotra Ratajczaka, Na czworakach w reż. Jerzego Stuhra).

Anna Próchniak
Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT). Aktorka filmowa i teatralna. Za rolę Kamy w Mieście 44 Jana Komasy w 2014 podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę „Wschodząca Gwiazda Elle”, a w 2015 była nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zadebiutowała w filmie Bez wstydu Filipa Bajona (2012), a za rolę w tym filmie została nominowana do nagrody Złotej Kaczki. Za rolę w spektaklu Marzenie Nataszy otrzymała nagrodę w kategorii duet aktorski (wspólnie z Joanną Osydą) na VI Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii „Kolada Plays” w Jekaterynburgu oraz nagrodę dla Najlepszej Debiutującej Aktorki podczas 2. Festiwalu Debiutów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu. Zagrała w nagrodzonym Silver Remi na festiwalu w Houston spektaklu cyklu Teatroteka – Holzwege w reż. Tomasza Cyza.

Tomasz Cyz
Reżyser, eseista, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Autor przedstawień operowych, dramatycznych, słuchowisk i spektakli dla dzieci, m.in. Rusałka Dvoraka (Łódź, 2010), Rodelinda Händla (Warszawa, 2015), Najdzielniejszy z rycerzy Pendereckiego (Opera Wrocławska, 2018), Clarissima Justyny Bargielskiej (Zakopane, 2014), Moja pierwsza śmierć w Wenecji Justyny Bargielskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie, 2015), Po wygnaniu wg poezji Czesława Miłosza (Teatr Nowy w Krakowie, 2017), Lolita wg Nabokova (Teatr Nowy w Łodzi, 2019). Dla cyklu „Teatroteka” wyreżyserował sztukę Marty Sokołowskiej Holzwege o kompozytorze Tomaszu Sikorskim (nagrody za montaż i scenografię na Teatroteka FEST 2019, Silver REMI na WorldFest Houston 2019 w kategorii „Dramatic”). Współpracuje z Fundacją Miasto Literatury, autor performansów poetyckich Pokój Ginczanki (z Marią Dębską, 2016), Pokój Tranströmera (z Krzysztofem Globiszem, 2018).

Instytut Kultury Miejskiej 2019