Szkoła podstawowa nr 58 w Gdańsku, Fundacja Dr Clown, Fundacja Świat Wrażliwych, Rada Dzielnicy Siedlce

19 września 2019, 12:00 - 19 września 2019, 17:00

19 września, 2019 r. / Siedlce pakują do swojego. Warsztaty szycia woreczków na zakupy, konkurs plastyczno-ekologiczny, wykłady o szkodliwości plastiku i alternatywach dla niego
Prowadzenie: MAMYWENE
Organizatorka: Alicja Żarkiewicz
Miejsca: Szkoła podstawowa nr 58 w Gdańsku, Fundacja Dr Clown, Fundacja Świat Wrażliwych, Rada Dzielnicy Siedlce
Informacje: kontakt@mamywene.pl

Zainspiruj się i bądź bardziej eko! Przyjdź na wykłady, dołącz do warsztatów lub weź udział w konkursie w ramach wydarzenia „Siedlce pakują do swojego” – 26 września, będzie obfitować w wiele różnorodnych działań.

Organizatorzy będą zachęcać do zastąpienia jednorazowych opakowań takimi, które można użyć wielokrotnie. Dzięki temu można zmniejszyć ilość plastiku zużywanego podczas zakupów, dzięki czemu mniej śmieci trafi do koszy i wiat śmietnikowych, mniej foliówek niesionych wiatrem będzie krążyć po dzielnicy.

Konkurs plastyczny

Do konkursu plastyczno-ekologicznego zapraszamy szkołę podstawową nr 58. Będzie to konkurs w dowolnej technice plastycznej. Przewidziane są  nagrody książkowe, torby bawełniane i woreczki na zakupy, a także przedmioty pomagające ograniczać jednorazowe odpady. Finał konkursu i wręczenie nagród rozpocznie cykl wydarzeń „Siedlce pakują do swojego”.

Warsztaty

Na warsztaty szycia woreczków na zakupy organizatorzy zapraszają do Fundacji Dr Clown. Aż przez 5 godzin warsztatów można będzie skorzystać z maszyn do szycia, na których dzięki pomocy doświadczonych prowadzących każdy chętny uszyje sobie zestaw woreczków w dowolnie wybranej kombinacji ich wielkości.

Samodzielnie uszyte na maszynie do szycia woreczki są idealne w zastępstwie foliowych reklamówek podczas zakupów. Są wygodne i wytrzymałe. Materiałem, z którego wykonamy woreczki będą firanki, które bardzo dobrze się sprawdzają w tej roli. Dodatkowym eko elementem będzie wykorzystanie niepotrzebnych już firanek i danie im drugiego życia. Przerobimy coś co mogłoby trafić do śmietnika, na coś co pomoże nam ograniczać ilość śmieci.

W trakcie warsztatów na poczęstunek zaproszą partnerzy projektu – lokalne warzywniaki.

Wykład

Po warsztatach zapraszamy do siedziby Rady dzielnicy na wykład o szkodliwości plastiku i alternatywach. Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem ogromnej ilości śmieci. To wpływa destrukcyjnie na środowisko, ale także bezpośrednio na nasze zdrowie.

Podwieczorek

Rozwinięciem wykładu i przyjemnym zakończeniem projektu będzie podwieczorek – spotkanie przy kawie i herbacie w kawiarni Fundacji Świat Wrażliwy. To będzie bezpośrednie przełożenie informacji o tym ,jak można robić zakupy do swoich opakowań. Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego”, który jest stoiskiem pokazującym wiele różnych alternatyw dla jednorazowych opakowań. To tutaj odbędzie się podsumowanie wydarzeń całego dnia i zaproszenie do dalszych aktywności pokazujących, że „Siedlce pakują do swojego”.

Projekt w pozytywny sposób pokazuje, jak możemy zastąpić plastik, np. materiałowymi woreczkami do pakowania. W ramach projektu powstanie też instrukcja, jak uszyć woreczek – w języku polskim i ukraińskim. Można będzie ją pobrać bezpłatnie ze strony internetowej.

Mieszkam na Siedlcach i chciałabym by dzielnica była przyjaznym i czystym miejscem, by osoby tu mieszkające dbały o ekologię w takim szerokim ujęciu – opowiada Alicja Żarkiewicz.

W dzielnicy sklepy oraz miejsca przyjazne zakupom do swoich opakowań zostaną oznaczone naklejkami „Pakuję do swojego”. Być może to zachęci osoby nieśmiałe lub takie, które nie pomyślały dotychczas o robieniu zakupów do swoich opakowań do zrezygnowania z plastiku. Dzięki jasnej informacji nie trzeba się będzie za każdym razem pytać i zastanawiać, czy w tym miejscu można kupić coś bez plastikowej reklamówki.

Organizatorzy zapraszają też do grupy „Siedlce pakują do swojego” na Facebooku – ma ona zrzeszać i wspierać osoby, którym bliska jest ekologia. Będzie to miejsce wymiany informacji, inspiracji, ale też wspierania się w kolejnych działaniach. Eko jest także oddawanie i wymienianie się niepotrzebnymi już przedmiotami i ubraniami w dobrym stanie, które mogą się przydać innym osobom, a nie trafić na śmietnik. Grupa pomoże także w komunikacji osób z dzielnicy.

O organizatorce:

Alicja Żarkiewicz – edukatorka i animatorka kultury, koordynatorka trójmiejskiej grupy animatorek kultury i edukatorek – Kolektyw Twórczy MyWy. Współwłaścicielka firmy MAMYWENE. Realizuje warsztaty i projekty CSR specjalizując się w działaniach partycypacyjnych i ekologicznych. Wykorzystuje w nich upcycling jako metodę pracy.

O prowadzących:

Aga Żarkiewicz – edukatorka i animatorka kultury. Zajmuje się warsztatami i projektami, które pomagają instytucjom, agencjom i firmom realizować założenia CSR (społeczna odpowiedzialność) i tworzyć miejsca przyjazne osobom w nich pracującym czy je odwiedzającym. W pracy często wykorzystuje materiały z odzysku dając im nowe życie. Takie podejście pomaga trenować kreatywność i realizować drzemiącą w ludziach potrzebę twórczości. A także pokazuje, że podejście eko nie jest wcale takie trudne i nudne. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Kolektywu Twórczego MyWy (grupa nieformalna edukatorek i animatorek), a także współwłaścicielka firmy MAMYWENE, dzięki której realizuje ciekawe projekty z fantastycznymi osobami.

Partnerzy projektu:
Szkoła Podstawowa nr 58 (ul. Skarpowa 3, Gdańsk Siedlce)
Fundacja Dr Clown (ul. Kartuska 96/96, Gdańsk Siedlce)
Warzywniaki mieszczące się przy ul. Kartuskiej
INNaczej Gdańskie Innowacje Społeczne / Urząd Miejski w Gdańsku Wydział Rozwoju Społecznego (ul. Kartuska 5, Gdańsk Siedlce)
Rada Dzielnicy Siedlce (ul. Kartuska 63/65, Gdańsk Siedlce)
Fundacja Świat Wrażliwy (ul. Kartuska 108/112)
Stowarzyszenie dla Siedlec
Bogumiła Piotrowicz  (moderatorka ekosiedleckiej grupy na Facebooku)

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019.

Powiązane projekty