Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

22 marca 2019, 19:00 - 22 marca 2019, 22:00

2 marca, godz. 19:00 – 22:00 | Spotkania filmowe z miastem. Pokaz filmu The Pruitt-Igoe Myth (reż. Chad Freidrichs) i debata. Organizator: Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział Gdańsk we współpracy z Wrocławską Fundacją Filmową
Prowadzenie: Weronika Mazurkiewicz, Dorota Kamrowska, Hanna Obracht

Pruitt-Igoe to osiedle w amerykańskim St. Louis, które zostało wyburzone dwadzieścia lat po triumfalnym oddaniu do eksploatacji, przeszło do historii kultury jako koniec modernizmu w architekturze. Znakomicie zmontowany z niezwykłych materiałów archiwalnych i pełnych emocji wywiadów film Chada Fridrichsa nie jest wyłącznie opowieścią o schyłku pewnej epoki w historii sztuki, ale też znakomitym dokumentem społecznym, w którym architektura splata się z historią, polityką i prawami człowieka.

Pruitt-Igoe zostało zaprojektowane przez japońskiego architekta Minoru Yamasaki (jego najsłynniejszym dziełem były nowojorskie wieże WTC). Powstało w 1954 roku na fali fascynacji ideami Le Corbusiera, który postulował stworzenie „maszyn do mieszkania”. Jak to się stało, że nowe osiedle, wyposażone we wszystkie atrybuty nowoczesności kilkanaście lat później stało się symbolem porażki idei budownictwa komunalnego? Od czasów Pruitt-Igoe zaczęto uważać je w USA za synonim degrengolady związanej z przemocą, przestępczością i narkotykami.

Freidrichs odmitologizowuje historię pechowego osiedla, ukazując jej ludzki wymiar. Rzeczywiście, już kilka lat po zbudowaniu wielkie bloki zaczęły popadać w ruinę. Ale nikt nie chce pamiętać o tym, że kiedy w latach 50. skończył się powojenny gospodarczy boom, władze obcięły wydatki na utrzymanie osiedla, a zamiast nowych miejsc pracy w przemyśle zaczęły się grupowe zwolnienia. Wkrótce Pruitt-Igoe zmieniło się w miejsce zsyłki wszystkich tych, których chciano się pozbyć z lepszych części miasta. Funkcjonalna architektura dla ubogich, która miała wyrwać ich ze slamsów, okazała się architekturą segregacji, także rasowej. Marzenie o szklanych domach zmieniło się w koszmar, aż w końcu legło w gruzach.

Pokaz filmu poprzedzi krótka debata, która wprowadzi do tematyki poruszanej w filmie. W debacie wezmą udział urbaniści i architekci z Towarzystwa Urbanistów Polskich.

O panelistach:

Dorota Kamrowska-Załuska – prezes Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i Kierownik Studiów Podyplomowych Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej „Projektowanie przestrzeni i zarządzanie”. Urbanista z 16 letnim doświadczeniem w pracy zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, jak również w rozmaitych projektach partycypacyjnych i badawczych zorientowanych użytkowników. Interesuje się kwestiami miejskimi i wymiarem terytorialnym polityki spójności UE, a także innowacjami społecznymi w rewitalizacji urbanistycznej, zrównoważonymi miastami i obszarami metropolitalnymi. Jest autorką ponad trzydziestu artykułów i książki o zrównoważonej odnowie przestrzeni miejskiej.

Weronika Mazurkiewicz – Sekretarz Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini stowarzyszenia AESOP (Thematic Group for Public Spaces and Urban Cultures). Odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym University of Ljubljana, University of Technology of Wiena, University of Lisbon. Od 6 lat czynna architekt i urbanistka. Pracowała m.in. w Karlsruhe w Niemczech i Warszawie, a obecnie pracuje w biurze architektoniczno-konstrukcyjnym Primes Sp. Z. o. o. w Gdańsku.

Hanna Obracht-Prondzyńska – Skarbnik Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, asystent na Wydziale Architektury w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej, której jest absolwentką. Ukończyła również, jako analityk GIS, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Od pięciu lat związana jest z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego. jest projektantem m.in. planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego oraz obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Doświadczenie projektowe zdobywała m.in. w USA, Chinach, RPA, Rumunii oraz Niemczech. W pracy naukowej koncentruje się na możliwościach modelowego wykorzystania Big Data w badaniach nad zmianami struktur funkcjonalno-przestrzennych miast i regionów, a także kwestiami zarządzania informacją przestrzenną w miastach. Jest członkiem the International Society of City and Regional Planners.

Powiązane projekty