Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

17 stycznia 2019, 18:00 - 17 stycznia 2019, 20:00

W związku z żałobą po śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz Gdańsku odwołujemy wydarzenia Instytutu Kultury Miejskiej w dniach 15.01-21.01.

 


Demonologia ludowa i walczące zwierzęta z marginesów średniowiecznych manuskryptów w wersji UPDATE. Czyli zapraszamy na niezwykłe obchody Dnia Domeny Publicznej pod hasłem najbardziej pomysłowego wykorzystywania zbiorów z domeny publicznej! 17 stycznia od 17.00 do 20.00!

Co dokładnie w planach?

  • 17.00 Z twórcami gry Inkulinati (Yaza Games) o pomyśle na grę i jej tworzeniu porozmawia Marta Tymińska.
  • 18.30 Z autorem Projektu Upiór – Łukasz Kozak (Stare obrazki ze zwierzętami, Discarding Images) o demonologii ludowej porozmawia prof. Andrzej Kowalski, a następnie przedpremierowo pokażemy animację autorstwa Kajetan Obarski (Obarski, Kiszkiloszki), w której Adam Strug zadebiutuje w roli lektora!Animacja „Strzygoń i jak sobie z nim radzić” została zrealizowana dzięki Instytut Adama Mickiewicza.

Strzygoń, strzyga, wieszczy, wąpierz, upiór… – to regionalne nazwy żywych trupów, staropolskich i chłopskich wampirów, które wychodziły z mogił i terroryzowały niegdyś ludność całej Rzeczpospolitej. O ile, podążając za linneuszowską systematyką, możemy uznać te istoty za jeden gatunek, to w pismach ludoznawców znajdziemy cały szereg lokalnych odmian. Spośród nich na uwagę zasługuje szczegółowo opisany strzygoń. Strzygonie grasowały zwłaszcza w Małopolsce i na Śląsku, były przy tym najbardziej zsocjalizowane z upiorzego gatunku: nie gardziły wódką i kiełbasą, a strzygoń-gospodarz odwiedzał swoją rodzinę…

Strzygoń i jak sobie z nim radzić” to krótkometrażowa animacja zrealizowana przez Kajetana Obarskiego (Obarski, Kiszkiloszki) przy współpracy z Łukaszem Kozakiem (Stare obrazki ze zwierzętami, Discarding Images). Jako lektor głosu użyczył Adam Strug.
Animacja jest w całości oparta o polską ludową demonologię opisaną przez klasyków etnografii: Oskara Kolberga i Stanisława Ciszewskiego. Powstała w ramach Projektu : Upiór realizowanego dla Instytut Adama Mickiewicza.

 

Powiązane projekty