Europejskie Centrum Solidarności
III piętro, s. 3.36
Gdańsk

22 czerwca 2019, 10:00 - 22 czerwca 2019, 17:00

Latem i wczesną jesienią Instytut Kultury Miejskiej organizuje cykl kompleksowych szkoleń dotyczących pracy na polu edukacji kulturowej, opartej na szacunku relacji wspierającej czy poszanowaniu godności drugiego człowieka. Finansowane są z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021, który ma na celu sieciowanie edukacji i kultury w Gdańsku i regionie. Więcej na: www.sieckultury.pl.

–  Dzięki kolejnej edycji ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, który pod lokalną nazwą Sieć Kultury realizowaliśmy od 2016 roku, możemy dalej inwestować w rozwój kadr kultury w Gdańsku i regionie oraz wspierać projekty z zakresu edukacji kulturowej. Na początek proponujemy cykl sześciu spotkań doszkalających warsztat animatora/animatorki kultury – mówi Agata Andrasiak z Instytutu Kultury Miejskiej.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób, które interesują się działaniami na polu edukacji kulturowej. Od nauczycieli przez pracowników domów kultury, bibliotek, teatrów, muzeów, po niezależnych edukatorów i animatorów kultury. Są bezpłatne, odbywać się będą w każdą czwartą sobotę miesiąca od maja do października.

22 czerwca w godz. 10.00 – 17.00 Iwona Zając poprowadzi warsztat pt. „Pomocny szablon. O projektach z wykorzystaniem szablonu w zróżnicowany sposób”. Zapisy trwają do 18 czerwca przez formularz online: https://bit.ly/2FjeWVF.  Spotkanie odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności, III piętro, sala 3.36.

W programie warsztatu:

Szablon jako narzędzie do budowania dialogu, przykłady projektów z użyciem szablonu, młoda załoga niezależna grupa artystyczna – od ucznia do twórcy i edukatora, zapoznanie się z techniką szablonu, praca w grupie – kampania promująca szacunek i poszanowanie godności drugiego człowieka, uczę się i uczę innych, budowanie zasobów.

– Podczas warsztatu poruszymy też zagadnienia związane z budowaniem partnerstw czy pozyskiwaniem materiałów w procesie recyklingu. W efekcie wypracowany zostanie materiał wizualny możliwy do wykorzystania w kampanii promującej szacunek i poszanowanie godności drugiego człowieka – zapowiada Iwona Zając.

Program warsztatów edukatora/edukatorki kultury czerwiec-październik 2019

  • 22 czerwca, godz. 10.00-17.00 | Pomocny szablon. O projektach z wykorzystaniem szablonu w zróżnicowany sposób. Prowadzenie: Iwona Zając, miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, III piętro, s. 3.36
  • 27 lipca, godz. 10.00-17.00 | Dziecko jako twórca i obywatel. Mikrolaboratorium o prawach dziecka w edukacji kulturowej. Prowadzenie: Weronika Idzikowska, miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, III piętro, s. 3.36
  • 24 sierpnia, godz. 11.00-18.00 | Mikro czy makro? Poszukiwanie idealnego projektu. Prowadzenie: Ewa Kokot, miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, III piętro, s. 3.36
  • 28 września, godz. 10.00-17.00 | Podmiotowość w instytucjach kulturalnych i edukacyjnych: śladami Janusza Korczaka. Prowadzenie: Wojciech Lasota, miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, III piętro, s. 3.36
  • 26 października, godz. 10.00-17.00 | Sztuka słuchania z empatią. Prowadzenie: Anna Wojtyniak, miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, III piętro, s. 3.36

Instytut Kultury Miejskiej otrzymał z Narodowego Centrum Kultury środki na kolejne trzy lata (2019-2021) sieciowania edukacji i kultury w Gdańsku i regionie. Działania projektu instytucji „Sieć Kultury” będą kontynuowane w ramach programu NCK Bardzo Młoda Kultura. Warsztaty dofinansowano ze środków Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

Prowadząca warsztaty w czerwcu: 

Iwona Zając – artystka wizualna, muralistka urodzona i mieszkająca w Gdańsku. Od dwudziestu lat współdziała z instytucjami oraz organizacjami społecznymi jako koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych i realizacji w przestrzeni miejskiej. Dzięki zdobytemu doświadczeniu łączy instytucje we wspólnym działaniu. Od 2018 roku pracuje w Muzeum Sopotu jako edukatorka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2017 roku ukończyła Międzywydziałowe Środowiskowe Studia Doktoranckie ASP w Gdańsku i obroniła doktorat pt. Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia. W swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Temat jej prac ogniskuje wokół rodziny, kobiet czy poszukiwania tożsamości: Mama, Idealna, Cudzoziemka. Wspólnie z Moniką Popow napisała książkę Idealna. Od poradnika do dialogu. Do najbardziej znanych projektów należy Stocznia, seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. Jest autorką wideo Nike stoczniowa odchodzi, Pożegnanie oraz projektu Stocznia w eterze. W 2012 rozpoczęła pracę nad płótnami zatytułowanymi Cierpliwość.

www.iwona-zajac.com | www.stoczniaweterze.com | www.cudzoziemka-the-foreigner-woman.blogspot.com

Powiązane projekty