Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk

29 października 2017, 11:00 - 29 października 2017, 13:00

Czy w Twój pokój zmieściłby się w autobusie? A autobusowy przystanek w Twoim pokoju? Warstwy miasta to program edukacyjny dla rodzin na temat przyszłości architektury i przestrzeni miejskiej w Gdańsku. W ramach cyklu od października do grudnia odbędą się cztery spotkania poświęcone wybranym warstwom miasta: budynkom, ulicom, zieleni, wodzie, sztuce i światłu. Program zakończy wystawa tunnelbooków, czyli przestrzennych propozycji fragmentów miasta w miniaturze. Kolejne spotkanie już 29 października w sieni IKM. Zapisy: www.warstwymiastaikm.evenea.pl. Koszt 10 zł. 

Projektowanie miasta nie jest łatwym zadaniem. Wymaga uwzględnienia wielu różnych funkcji i potrzeb. Niezwykle ważni w jego powstawaniu są mieszkańcy. W trakcie wykładu wprowadzającego i działań warsztatowych przyjrzymy się różnym koncepcjom i warstwom miasta. Zbudujemy także makietę fragmentu idealnego miasta – zapowiada Marta Groth, autorka koncepcji programu Warstwy miasta.

 

29 października, godz. 11.00 Warstwa pierwsza: budynki, ulice i transport w mieście
Zapisy: www.warstwymiastaikm.evenea.pl

Czy w Twój pokój zmieściłby się w autobusie? A autobusowy przystanek w Twoim pokoju? Wzajemne relacje miejskich przedmiotów, ich wielkość i skala, to najważniejsza zagadka tej fascynującej gry, jaką jest miasto. Opowiemy o miastach dalekich i bliskich, pokażemy ich elementy – jak zestawy klocków. A w trakcie warsztatów wspólnie stworzymy płaskie i przestrzenne fragmenty własnych wymarzonych miast jako “slajdy” do tunnelbooka.

Prowadzący:
Grupa Beton (Marta i Lech Rowińscy) działa w Warszawie od 2007 roku.Zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią, grafiką użytkową i typografią. Ma na koncie między innymi budowę drewnianego kościoła w nadwiślańskiej wsi Tarnów; realizacje wielu aranżacji wystaw; projekty oprawy graficznej festiwali i wydarzeń kulturalnych, plakatów i książek; projekty krojów pisma. Od czasu do czasu zajmuje się też prowadzeniem warsztatów projektowych (Bunkier Sztuki
w Krakowie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Pinokio w Łodzi); wykłada w poznańskiej School of Form.

Spotkania poprowadzą specjaliści zajmujący się tematyką miejską i architekturą – Grupa BETON (Marta i Lech Rowińscy), która zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią, grafiką użytkową i typografią, Katarzyna Zawistowska, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadzi Pracownię Scenografii, Monika Sidor – reżyserka światła, która na co dzień pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz, którzy wspólnie prowadzą biuro konsultingowo-projektowe a2p2 architecture&planning, w ramach jego działalności współpracują z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Obszarem Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Program zakończy wystawa tunnellbooków przygotowanych przez uczestniczki i uczestników warsztatów w styczniu i lutym 2018 roku.

Na warsztaty zapraszamy dzieci od 7 r.ż z opiekunem. Każde spotkanie potrwa około 2 godzin. Zajęcia są płatne (10zł), liczba miejsc ograniczona (15). Zapisy i płatności odbywają się przez evenea.pl.

Powiązane projekty