Plac im. Dariusza Kobzdeja Podwale Staromiejskie Gdańsk
8 czerwca 2019, 14:00 - 9 czerwca 2019, 18:00

Letnia edycja Otwartego IKM na Placu Kobzdeja | 8 czerwca, 2019 r. | godz. 14:00 – 18:00

Tajemnica Kwadryzmu. Mobilne studio portretowe | Organizator: Mirosław Judkowiak.
Prowadzący: Mirosław Śledź, Mirosław Judkowiak, Daniela Luka.

Otwarty IKM zaprasza na sesje portretowe na świeżym powietrzu z udziałem wybitnego malarza z kręgu ART. BRUT Mirosława Śledzia. Przy okazji portretowania chętnych, autorzy projektu opowiedzą o autorskim stylu malarskim – kwadryzmie. 

Przez całe popołudnie Mirosław Judkowiak – filmowiec, reżyser, scenarzysta, operator i twórca wideoklipów – wraz z malarzem Mirosławem Śledziem będą portretować zainteresowanych i rozmawiać z nimi o kwadryzmie, autorskim stylu malarskim. Mirosław Śledź na Placu Kobzdeja uruchomi przenośne stanowiska portretowe. Wraz z asystentką Łucją zaprosi przechodniów i wszystkich chętnych do zapozowania do kwadrystycznego portretu. Każdy z portretowanych otrzyma pamiątkę, a po tygodniu od wydarzenia będzie mógł się zgłosić mailowo po zestaw zdjęć z sesji.

Mirosław Śledź to artysta-samouk, stworzył przed laty na własne potrzeby nurt w malarstwie, który nazwał kwadryzmem. Twierdzi, że jest kontynuatorem dzieła Picassa. Dla artysty nie ma znaczenia wiek, pochodzenie czy zamożność portfela portretowanego. Kontakt ze sztuką, rozmowa, otwarcie się na drugiego człowieka – to jest właśnie to, co zdaniem organizatorów buduje wspólnotę. Zapraszają do zabawy zarówno całe rodziny, jak i indywidualne osoby.

Sesje portretowe odbędą się na Placu Kobzdeja. Udział jest bezpłatny, bez zapisów.

O prowadzących: 

Mirosław Śledź – artysta malarz. Wybitny polski malarz naturalista, urodzony w 1961 r. w Gdyni. Malarz samouk. Zaczął malować w 1991 r. a dwa lata później, pod wpływem kubistycznej inspiracji wykreował własny styl, w którym wyeliminował wszelkie okrągłości pozostawiając jedynie proste, geometryczne formy. Swój styl określił jako „kwadryzm”. Pierwsza wystawę artysta miał w galerii „Art en Marge” w Brukseli we wrześniu 1994 r. Twórczość artysty zalicza się do nurtu „art brut”, czyli sztuki surowej. Od 1994 r. (dzięki prowadzącej gdyński Klub Miłośników Sztuki dr Magdalenie Tyszkiewicz, reprezentantce Polski Międzynarodowego Stowarzyszenia Artoterapii) obrazy M. Śledzia wystawiano m.in. w Kioto, Yokohamie, Biarritz, Bordeaux, Chicago, Monachium i Wenecji. Artysta brał udział w wielu plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. 1995 r. w Liege, wystawie „Blind Walk” w Koeln (2002), czterech wystawach w Druskiennikach (2005-2009), a także na międzynarodowym festiwalu w Nitrze na Słowacji (2012). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Mirek Judkowiak – filmowiec, reżyser, scenarzysta, operator, twórca videoclipów. Jest reżyserem filmów krótkometrażowych z 30 letnim stażem. Współpracował z TVP, Canal Plus, TVN, Polsat, gdzie realizował filmy o artystach i interesujących osobowościach. Laureat na 25 festiwalach filmowych, m.in. OFF CINEMA.

Instytut Kultury Miejskiej 2019