Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

8 października 2018, 18:30 - 8 października 2018, 20:30

Stowarzyszenie Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki z Szablą zaprasza 8 października od 18.30 na prezentację biografii znanego węgierskiego fechmistrza – poznamy związki polskiej i węgierskiej szermierki, kierunki jej rozwoju przed i po II wojnie światowej, liczne anegdoty prezentujące kulturę środowiska szermierczego tamtego okresu. Fechmistrz Janos Kevey zdecydowanie jest jedną z osób, które wywarły największy wpływ na kierunki rozwoju polskiej szermierki szablą XX wieku.

Premiera biografii legendarnego szermierza będzie okazją by chwycić za palcat lub prawdziwą szablę i spróbować podstawowych technik szermierczych. János Kevey, węgierski fechmistrz, był uczniem elitarnego Instytutu im. Miklósa Toldiego w Budapeszcie pod kierunkiem legendarnego mistrza László Borsodyego, w historii Polski zapisał się jako trener reprezentacji Polski szablistów.

Natomiast w części warsztatowej, spróbujemy własnych sił w szermierce. Rozpoczniemy od pracy nóg i poznania podstawowych zasłon i ataków. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Karp, instruktorka gdańskiej sekcji Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą, a towarzyszyć jej będą asystenci i uczniowie gdańskiej szkoły.

Udział bezpłatny. Organizator zaprasza osoby w przedziale wiekowym 14+ ze szczególnym uwzględnieniem mężczyzn, a także rodzin (np. ojciec i syn). Chętni spróbować swoich sił w warsztacie prosimy o zgłaszanie się na adres: info@szermierkaszabla.pl

O prowadzącej:

Aleksandra Karp – instruktorka Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. Opiekuje się gdańską, krakowską oraz warszawską (Bielany) szkołą szermierki szablą. Od 2012 roku prowadzi zajęcia szermierki w oparciu o metodologię Instytutu im. Miklósa Toldiego działającego na początku XX wieku w Budapeszcie. Linia przekazu wiedzy: László Borsody (1878 – 1939) -> János Szűcs (1904 – 1976) -> Tibor Pézsa (1935 –) -> Norbert Máday (1970 –) -> Aleksandra Karp. Jest współautorką publikacji szermierczej „Węgierskim sercem, polskim ostrzem” (2015) oraz autorką pierwszej biografii fechmistrza Jánosa Keveya pt. „Major Janos Kevey” (2018).

O organizatorach:

Stowarzyszenie Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki z Szablą od pięciu lat organizuje Dzień Szabli w Muzeum Wojska Polskiego. Ponadto prowadzi prezentacje i warsztaty dla instytucji kulturalnych w Polsce i za granicą (m.in. Muzeum AK w Krakowie, Muzeum Lubelskie, Ambasada Węgier, Muzeum Wojska w Budapeszcie, Deri Muzeum w Debreczynie).

Powiązane projekty