Chcesz poznać legendy związane z Biskupią Górką? Ciekawostki na temat budynków Dolnego Miasta? Odnaleźć piękne podwórka w Nowym Porcie? Poznać historię gdańskich rodów, które na Oruni miały swoje letnie rezydencje? Dowiedzieć się więcej o Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie? Zobacz dzielnice Gdańska oczami mieszkańców i wybierz się na bezpłatne letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Zapisy: kontakt@ikm.gda.pl.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają po gdańskich dzielnicach od 2011 roku. Zaczęli na Zaspie, gdzie przybliżają mieszkańcom i turystom historię powstawania Kolekcji Malarstwa Monumentalnego oraz założenia architektoniczne tej dzielnicy. W kolejnych latach dołączyły Biskupia Górka, Dolne Miasto, Nowy Port i Orunia.

Letnie spacery zaczynamy 19 czerwca na Biskupiej Górce. W każdej dzielnicy proponujemy zwiedzanie dwa-trzy razy w tygodniu, także w weekendy. Każdy spacer jest inny, tak jak inne są historie i wspomnienia oraz ulubione dzielnicowe szlaki Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Warto wrócić do tej samej dzielnicy po raz drugi lub trzeci – zachęca Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Biskupia Górka, dzielnica blisko Śródmieścia, wznosząca się na mającym około 60 metrów wzgórzu, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska. Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. O skomplikowanej historii miasta, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od zauroczonych tym miejscem Lokalnych Przewodniczek i Przewodników. Spacery odbywają się w poniedziałki i środy, start o godz. 17.30 spod Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2 oraz w soboty, start o godz. 12.00. Warto założyć wygodne obuwie!

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do urokliwej i mało znanej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośnicy modernizmu zachwycą się budynkiem Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Fani motoryzacji – historią montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a osoby zainteresowane publicznymi środkami transportu dziejami zabytkowej zajezdni. Każdy spacer po Dolnym Mieście wygląda inaczej i najlepiej samemu się o tym przekonać we wtorki i czwartki o godz. 17.30, oraz niedziele o godz. 12.00. Start spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14.

Nowy Port to wyjątkowe miejsce na północnym skraju Gdańska. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Tutejsze mury pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie można zobaczyć w Nowym Porcie rzeźbę ryby pomuchel, Statuę Wolności i Kulę Czasu? Odkryć zapomniane podwórka i poczuć tutejszy klimat? O zwyczajnych i tych nietypowych miejscach opowiadają lokalni pasjonaci i entuzjaści – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Spacery w Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Początek zwiedzania pod dawnym Morskim Domem Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15.

Orunia to historyczna dzielnica, pięknie położona pomiędzy wzgórzami morenowymi a polderami gdańskich Żuław usytuowana niecałe 10 min drogi autobusem od Śródmieścia Gdańska. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości. Panuje tu niepowtarzalny przedmiejski klimat, a spacerowicze znajdą ciekawą architekturę i przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które można odkryć podczas wspólnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami we wtorki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Kawiarnia Kuźnia przy ul. Gościnnej 10.

Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Powstała w latach 70. i 80. XX wieku. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte przestrzenie alei są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania malowideł, które z pozornie szarej, anonimowej dzielnicy Gdańska, czynią ją jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku. Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 59 murali, o różnorodnej tematyce – niektóre przestawiają sławne postaci, historię oraz miasto Gdańsk, a inne stanowią wariację na podjęte przez artystki i artystów tematy m.in. miłość, wolność, kryzys. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiedzą o historii osiedla, jego architekturze oraz zabiorą na spacer szlakiem zaspiańskich murali we wtorki i czwartki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 13.00. Start wycieczek spod Klubu PLAMA GAK przy ul. Pilotów 11.

Harmonogram letnich spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami

TU WSZYSTKIE DATY>>

Biskupia Górka, poniedziałki i środy od 19 czerwca, start godz. 17.30,  soboty od 24 czerwca, start godz. 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru: przy Kościele Zielonoświątkowym (ul. Menonitów 2).

Orunia, wtorki od 20 czerwca, start godz. 17.30, soboty od 24 czerwca, start 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru przed Kawiarnią Kuźnia (ul. Gościnna 10).

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, wtorki, czwartki od 20 czerwca, start godz 17.30, soboty od 24 czerwca, start godz. 13.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru przy Plama GAK (ul. Pilotów 11).

Dolne Miasto, wtorki i czwartki od 20 czerwca, start godz. 17.30, niedziele od 25 czerwca, start godz. 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru: Stągwie Mleczne (ul. Motławska 14).

Nowy Port, środy od 21 czerwca, start godz. 17.30 i soboty od 24 czerwca, start o godz. 12.00. Miejsce rozpoczęcia spaceru: dawny Morski Dom Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15.  

Wszystkie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami są bezpłatne i może się na nie wybrać do 17 września 2017. Obowiązują zapisy: kontakt@ikm.gda.pl, 58 301 20 16.

Pobierz ulotki z terminami spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

     

  

 Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Partnerzy: grupa inicjatywna „Od Wyzwolenia do Wolności” – Nowy Port, Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta – Dolne Miasto, Orunia – Stacja Orunia GAK, Zaspa – Plama GAK

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co jest Grane 24, Poznaj Świat, Trójmiasto.pl, TOK FM, iBedeker.pl, Radio Gdańsk