Stwórzcie z nami miasto! W ramach cyklu od października do grudnia odbędą się cztery spotkania poświęcone wybranym warstwom miasta: budynkom, ulicom, zieleni, wodzie, sztuce i światłu. Program zakończy wystawa tunnelbooków, czyli przestrzennych propozycji fragmentów miasta w miniaturze. Pierwsze spotkanie na temat wizji miasta poprowadzą 8 października o godz. 11.00 Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
 
Projektowanie miasta nie jest łatwym zadaniem. Wymaga uwzględnienia wielu różnych funkcji i potrzeb. Niezwykle ważni w jego powstawaniu są mieszkańcy. W trakcie wykładu wprowadzającego i działań warsztatowych przyjrzymy się różnym koncepcjom i warstwom miasta. Zbudujemy także makietę fragmentu idealnego miasta – zapowiada Martyna Groth, autorka koncepcji programu Warstwy miasta.
 
Spotkania poprowadzą specjaliści zajmujący się tematyką miejską i architekturą – Grupa BETON (Marta i Lech Rowińscy), która zajmuje się architekturą, dizajnem, scenografią, grafiką użytkową i typografią, Katarzyna Zawistowska, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadzi Pracownię Scenografii, Monika Sidor – reżyserka światła, która na co dzień pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz, którzy wspólnie prowadzą biuro konsultingowo-projektowe a2p2 architecture&planning, w ramach jego działalności współpracują z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, Obszarem Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku.
 
Koszt: 10 zł (dziecko + opiekun)
 
Program zakończy wystawa tunnellbooków przygotowanych przez uczestniczki i uczestników warsztatów w styczniu i lutym 2018 roku.
 
Na warsztaty zapraszamy dzieci od 7 r.ż z opiekunem. Każde spotkanie potrwa około 2 godzin. Zajęcia są płatne (10 zł), liczba miejsc ograniczona (15). Zapisy i płatności odbywają się przez www.warstwymiastaikm.evenea.pl

Program edukacyjny Warstwy Miasta, październik – grudzień 2017

Uwaga zmiana daty: 8 października, godz. 11.00 – 13.00. Wykład i warsztat wprowadzający: wizje miasta, prowadzenie: Łukasz Pancewicz i Monika Arczyńska. | koszt 10 zł (dziecko + opiekun)
 
Miasto: wizje – wprowadzenie
 
Projektowanie miasta nie jest łatwym zadaniem. Wymaga uwzględnienia wielu różnych funkcji i potrzeb. Niezwykle ważni w jego powstawaniu są mieszkańcy. W trakcie wykładu i działań warsztatowych przyjrzymy się różnym koncepcjom i warstwom miasta. Zbudujemy także makietę fragmentu idealnego miasta. Zapraszamy!
 
Prowadzący:
 
Monika Arczyńska – dr inż. arch., związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje budynki użyteczności publicznej (m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie oraz Giant’s Causeway Visitor Centre). Prowadzi zajęcia projektowe na Politechnice Gdańskiej oraz wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest stałym współpracownikiem „Architektury-Murator” i prowadzi blog Six Letter City.
 
Łukasz Pancewicz – dr inż. arch., urbanista, członek TUP i ISOCARP. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce, Irlandii i Stanach Zjednoczonych. W latach 2013-2016 główny projektant Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi. Ekspert Instytutu Rozwoju Miast. Związany z PG i UG jako nauczyciel akademicki i autor publikacji naukowych. Współpracował z czasopismami „Architektura-Murator”, „Architektura i Biznes”, „Przegląd Urbanistyczny”. W latach 2011-2012 uczestniczył w rocznym stażu na Massachusetts Institute of Technology (MIT).
 

Harmonogram pozostałych spotkań:

29 października (zapisy od 1 października), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa pierwsza: budynki, ulice i transport w mieście, prowadzenie: grupa BETON (Marta i Lech Rowińscy). (dziecko + opiekun)
 
26 listopada (zapisy od 1 listopada), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa druga: zieleń, woda i zwierzęta w mieście, prowadzenie: Katarzyna Zawistowska.(dziecko + opiekun)
 
10 grudnia (zapisy od 15 listopada), godz. 11.00 – 13.00. Warstwa trzecia: sztuka i światło w mieście, prowadzenie: Monika Sidor. (dziecko + opiekun)
 
Wystawa w 2018 roku
 

Powiązane projekty