Od jesieni 2018 roku Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wykłady, spotkania, debaty, warsztaty, dyskusje, do kina, po książkę i na lunch do swojej nowej siedziby w Kunszcie Wodnym przy Targu Rakowym 11.

Przeprowadzka to duża zmiana, jeśli chodzi o widoczność instytucji w Gdańsku. Obiecujemy nie zawieść naszych stałych odbiorców – dzięki nowym możliwościom, przestrzeniom i pomysłom wierzymy, że przyciągniemy do IKM także nową publiczność. Będziemy nadal aktywni w dzielnicach Gdańska, organizując tam alternatywne spacery i działania artystyczne – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Nowa siedziba IKM mieści się przy ul. Targ Rakowy 11. Postępującą budowę można obserwować od strony ul. Wały Jagiellońskie, Huciska ze skweru im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku oraz Poczty Polskiej przy ul. Targ Rakowy 7/8. Odwiedziliśmy ją z fotografem, zobaczcie, jak wygląda budowa nowego miejsca dla kultury w Gdańsku.

fot. Bartosz Bańka

Pierwszym miejscem spotkanym w IKM będzie Punkt Informacji Kulturalnej, z pełną ofertą kulturalnych wydarzeń, możliwością zakupu biletów do teatru czy na koncert, zapisów na alternatywne spacery w dzielnicach. Na parterze będzie także księgarnia oraz bistro. Funkcję otwartej przestrzeni do współpracy będzie pełnić sala co-workingowa.

Na zdjęciu wizualizacja Punktu Informacji Kulturalnej. Za projekt nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej odpowiada pracownia Sikora Wnętrza.

Sala audytoryjna pomieści do 180 osób. Będzie tam kino, na które tak czekamy w Śródmieściu Gdańska, miejsce na koncerty, spektakle, debaty i spotkania literackie. Zyskają programowe działania IKM, w tym Otwarty IKM i organizatorzy wydarzeń, którzy korzystają z zapewnionego w nim wsparcia.

Na pierwszym piętrze budynku znajdziemy trzy, w pełni przystosowane do prowadzenia warsztatów i konferencji pomieszczenia, które będzie można połączyć w jedną, większą salę. Już niedługo szkolenia Akademii Nowych Mediów czy KaWy – Kulturalnej Wymiany odbywać się będą właśnie tam. Dla instytucji i organizacji pozarządowych zaproponujemy preferencyjne warunki korzystania z sal szkoleniowych, wykładowych czy audytorium. IKM planuje także komercyjny wynajem pomieszczeń.

Ważnym miejscem budynku w Kunsztu Wodnego jest również multimedialna makieta Gdańska 3D, która będzie przedstawiała współczesne śródmieście Gdańska, a także przybliży skalę i układ przestrzenny miasta.

Latem będziemy działać w przestrzeni wokół budynku Kunsztu Wodnego, i wewnątrz niego. Więcej informacji zdradzimy niebawem. Zapamiętajcie nową lokalizację – Targ Rakowy 11!