50 prac gdańskich artystów i artystek oraz twórców i twórczyń kultury znajdzie się na wystawie online Gdańsk 2020. – Zaskoczyła nas skala zainteresowania. W otwartym naborze wpłynęło aż 437 propozycji – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. Prace dostępne będą od 3 czerwca na: www.ikm.gda.pl/gdansk2020. 

Tematem wystawy Gdańsk 2020 jest sytuacja w czasie kryzysu spowodowanego przymusową izolacją widziana zarówno z perspektywy indywidualnej, jak i szerszej, całego środowiska artystycznego. Prace oraz koncepcje nowych realizacji mogły być zgłaszane w dowolnej dziedzinie artystycznej.   

– Wybór prac był bardzo trudny. Nie tylko ze względu na liczbę zgłoszeń, ale też fakt, że musieliśmy porównywać prace już istniejące z konceptami, a także prace, które operują różnymi językami. Jednocześnie traktujemy tę różnorodność jako walor – zależało nam na pokazaniu odmiennych stylów i gatunków, na oddaniu zróżnicowania artystycznego gdańskiej sceny. Co istotne, jednym z celów projektu było wsparcie artystów i artystek, a specyficzne okoliczności realizacji przedsięwzięcia nie pozwalają na przeprowadzenie go w trybie, jakiego wymagają wystawy realizowane w „normalnych” warunkach. Nad selekcją zgłoszeń pracowaliśmy w kilkuosobowym gronie. Wewnętrznie często różniliśmy się w ocenach poszczególnych propozycji, a o ostatecznym wyborze zdecydowaliśmy, mając na uwadze wystawę jako całość. W wypadku otrzymania dodatkowych środków, o które się staramy (np. z programu Kultura w sieci z Narodowego Centrum Kultury), planujemy rozbudowanie wystawy.  

– komentuje Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Na wystawie Gdańsk 2020 zaprezentowanych zostanie łącznie 50 prac następujących artystów i artystek (niektóre zgłoszone są w kolektywach):

Dorota Androsz oraz Anna Kalwajtys i Artur Lis „ZOOM IT | Makro Zbliżenia”, Bang Bang Design (Natalia Marszałek, Katarzyna Postawka, Katarzyna Zwierzyńska, Żaneta Strawiak) „Lapidarium Pandemii – cykl plakatów”, Beniovska (Paulina Czerek) „Izolacja”, Karolina Bracławiec „Oddech nie – działania”, Magda Danaj „Nie ma wyjścia”, Dolne Miasto Pany (Kora Tea Kowalska, Szymon Szyszko) „Cztery fazy kryzysu (na podstawie życia i Geralda Caplana)”, Joanna Duda „COVINSTA-STORY”, Marcin Dymiter „EMITER MUZYKA NA CZAS PANDEMII 2020”, Elvin Flamingo i Jowita Nowakowska-Gołacka „The Symbiosity of Creation VOL.2 (Self Cells Portrait)”, Joanna Fluder „Nadejdzie wiatr”, Gdańsk Necropolitan Orchestra (Maciej Sadowski, Dawid Lipka) „Puste miasto Gdańsk”, Good Girl Killer (Magda Jędra, Anna Steller) „OK?”, Filip Ignatowicz „Trzecia półkula” albo „Screenshoty z czasu kwarantanny” (tytuł roboczy), Alicja Karska i Aleksandra Went „Pieszo latając”, Tomasz Kopcewicz „Odyseja 2020”, Jacek Kornacki „KoronaI”, „Korona II”, „Korona III”, Anna Królikiewicz „Stół”, Julia Kul „Ministerstwo Anomii”, LASY (Maciej Wojcieszkiewicz, Jacek Prościński) „LA/ /SY”, Aurora Lubos „Antoni Kępiński w czasie zarazy”, Honorata Martin „Bańka”, Honorata Martin i Piotr Pawlak „Dzień dobry”, Dorota Nieznalska „bez tytułu”, Anna Orbaczewska „bez tytułu”, Patrycja Orzechowska „Lament pochowanej wody”, Magdalena Pela „Ok, do usłyszenia”, Jakub Pieleszek „Kwarantanna 2020”, Barbara Piórkowska „Terra abscondita. Zielnik kwarantanny”, Łukasz Ratajczyk „Nowa normalność 2.0”, Maciej Salamon „Firma portretowa M. Salamon”, Shoegaze & Dub (Karol Schwarz, Kasia Fortuna, Anna Knoff) „Szubienica (ft. Wymaz)”, Dominika Skutnik „Pandemia”, Smutne historie spisane na kacu i szarym papierze (Iskra) „pytania ostateczne”, Katarzyna Swinarska „My—Wspólny organizm”, Mariusz Otta „Gry 2020”, Agnieszka Szreder i Rafał Żwirek „Jak umarło morze”, Krzysztof Topolski (Arszyn) „Ciche Miasto Gdańsk”, Mikołaj Trzaska i Antoni Trzaska „Spacerniak, czyli This Is Not a Promised Land, Dorota Walentynowicz „ćwiczenia z utraty kontroli” (tytuł roboczy), Olgierd Walicki „Buda, baza, gawra”, Mariusz Waras „#fakemural”, Anna Witkowska „Piktogramy czasu zarazy”, Krzysztof Wróblewski „We are in touch”, Piotr Wyrzykowski „Instrukcja trwania”, Tomasz Zabłotny i Paweł Maszota „Mały Dom na Szynach”, Grzegorz Zając „Czerwone koło”, Iwona Zając „Ziemia domaga się ciała”, Marcin Zawicki „Dies Irae” (fragment serii malarskiej), Tomek Zerek „Lock down”, Marek Zygmunt „Expecting Mahomet”.

Wernisaż w formie online zaplanowany jest na 3 czerwca 2020. Wystawę będzie można oglądać na stronie http://ikm.gda.pl/wystawa-gdansk-2020/.  

Część budżetu wystawy przeznaczona na honoraria dla artystów i artystek to 100 000 zł pochodzące ze środków zaplanowanych na wydarzenia IKM, z organizacji których instytucja zrezygnowała.    

Dokumenty aplikacyjne (Nabór trwał do 21 kwietnia)

  1. Regulamin otwartego naboru prac [POBIERZ]
  2. Wzór umowy licencyjnej [POBIERZ]
  3. Klauzula informacyjna RODO [POBIERZ]