ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11

Instytut Kultury Miejskiej przygotowuje się do przenosin do nowej siedziby – budynku Kunsztu Wodnego przy ul. Targ Rakowy 11, gdzie odbywać się będą debaty, warsztaty, szkolenia, spotkania autorskie, konferencje, panele dyskusyjne czy pokazy kina autorskiego. To szansa na rozbudowę programu merytorycznego instytucji, zespołu oraz spotkanie z nowymi odbiorcami naszych działań.

Po informacje kulturalne, na spotkania i wykłady, do kina i do pracy – przyjdź do Instytutu Kultury Miejskiej

W nowej lokalizacji Instytut Kultury Miejskiej poprowadzi Punkt Informacji Kulturalnej, w którym będzie można, zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń w Gdańsku, zapisać na alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, kupić bilety na pokazy filmowe w IKM czy multimedialne pokazy makiety Śródmieścia Gdańska. Ekspozytory na plakaty i ulotki, gdańskie wydawnictwa pozwolą na zaprezentowanie bogatej oferty kulturalnej miasta w jednym miejscu.

– Kunszt Wodny koresponduje z osią architektoniczną Drogi Królewskiej i Kanału Raduni. Główne przejścia i osie widokowe w Kunszcie Wodnym są swoistym przedłużeniem Drogi Królewskiej, a Kanał Raduni prostopadle przecina budynek. Jasna, przeszklona bryła sprawia, że budynek jest otwarty na ludzi, zaprasza do środka. Znajdujący się na tyłach Kunsztu mechanizm z płynącą wodą jest nawiązaniem do jego historycznej funkcji – tłumaczy Tomasz Rochna, architekt ze Studia Kwadrat, które wygrało konkurs architektoniczny na projekt Kunsztu Wodnego.

audytorium, w którym znajdzie się ok. 180 miejsc siedzących, odbywać się będą regularne pokazy filmowe, wykłady i debaty, konferencje i seminaria czy koncerty. – System składanych siedzeń pozwoli aranżować salę według naszych potrzeb i potrzeb organizatorów partnerskich wydarzeń.

Otwarta przestrzeń Pracowni (coworkingu), która jak audytorium, znajdzie się na parterze budynku, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą spokojnie popracować, poczytać książkę czy poczekać na autobus lub spotkanie. W pomieszczeniu znajdą się biurka, kanapy, szafki, sieć WI-FI. – Dla osób, które regularnie będą chciały korzystać Pracowni jako przestrzeni biurowej, przygotowaliśmy miejsce, w którym będą mogli zamykać swoje rzeczy oraz sprzęt biurowy – mówi Szymańska. Przestrzeń Pracowni może być również aranżowana na kameralne spotkania autorskie, debaty czy wykłady – np. w ramach programu Otwarty IKM, który pozwala na organizację własnych pomysłów na działania, obecnie w IKM przy ul. Długi Trag 39/40, w przyszłości – w nowym budynku przy ul. Targ Rakowy 11.

Jak powstawała koncepcja wnętrz dla IKM można zobaczyć na animacji przygotowanej przez Pracownię Sikora Wnętrza: https://www.youtube.com/watch?v=U-tHojfBB9E.

Na zdjęciu wizualizacja Punktu Informacji Kulturalnej. Za projekt nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej odpowiada pracownia Sikora Wnętrza.

Pasjonujące lektury przy kawie, ciastku i przekąskach

Na osoby czekające na przystankach od strony Huciska czekać będzie księgarnia Wolne Słowa. Znajdziemy w niej publikacje o kulturze, sztuce, architekturze i historii, socjologii miasta, poezję, wydawnictwa dla dzieci oraz literaturę dotyczącą Gdańska. Księgarnia prowadzona będzie przez podmiot zewnętrzny. W budynku Kunsztu Wodnego znajdzie się także bistro.

Warsztaty, szkolenia, konferencje…

Instytut Kultury Miejskiej wspiera kadry kultury i jest organizatorem wielu form szkoleniowych: warsztatów, seminariów, dyskusji, konferencji. – Do tej pory, by w komfortowych warunkach przeprowadzić szkolenia w ramach projektów: Akademia Aktywnej Społeczności, Akademii Nowych Mediów, Sieci Kultury, KaWy – Kulturalnej Wymiany czy Kultura Spotyka Biznes, zmuszeni byliśmy do wynajmowania sal na zewnątrz. Dzięki nowym przestrzeniom na pierwszym piętrze zaprosimy ich uczestników i uczestniczki do siebie, a także sami będziemy wynajmować, lub w przypadku instytucji kultury czy NGO, udostępniać na partnerskich zasadach – opowiada Aleksandra Szymańska.

Współczesne Śródmieście Gdańska w skali 1:500. Kunszt Wodny

Atrakcją, która przyciągnie do IKM turystów, wycieczki szkolne i mieszkańców jest multimedialna makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. Na mierzącej ok. 50 m² makiecie zobaczymy historyczne budynki, zieleń, wiadukty, dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające, statek-muzeum Sołdek czy kładka na Ołowiankę. W sali makiety znajdą się także stanowiska multimedialne z dotykowymi ekranami, a podczas pokazów wyświetlana będzie projekcja na makiecie, która opowie o historii Gdańska i jego najciekawszych zabytkach.

W sali znajdzie się także model Kunsztu Wodnego, czyli stacji pomp, która zapewniała odpowiednie ciśnienie w rurach doprowadzających bieżącą wodę do Gdańska od połowy XVI wieku do lat 70. XIX wieku. Kunszt Wodny wchodził w skład zespołu obiektów przemysłowych napędzanych siłą wody płynącej Kanałem Raduni. Fragmenty historycznego muru odkrytego podczas budowy znajduje się na parterze IKM, przy wejściu do audytorium.

 

IKM nadal będzie prowadził projekty w gdańskich dzielnicach i tymczasowo zaadaptowanych na działania artystyczne i kulturalne miejscach, takie jak festiwal NARRACJE, ODCINKI, MIEJSCA, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Gdańskie Miniatury, spacery herstoryczne.