Uczestnicy tegorocznych spotkań postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące metod prowadzenia wojen w sieci oraz tego, w jaki sposób się przed nimi bronić. Poruszone zostaną ponadto kwestie skutków działań podjętych przez członków Anonymous, sposobów rozpoznawania fake newsów, zabezpieczania swoich danych, a także wpływu wojny na naszą gospodarkę oraz finanse.
Tegoroczna edycja cyklu “Miasto 2050” ma na celu skłonienie uczestników do wyciągnięcia wniosków z otaczającej nas rzeczywistości oraz śmiałego spojrzenia w przyszłość. W czasach, kiedy dystopijne wizje twórców science-fiction stają się częścią naszego codziennego życia, warto skupić się na tym, jak sami możemy wpłynąć na otaczający nas świat oraz jakie kroki możemy poczynić, aby mogło być lepiej.
Każde ze spotkań transmitowane będzie na Facebook’u oraz kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej. Po spotkaniach z prelegentami zapraszamy na pogłębione dyskusje z zaproszonymi ekspertami w ramach Klubu Wymiany Myśli.
– Cyklem Miasto 2050 chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci – mówi Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.
Cykl Miasto 2050 obejmuje wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, a także reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywać się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną, a także warsztaty wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata. Cykl zakończy się w terenie: akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.
Dlaczego Miasto 2050? Australijskie centrum naukowe Breakthrough National Centre for Climate Restoration podaje rok 2050 jako potwierdzony naukowo termin końca ludzkości. Taki scenariusz czeka nas, jeśli rządy i społeczeństwo w dalszym ciągu będą ignorować zmiany klimatyczne. Jest to komunikat dość radykalny w przekazie, jednak pewne jest, że nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych przez człowieka już teraz prowadzi do wyginięcia kolejnych gatunków zwierząt, ostatecznie przyczyniając się do zwiększenia prawdopodobieństwa naszej zagłady. Istnieje więc duża szansa, że w roku 2050 przyjdzie nam funkcjonować w rzeczywistości rodem z postapokaliptycznych filmów science-fiction.
Koordynacja projektu: Paulina Cichosz