Instytut Kultury Miejskiej powraca do działania w przestrzeni miejskiej. W czerwcu odbędzie się cykl specjalnych spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek m.in.: po fortyfikacjach Biskupiej Górki, śladem fabryk Dolnego Miasta, dla miłośników tramwajów w Nowym Porcie, botaniczne i ornitologiczne po Oliwie, historyczne i rowerowe po Oruni, szlakiem dawnych ośrodków wczasowych po Wyspie Sobieszewskiej, rowerowy po Zaspie. W tym roku na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona, w związku z dotrzymywaniem reżimu sanitarnego. Lokalne wędrówki zaczynają się 13 czerwca. Obowiązują zapisy dostępne na www.ikm.gda.pl/zapisy.

Po wymuszonej przerwie Instytut Kultury Miejskiej powraca do działania off-line. W czerwcu to Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, spacery Metropolitanki Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet, warsztaty Otwartego IKM. Jednocześnie trwają projekty on-line: szkolenia z cyklu „Sztuka to praca”, czy te w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Od 15 czerwca, z zachowaniem procedur i reżimu sanitarnego, otwarta będzie siedziba instytucji przy ul. Długi Targ 39/40.

– W poprzednich latach już od kwietnia, podczas otwartych spacerów i wykładów, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przygotowywali się do wakacyjnego oprowadzania. W tym roku czas na zdobywanie nowej wiedzy przed letnimi, regularnymi spacerami jest krótszy. W czerwcu przygotowaliśmy dla osób oprowadzającym oraz zainteresowanym gdańskimi dzielnicami, bogaty program. Zapraszamy na tematyczne, wyjątkowe spacery w dzielnicach – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

W programie Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w czerwcu znajdują się spotkania w nietypowych miejscach: w Nowym Porcie uczestnicy i uczestniczki zajrzą na Szaniec Zachodni, czy do warsztatu samochodowego, w którym przywracane są do świetności amerykańskie samochody. W Oliwie odbędą się spacery szlakiem legend, ornitologiczny i botaniczny. Na Oruni poznamy historię Tatarów w Polsce oraz anegdoty i podania związane z Parkiem Oruńskim. Wyspa Sobieszewska to wędrówki po Ptasim Raju, dawnych ośrodkach wypoczynkowych i nieopodal Ujścia Wisły. Na Zaspie przejdziemy się szlakiem murali artystów pochodzących z Ameryki oraz – rowerem – po całej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego.

Ważna informacja! Spacery odbywają się w tym roku w sposób szczególny, w ramach obowiązującego reżimu sanitarnego. Liczba osób na spacerach jest ograniczona. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki są zobowiązani do przestrzegania regulaminu spacerów, który akceptują przy zapisach: m.in. noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego.

Na stronie www.ikm.gda.pl znajduje się formularz zapisów na spacery z Lokalnymi Przewodnikami, Metropolitanką oraz (od lipca) Gdańskich Miniatur. Należy wypełnić formularz (wybrać miejsce oraz datę spaceru) oraz zaakceptować regulamin. Po przyjęciu zgłoszenia uczestnicy mailowo otrzymają potwierdzenie zapisu oraz miejsce startu spaceru.

Poniżej pełen spis dzielnic i przewodników w PDF. do pobrania.

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.

Od Zaspy wszystko się zaczęło. To po tej dzielnicy, szlakiem Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają od 2011 roku. Najstarsza trasa co roku przyciąga wielbicieli street artu, architektury i… lotnictwa.

– Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte, zielone przestrzenie układające się w charakterystyczny „plaster miodu” są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które czynią Zaspę jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku – mówi Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie. Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 59 wielkoformatowych murali o różnorodnej tematyce. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zabierają mieszkańców i turystów na spacer szlakiem zaspiańskich murali, wprowadzają w tajniki realizacji 36-metrowych dzieł, dzielą się anegdotami związanymi z ich powstawaniem, a także opowiadają o ponad 40-letniej historii osiedla, jego założeniach urbanistycznych oraz lotniczej przeszłości miejsca.

Pobierz przewodnik po dzielnicy Zaspa!

Oliwa 

Oliwa jest piękną i nowoczesną, a jednocześnie szlachetnie starą dzielnicą Gdańska, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie dookoła: w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Przejdź się z nami Drogą do wieczności i posłuchaj o wybitnych mieszkańcach. Daj się uwieść nastrojom Ludolfiny. Odkryj miejsca do zachwytu i zadumy, z których roztaczają się niebanalne widoki. Posłuchaj opowieści pasjonatów i entuzjastów tej zabytkowej dzielnicy!

Pobierz przewodnik po dzielnicy Oliwa!

Nowy Port 

Nowy Port to wyjątkowa dzielnica, leżąca na północnym skraju Gdańska. Sąsiaduje z portem i kanałem Martwej Wisły. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic przechowują niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie znajduje się Kula Czasu albo rzeźba ryby pomuchel? Które podwórka kryją niepowtarzalną, lokalną atmosferę? Zapisz się na spacer z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, by odkryć Nowy Port na nowo.

Pobierz przewodnik po Nowym Porcie!

Orunia

Orunia to historyczna dzielnica Gdańska, położona między morenowymi wzgórzami, a polderami gdańskich Żuław. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu początków miasta. Znajdziecie tu niepowtarzalny, przedmiejski klimat, ciekawą architekturę z przełomu XIX i XX wieku, małą podcieniową kuźnię, przedwojenny słup ogłoszeniowy, ukryty pod ziemią rezerwuar wody oraz przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści. Oprócz walorów historycznych, Orunia dysponuje także doskonałą przestrzenią do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Pobierz przewodnik po dzielnicy Orunia!

Dolne Miasto 

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośników fortyfikacji zainteresują zachowane do dzisiaj bastiony i fosa, osoby fascynujące się wojskowością – autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku. Lubiących modernizm zachwyci budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Fani sztuki współczesnej docenią oryginalne instalacje artystyczne. Miłośników motoryzacji wciągnie historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a zainteresowanych publicznymi środkami transportu – dzieje zabytkowej zajezdni.

Pobierz przewodnik po Dolnym Mieście!

Biskupia Górka 

Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć tu atmosferę przedwojennego Gdańska.
O skomplikowanej historii Gdańska, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od Lokalnych Przewodniczek i Przewodników, zauroczonych tym miejscem. Pomogą oni spacerowiczom znaleźć najlepsze miejsce, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska.

Pobierz przewodnik po Biskupiej Górce!

Wyspa Sobieszewska 

Wyspa Sobieszewska to trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża. Oddzielona jest od lądu trzema ramionami Wisły: Śmiałą Wisłą, Martwą Wisłą oraz Przekopem Wisły. To miejsce ze wspaniałymi, dzikimi plażami i pachnącym żywicą lasem. W 2004 r. wyłowiono tu największy okaz bursztynu z pąklami na świecie. Wyspa Sobieszewska stała się dzielnicą miasta Gdańska w 1973 roku. Jest to obszar, na którym króluje przyroda. Znajdują się na niej dwa rezerwaty przyrody – Mewia Łacha i Ptasi Raj. Na spacerach będziecie mieli Państwo okazję zwiedzać różne zakamarki wyspy. Zanurzymy się w jej morski charakter spacerując po porcie w Świbnie, centrum Sobieszewa czy Górkach Wschodnich.

 

 

Przewodnik po Wyspie Sobieszewskiej w PDF. Do pobrania TUTAJ. To już siódma publikacja przygotowana przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Na stronie: https://www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy dostępne są przewodniki o Biskupiej Górce, Nowego Portu, Oruni, Dolnym Mieście, Oliwie i Zaspie. Do odbioru w IKM, oprócz przewodnika po Wyspie Sobieszewskiej, wciąż są te po Zaspie i Oliwie. Drukowany przewodnik można odebrać w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 w godz. 9.00 – 17.00 oraz siedzibie GAK Wyspa Skarbów przy ul. Turystycznej 3, w godz. 10.00 – 15.00.

Alternatywne spacery po gdańskich dzielnicach są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

Zapisywać się można na stronie www.ikm.gda.pl/zapisy

Organizator: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, grupa Od wyzwolenia do wolności, Fundacja Wspólnota Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów, GAK Plama.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Poznaj Świat.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Dowiedz się więcej! Zobacz filmy z udziałem Lokalnych Przewodników i Przewodniczek:

 

Patroni medialni:

Kontakt

Barbara Sroka

Od marca 2011 roku Zastępca Dyrektora w Instytucie Kultury Miejskiej. Realizuje projekty związane ze sztuką w przestrzeni miejskiej (m.in. Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, Gdańska Szkoła Muralu) oraz angażujące lokalną społeczność (m.in. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki).

barbara.sroka@ikm.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej 2019