W 2019 roku zakończył się dziewiąty sezon spacerów i wykładów odbywających się w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Latem IKM zaprosi wszystkich zainteresowanych do odkrywania alternatywnych szlaków po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie oraz Wyspie Sobieszewskiej. Nasi Przewodnicy i Przewodniczki pokazują najciekawsze miejsca, opowiadają nieznane historie i zabierają w nieodkryte rejony.

Spacery są przeznaczone zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Gdańska. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy są pasjonatami historii Gdańska oraz dzielnicowych opowieści, często zaskakują swoją szczegółową wiedzą. Podczas zwiedzania można dowiedzieć się wielu ciekawostek, znanych tylko historykom lub długoletnim mieszkańcom. Spacery przybliżają nie tylko dawne życie dzielnicy, ale pokazują też, jak zwiedzać Gdańsk, by poznać „coś innego”? Gdzie dobrze zjeść, a gdzie udać się na rowerowy wypad? Co można robić w tym miejscu wieczorami? Jak dzielnica wyglądała dawniej? Między innymi na takie pytania odpowiadają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Poniżej pełen spis dzielnic i przewodników w PDF. do pobrania.

 

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.

Od Zaspy wszystko się zaczęło. To po tej dzielnicy, szlakiem Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają od 2011 roku. Najstarsza trasa co roku przyciąga wielbicieli street artu, architektury i… lotnictwa.

– Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte, zielone przestrzenie układające się w charakterystyczny „plaster miodu” są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które czynią Zaspę jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku – mówi Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie. Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 59 wielkoformatowych murali o różnorodnej tematyce. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zabierają mieszkańców i turystów na spacer szlakiem zaspiańskich murali, wprowadzają w tajniki realizacji 36-metrowych dzieł, dzielą się anegdotami związanymi z ich powstawaniem, a także opowiadają o ponad 40-letniej historii osiedla, jego założeniach urbanistycznych oraz lotniczej przeszłości miejsca.

Pobierz przewodnik po dzielnicy Zaspa!

Oliwa 

Oliwa jest piękną i nowoczesną, a jednocześnie szlachetnie starą dzielnicą Gdańska, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie dookoła: w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Przejdź się z nami Drogą do wieczności i posłuchaj o wybitnych mieszkańcach. Daj się uwieść nastrojom Ludolfiny. Odkryj miejsca do zachwytu i zadumy, z których roztaczają się niebanalne widoki. Posłuchaj opowieści pasjonatów i entuzjastów tej zabytkowej dzielnicy!

Pobierz przewodnik po dzielnicy Oliwa!

Nowy Port 

Nowy Port to wyjątkowa dzielnica, leżąca na północnym skraju Gdańska. Sąsiaduje z portem i kanałem Martwej Wisły. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic przechowują niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie znajduje się Kula Czasu albo rzeźba ryby pomuchel? Które podwórka kryją niepowtarzalną, lokalną atmosferę? Zapisz się na spacer z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, by odkryć Nowy Port na nowo.

Pobierz przewodnik po Nowym Porcie!

Orunia

Orunia to historyczna dzielnica Gdańska, położona między morenowymi wzgórzami, a polderami gdańskich Żuław. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu początków miasta. Znajdziecie tu niepowtarzalny, przedmiejski klimat, ciekawą architekturę z przełomu XIX i XX wieku, małą podcieniową kuźnię, przedwojenny słup ogłoszeniowy, ukryty pod ziemią rezerwuar wody oraz przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści. Oprócz walorów historycznych, Orunia dysponuje także doskonałą przestrzenią do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Pobierz przewodnik po dzielnicy Orunia!

Dolne Miasto 

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośników fortyfikacji zainteresują zachowane do dzisiaj bastiony i fosa, osoby fascynujące się wojskowością – autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku. Lubiących modernizm zachwyci budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Fani sztuki współczesnej docenią oryginalne instalacje artystyczne. Miłośników motoryzacji wciągnie historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a zainteresowanych publicznymi środkami transportu – dzieje zabytkowej zajezdni.

Pobierz przewodnik po Dolnym Mieście!

Biskupia Górka 

Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć tu atmosferę przedwojennego Gdańska.
O skomplikowanej historii Gdańska, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od Lokalnych Przewodniczek i Przewodników, zauroczonych tym miejscem. Pomogą oni spacerowiczom znaleźć najlepsze miejsce, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska.

Pobierz przewodnik po Biskupiej Górce!

Wyspa Sobieszewska 

Wyspa Sobieszewska to trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża. Oddzielona jest od lądu trzema ramionami Wisły: Śmiałą Wisłą, Martwą Wisłą oraz Przekopem Wisły. To miejsce ze wspaniałymi, dzikimi plażami i pachnącym żywicą lasem. W 2004 r. wyłowiono tu największy okaz bursztynu z pąklami na świecie. Wyspa Sobieszewska stała się dzielnicą miasta Gdańska w 1973 roku. Jest to obszar, na którym króluje przyroda. Znajdują się na niej dwa rezerwaty przyrody – Mewia Łacha i Ptasi Raj. Na spacerach będziecie mieli Państwo okazję zwiedzać różne zakamarki wyspy. Zanurzymy się w jej morski charakter spacerując po porcie w Świbnie, centrum Sobieszewa czy Górkach Wschodnich.

Alternatywne spacery po gdańskich dzielnicach są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

Zapisywać się można w Punkcie Informacji Kulturalnej Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) od poniedziałku do piątku między 12:00 a 18:00 lub mailowo i telefonicznie:

kontakt@ikm.gda.pl, tel. 664 976 052.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Współpraca w dzielnicach: Plama GAK, Stowarzyszenie Biskupia Górka, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Stowarzyszenie Wspólnota Gdańska, Wyspa Skarbów GAK.

Partnerzy: Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Oliwski Ratusz Kultury, Rada Dzielnicy Oliwa, Staraoliwa.pl, Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, CSW Łaźnia, Stowarzyszenie Waga, biskupiagorka.pl, Gdańska Szkoła Wyższa.

Dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program: Kultura Dostępna.

Dowiedz się więcej! Zobacz filmy z udziałem Lokalnych Przewodników i Przewodniczek:

 

Patroni medialni:

Kontakt

Barbara Sroka

Od marca 2011 roku Zastępca Dyrektora w Instytucie Kultury Miejskiej. Realizuje projekty związane ze sztuką w przestrzeni miejskiej (m.in. Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art, Gdańska Szkoła Muralu) oraz angażujące lokalną społeczność (m.in. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki).

barbara.sroka@ikm.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej 2019