ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Coroczne projekcje słynnych oper „pod chmurką” wpisały się na stałe do letniego programu Instytutu Kultury Miejskiej i cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym ekranem na Targu Węglowym, by oglądać operę i słuchać komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta – Jerzego Snakowskiego oraz śpiewaczki Katarzyny Hołysz.

Pierwsze dwie edycje opery na Targu Węglowym były realizowane w ramach europejskiego projektu Viva Europa. W 2012 roku, pomimo zawieszenia projektu, Instytut Kultury Miejskiej zdecydował się na kontynuację plenerowych pokazów oper, które trwają do dziś i co roku przyciągają do centrum miasta tłumy. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty.

Opera na Targu Węglowym 2019

W tym roku, z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, 30 czerwca na Targu Węglowym gdańszczanie i turyści obejrzą operę „Paria”. Widowisko Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu transmitowane na żywo skomentują Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz.

– „Parię” Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy „Halki” i „Strasznego dworu” zaskoczyło premierową publiczność. Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach tym razem otrzymała historię o nierównościach społecznych dziejącą się w dalekich Indiach. Pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z „kasty wzgardzonej”. Niestety jego tajemnica wychodzi na jaw – opowiada Jerzy Snakowski.

Opera uwolniona – minirecitale w przestrzeni miejskiej

Tuż przed pokazem Opery na Targu Węglowym, między 15:00 a 17:00, na przedprożach kamienic Głównego Miasta w Gdańsku usłyszymy minirecitale w wykonaniu znamienitych, trójmiejskich głosów. Znane arie operowe, a także wokalne utwory Moniuszki wykonają: Katarzyna Hołysz, Leszek Skrla, Karolina Sikora, przy akompaniamencie Liany Korunnej, Łukasza Jankowskiego. Recitale poprowadzi Jerzy Snakowski.

Opera bez tajemnic dla najmłodszych

Dzień przed projekcją opery na Targu Węglowym – 29 czerwca o godz. 11:00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej Paulina Wilczyńska i Magdalena Nanowska, artystki Opery Bałtyckiej w Gdańsku, poprowadzą warsztaty przybliżające najmłodszym barwny świat opery. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 6-10 lat, obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl

Kontakt

Anna Jankowsk, fot Renata Dąbrowska

Anna Jankowska

Koordynuje projekty związane z Miastem m.in Miejsca i ODCINKI.

anna.jankowska@ikm.gda.pl