ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Dokładną lokalizację podamy w informacji zwrotnej po wypełnieniu formularza informacyjnego.
21 lipca 2021, 17:30 - 21 lipca 2021, 19:00

Przewodnik: Wojciech Kowalski 
Trasa:
MDK –Nabrzeże Zbożowe (elewatory zbożowe – zagadka inżynieryjna) – Zajezdnia tramwajowa i elektryfikacja Portu – dawny Kościół Szwedzki i historia Bitwy pod Oliwą – Kościół Morski jako znak nawigacyjny – ulica Mylna i zaplecze Łaźni (Strajk Dokerów) – ulica Strajku Dokerów i kanalizacja – ulica Wilków Morskich i Kolonia Abbega – Plac Przyjaciół 

Razem z wakacjami powracają spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na subiektywne spacery poza utartymi szlakami turystycznymi w siedmiu dzielnicach Gdańska. Chcesz poznać Gdańsk z perspektywy mieszkańców Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy czy Wyspy Sobieszewskiej?

Zapraszamy do historycznych dzielnic: Oliwy, gdzie w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, wzgórzach i cichych dolinach zapisana jest ciekawa i długa historia. Oruni – położonej pomiędzy wzgórzami morenowymi, a polderami gdańskich Żuław z historią sięgającą niemal okresu powstania miasta. Biskupiej Górki z kamienicami z przełomu XIX i XX wieku i atmosferą przedwojennego Gdańska. Nowego Portu – portowej osady pomiędzy portem i dawnym ujściem Wisły. Dolnego Miasta zwanego Amsterdamem Północy i dzielnicą fabrycznych kominów. 

Walory przyrodnicze z pewnością dostarczą spacery na Wyspie Sobieszewskiej, która ze względu na położenie i przyrodnicze bogactwo m in. Rezerwaty Przyrody Ptasi Raj i Mewia Łacha oraz rozległe piękne plaże przyciąga wielu turystów. Natomiast na Zaspie – jednym z największych skupisk bloków mieszkalnych w Polsce proponujemy zwiedzanie niezwykłej kolekcji 59 murali na ścianach szczytowych bloków. Te wielkoformatowe prace artystów i artystek z całego świata powstały podczas ośmiu edycji festiwalu Monumental Art.

Najlepiej tę różnorodność Gdańska poznać podczas spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. To niepowtarzalne spotkania z pasjonatami swoich „małych ojczyzn”. Zwłaszcza, że każdy spacer jest inny, subiektywny, bez utartych ścieżek i tematów. To najlepszy sposób na odkrywanie nieznanego Gdańska!

Spacery są bezpłatne, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną mogą w nich uczestniczyć tylko osoby wcześniej zarejestrowane.

UWAGA! NA WSZYSTKIE SPACERY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY. 

Możesz to zrobić online: https://ikm.gda.pl/zapisy2021/
Tu także sprawdzisz, kto poprowadzi spacer i jego trasę lub temat.

Punkt Informacji Kulturalnej w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 prowadzi zapisy dla osób bez dostępu do internetu oraz udziela informacji od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 18.00, telefon nr 664 976 052.

Liczba miejsc jest ograniczona!

Przypominamy, że dla wspólnego bezpieczeństwa w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną uczestnicy spacerów zobowiązani są do przestrzegania dystansu społecznego – odległość co najmniej 1,5 m.

Szczegółowy regulamin spacerów dostępny na: www.ikm.gda.pl oraz w siedzibie IKM.