ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Dokładną lokalizację podamy w informacji zwrotnej po wypełnieniu formularza informacyjnego.
22 lipca 2021, 17:30 - 22 lipca 2021, 19:00

Przewodnik: Dorota Dombrowska
Trasa:
Kawiarnia Kuźnia – ul.Gościnna (Kościół) – ul. Gościnna – Hotel Zatoka (dawna Zajezdnia) – ul. Trakt św. Wojciecha – (niestniejąca) Restauracja Adria – ul.Trakt św. Wojciecha – Drukarnia Gdańska – ul. Sandomierska
Opis trasy: 
Przejdziemy się śladami oruńskiej komunikacji. Zobaczymy obecne do dziś, ukryte ślady po nie kursujących już tramwajach elektrycznych. Dowiemy się, w którym miejscu była zajezdnia m.in. dla konnych tramwajów. Zobaczymy, gdzie po wojnie umiejscowiony był punkt kontrolny i dlaczego w ogóle powstał. Poznamy opowieści o pewnym wyjątkowym konduktorze, który umilał czas pasażerom, i o podróżach “na winogrono”. Przybliżymy Wam historię powstania oruńskiej kolei, która na zawsze zmieniła życie mieszkańców dzielnicy…i jeszcze wiele innych, oruńskich ciekawostek! 

Razem z wakacjami powracają spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na subiektywne spacery poza utartymi szlakami turystycznymi w siedmiu dzielnicach Gdańska. Chcesz poznać Gdańsk z perspektywy mieszkańców Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy czy Wyspy Sobieszewskiej?

Zapraszamy do historycznych dzielnic: Oliwy, gdzie w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, wzgórzach i cichych dolinach zapisana jest ciekawa i długa historia. Oruni – położonej pomiędzy wzgórzami morenowymi, a polderami gdańskich Żuław z historią sięgającą niemal okresu powstania miasta. Biskupiej Górki z kamienicami z przełomu XIX i XX wieku i atmosferą przedwojennego Gdańska. Nowego Portu – portowej osady pomiędzy portem i dawnym ujściem Wisły. Dolnego Miasta zwanego Amsterdamem Północy i dzielnicą fabrycznych kominów. 

Walory przyrodnicze z pewnością dostarczą spacery na Wyspie Sobieszewskiej, która ze względu na położenie i przyrodnicze bogactwo m in. Rezerwaty Przyrody Ptasi Raj i Mewia Łacha oraz rozległe piękne plaże przyciąga wielu turystów. Natomiast na Zaspie – jednym z największych skupisk bloków mieszkalnych w Polsce proponujemy zwiedzanie niezwykłej kolekcji 59 murali na ścianach szczytowych bloków. Te wielkoformatowe prace artystów i artystek z całego świata powstały podczas ośmiu edycji festiwalu Monumental Art.

Najlepiej tę różnorodność Gdańska poznać podczas spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. To niepowtarzalne spotkania z pasjonatami swoich „małych ojczyzn”. Zwłaszcza, że każdy spacer jest inny, subiektywny, bez utartych ścieżek i tematów. To najlepszy sposób na odkrywanie nieznanego Gdańska!

Spacery są bezpłatne, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną mogą w nich uczestniczyć tylko osoby wcześniej zarejestrowane.

UWAGA! NA WSZYSTKIE SPACERY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY. 

Możesz to zrobić online: https://ikm.gda.pl/zapisy2021/
Tu także sprawdzisz, kto poprowadzi spacer i jego trasę lub temat.

Punkt Informacji Kulturalnej w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 prowadzi zapisy dla osób bez dostępu do internetu oraz udziela informacji od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 – 18.00, telefon nr 664 976 052.

Liczba miejsc jest ograniczona!

Przypominamy, że dla wspólnego bezpieczeństwa w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną uczestnicy spacerów zobowiązani są do przestrzegania dystansu społecznego – odległość co najmniej 1,5 m.

Szczegółowy regulamin spacerów dostępny na: www.ikm.gda.pl oraz w siedzibie IKM.