Miejsce startu spaceru zostanie podane mailowo przy potwierdzeniu zapisu.
12 września 2020, 10:00 - 12 września 2020, 12:00

Jak zwiedzać Gdańsk, by poznać „coś innego”? Jak żyje się mieszkańcom? Gdzie zjeść podczas rowerowego wypadu do danej dzielnicy? Co robić wieczorami? Jak dzielnica wyglądała dawniej? Między innymi na takie pytania odpowiadają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze i sprayu na komary!

12 sobota g. 10:00 | Górki Wschodnie | Alicja Bielska | trasa: trasa: Tablica informacyjna w Górkach Wschodnich – Granica Rezerwatu przyrody Ptasi Raj: Szuwar trzcinowy – Rezerwat Przyrody Ptasi Raj: 2 wieże obserwacyjne – Domy rybackie, ul. Nadwiślańska | Prosimy o zabranie lornetek. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze i sprayu na komary!

 Obowiązują zapisy. Zapisz się TUTAJ.

31 marca 1895 r. o godz. 15.45 nadprezydent prowincji Prusy Zachodnie Gustav von Gossler uroczyście otworzył wielkie dzieło myśli hydrotechnicznej, jakim był 7 km Przekop Wisły. W ten sposób powstała  trzecia pod względem wielkości wyspa polskiego wybrzeża – Wyspa Sobieszewska. Okalają ja 3 ramiona Wisły posiadające dość nietypowe nazwy: Śmiała Wisła, Martwa Wisła i Przekop Wisły. Miejsce niezwykłe i nadal tajemnicze. W XX – leciu międzywojennym znajdował się tu port dla hydroplanów, w  latach 50. tych XX w. wyłowiono w jej okolicach olbrzymią czaszkę finwala, 2004 r. największy jak dotąd na świecie okaz bursztynu ozdobiony pąklami. Na jej obszarze znajdują się 2 rezerwaty przyrody: Mewia Łacha i Ptasi Raj. Podczas tegorocznych spacerów zanurzymy się w przyrodniczy jak i morski charakter Wyspy Sobieszewskiej. Poznamy Świbno i jego niełatwą przyjaźń z Wisłą, zajrzymy do turystycznego Sobieszewa, w Górkach Wschodnich wyciszymy się w pachnącym żywicą lesie.

Instytut Kultury Miejskiej 2019