Ostatni w 2020 roku wykład z cyku Akademia Gdańska poświęcony jest kulturze muzycznej dawnego Gdańska. Będzie to przewodnik po świadectwach rozsianych po świecie Internetu, a oprowadzi nas wśród nich Aleksandra Litwnienko z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Spotkanie odbędzie się online 8 grudnia o godz. 18.00 na kanale YouTube IKM.

– W Gdańsku nie mamy „Muzeum Muzyki”, nie przeszkodzi nam to jednak urządzić muzealnego zwiedzania. Wykład będzie swego rodzaju wycieczką z przewodnikiem po wirtualnych kolekcjach zawierających zabytki związane z gdańską kulturą muzyczną. Internet skrywa bowiem wiele miejsc, w których zobaczyć można pamiątki po artystach i rzemieślnikach pochodzących z grodu nad Motławą. Coraz więcej z nich możemy zobaczyć nie ruszając się z domu – Aleksandra Litwinienko z Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

Akademia Gdańska to cykl wykładów, których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Hasło siódmej edycji to www.miasto.com. Spotkania przybliżą historię Gdańska wydobytą z najdalszych zakamarków Internetu. Wspomnienia, historię mówioną, zdjęcia, dokumenty, przedmioty zakupione na aukcjach internetowych, a także zapomnianą gdańską muzykę czy sztambuchy i rodzinne pamiątki. 

8 grudnia, godz. 18.00, Kultura muzyczna dawnego Gdańska — przewodnik po świadectwach rozsianych w świecie Internetu, Aleksandra Litwinienko. 

Spotkanie online na kanale YouTube IKM. 

Aleksandra Litwinienko, absolwentka archeologii na Uniwersytecie Gdańskim i teorii muzyki na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2018 ukończyła gedanistykę w ramach stypendium Fundacji Gdańskiej. Działalność dzieli między badania nad archeologicznymi instrumentami muzycznymi, historią kultury muzycznej Gdańska oraz aktywnością na polu rekonstrukcji historycznej. Od 2017 roku prowadzi bloga Wehikuł Dźwięku skupiającego się tematycznie na życiu muzycznym w dawnej Polsce oraz archeomuzykologii. Na co dzień pracuje w Bibliotece Głównej Akademii Muzycznej w Gdańsku.