Turning the Tide (TTT) to ambitny projekt artystyczny i transdyscyplinarny dialog mający na celu twórczą reakcję na konkretne zagrożenie związane z kryzysem klimatycznym w miastach położonych nad wodą. Projekt ma na celu zaangażowanie lokalnych mieszkańców, wzmocnienie niewysłuchanych dotąd głosów i zwiększenie świadomości na temat kwestii klimatycznych.
W projekt TTT zaangażowanych jest 5 partnerów – Intercult (Szwecja), Artit (Grecja), Wiener Bildungsakademie (Austria), DEAR HUNTER (Holandia) i Instytut Kultury Miejskiej (Polska) we współpracy z Fablevision Scotland i siecią River//Cities.
Strona internetowa projektu (w języku angielskim) – https://www.turning-thetide.com/
Facebook – [kliknij tutaj]
Instagram – [kliknij tutaj]
Trwające wydarzenia:
II REZYDENCJA W GDAŃSKU DLA LOKALNYCH ARTYSTEK I ARTYSTÓW
Przestawiamy dwóch artystów, Zuzannę Kołodziej oraz Bartosha Zimniaka, którzy odbywają lokalną, trzymiesięczną rezydencję artystyczną w Gdańsku w projekcie Turning the Tide. Rezydencja trwa od 2 września do 2 grudnia 2024.
Więcej info – [kliknij tutaj]
Woda jako łącznik – kreatywne warsztaty o wodzie i renaturyzacji potoku w Sopocie
27 października, godz. 14:00
Czas spotkania – ok. 3-4h
Prowadzące: Agata Biernacik, Katarzyna Świstek, Zuzanna Kołodziej
Spotkanie rozpocznie się prezentacją filmu o wodzie autorstwa Agaty Biernacik i Kasi Świstek. Porozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma dla nas woda w mieście.
Podczas warsztatów spróbujemy wyobrazić sobie, jak poszczególne fragmenty strumieni mogłyby wyglądać po przywróceniu ich koryta do stanu naturalnego i zbierzemy to w całość za pomocą burzy mózgów, rysunku, kolażu i mapy myśli. Skorzystamy z wiedzy zdobytej podczas spaceru wzdłuż potoku i z metod mapowania kulturowego.
Więcej – [kliknij tutaj]
REZYDENCJA ARTYSTYCZNA W GDAŃSKU LOKALNYCH ARTYSTEK I ARTYSTÓW
Dwie artystki, Natalia Revko oraz Weronika Zalewska, odbyły lokalną, trzymiesięczną rezydencję artystyczną w Gdańsku w projekcie Turning the Tide. W trakcie trwania artystki skupiały się na mapowaniu kulturowym, badaniach artystycznych i stworzeniu dzieła, będącego ostatecznym efektem rezydencji, zaprezentowanego na wystawie online.
Rezydencja trwa od 6 maja do 3 sierpnia 2024.
Więcej o ich rezydencji – [kliknij tutaj]
INTERNATIONAL LAB
25 czerwca 2024 roku Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku był gospodarzem wyjątkowego wydarzenia – sympozjum, organizowanego w ramach projektu Turning the Tide. Wydarzenie odbyło się w języku angielskim.
Sympozjum projektu TTT zgromadziło szerokie grono uczestników – przedstawicieli instytucji, uczelni, instytutów badawczych oraz artystów i działaczy sektora kultury.
Spotkanie miało na celu promowanie i popularyzację badań w dziedzinach związanych ze współczesnymi wyzwaniami ekologicznymi, urbanistycznymi i społecznymi w kontekście zmian klimatu.
Zobacz zdjęcia – [kliknij tutaj]
Więcej o wydarzeniu – [kliknij tutaj]
REZYDENCJA ARTYSTYCZNA W WIEDNIU
Rezydencja w Wiedniu w Austrii potrwa 28 dni, dając artystkom i artystom czas na mapowanie kultury, badania i tworzenie dzieł artystycznych.
Podczas rezydencji artystki i artyści stworzą dzieła artystyczne, które odzwierciedlają ich doświadczenia i spostrzeżenia zdobyte podczas rezydencji, a prace te zostaną zaprezentowane podczas wystawy online jako zwieńczenie rezydencji.
Data rezydencji i laboratorium: 23.09.2024 – 21.10.2024
Więcej – [kliknij tutaj]
LOCAL URBAN LABS
Local Urban Labs (LUL) to sieć kreatywnych przestrzeni rozproszonych w Wiedniu, Gdańsku, Evoii i Sztokholmie. Laboratoria oferują kreatywne miejsce dla lokalnych artystów, aby badać i wyrażać swoje perspektywy na temat zmian klimatycznych poprzez sztukę. Każde laboratorium jest zaprojektowane jako miejsce, w którym artyści mogą uczestniczyć w warsztatach i rezydencjach cyfrowych, tworząc dzieła sztuki, które rezonują z lokalnymi narracjami i wyzwaniami. LUL-y zaprojektowane są jako inkubatory innowacji artystycznych i zaangażowania społecznościowego, sprzyjające dialogowi, który łączy lokalne spostrzeżenia z szerszymi kwestiami środowiskowymi.