Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. her story – „jej historia”, w przeciwieństwie do his story – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.

Baza Pomorzanek
W projekcie Metropolitanka prowadzimy bazę Pomorzanek – zbiór biogramów ponad 100 kobiet ważnych dla regionu; niektóre z nich zostały opracowane po raz pierwszy. Baza jest rozbudowywana i powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Arteria.
https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogramy-pomorzanek/

Spacery Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet
Słyniemy z organizacji wakacyjnych spacerów dla osób dorosłych Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet. Podczas 1,5 h wycieczki można dowiedzieć się, na czym polegała praca suwnicowej. Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach. Czy bycie robotnicą było powodem do dumy. Jakie wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu.
Nasz spacer pokazuje Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznamy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. Podczas zwiedzania przewodniczki i przewodnicy opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz.

W 2019 roku wydałyśmy czwartą edycję mapy “Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet”. Zapraszamy do pobierania tutaj!

Stocznię Gdańską szlakami kobiet można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org

Współpraca, poszukiwanie materiałów na temat Pomorzanek
Wymienione wyżej aktywności to skrót naszych aktywności i bieżące działania. Jesteśmy zainteresowane współpracą w działaniach herstorycznych. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do dzielenia się herstoriami, inspirującymi pomysłami czy materiałami dotyczącymi kobiet z Trójmiasta i okolic. Chcemy odkrywać i ukazywać postacie znane i nieznane, które przetrwały przede wszystkim w ludzkiej pamięci.

Spacery Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet w sezonie letnim 2022

 


Pobierz regulamin spacerów Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet na rok 2022

strona projektu: www.metropolitanka.ikm.gda.pl

Kontakt