Zapraszamy na DOBRE SŁOWA. Tydzień twórczego pisania → szereg spotkań i warsztatów o tworzeniu, pisaniu, promowaniu swojej twórczości i zmianach, jakie niosą ze sobą dobre słowa. 

Pokazujemy słowo pisane w szerokim kontekście: z perspektywy akademickiej, psychologicznej, pedagogicznej, wydawniczej, dziennikarskiej i, oczywiście, czytelniczej. Na wydarzenia w ramach Tygodnia twórczego pisania zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej oraz poszczególnych filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. 

autorka identyfikacji: Natalia Koniuszy

PROGRAM SPOTKAŃ:

 • 1 grudnia (środa), godz. 18:00 | Instytut Kultury Miejskiej 

Od poezji do medycyny narracyjnej. Jak tworzenie tekstu może zmienić świat? 

Goście dyskusji: Artur Burszta (Biuro Literackie), Anna Cieplak (pisarka, animatorka kultury), Aleksander Woźny (Uniwersytet Wrocławski). Moderuje Barbara Piórkowska 

 • 3 grudnia (piątek), godz. 18:00 | Biblioteka Manhattan 

Chaos na podwórku czy porządek w szufladach? O pisaniu dla dzieci 

Gościnie dyskusji: Joanna Czeczott („Kosmos dla dziewczynek”), Roksana Jędrzejewska-Wróbel (pisarka, scenarzystka), Grażyna Rigall (ilustratorka). Moderuje Anna Tatarska 

 • 4 grudnia (sobota), godz. 17:00 | Instytut Kultury Miejskiej 

Kreatywność a marketing: jak wydawać i promować swoją twórczość? 

Gościnie dyskusji: Monika Długa (Wydawnictwo Poznańskie), Małgorzata Muraszko (Gazeta Wyborcza), Marta Szadowiak (Projekt PR). Moderuje Barbara Piórkowska 

WARSZTATY (obowiązują zapisy) 

 • Cykl 3 spotkań: 2, 4 oraz 6 grudnia | Biblioteka Główna, Targ Rakowy 5/6
  2 grudnia 2021 (czwartek), godz. 17.30-20.30
  4 grudnia 2021 (sobota), godz. 10.30-13.30
  6 grudnia 2021 (poniedziałek), godz. 17.30-20.30 

Morska, Sarenka na granicy. Warsztaty o narracji
Warsztaty prowadzi Izabela Morska.
Zapisy: Z uwagi na organiczną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Warunkiem uczestnictwa jest deklaracja udziału w trzech spotkaniach oraz przesłanie wraz ze zgłoszeniem próbki tekstu (maksimum jedna strona maszynopisu) na adres: warsztaty@ikm.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach Tygodnia twórczego pisania zapraszają na: Morska, Sarenka na granicy. Warsztaty o narracji w Bibliotece Głównej, Targ Rakow 5/6 (sala 326, III piętro)

Ten cykl warsztatów (trzy spotkania) oparty jest na powieści Felixa Saltena Bambi (tak, tej o sarence). Warto zatem wcześniej ją przeczytać, choć nie jest to konieczne. Rozmawiać będziemy o narracji: o takim prowadzeniu narracji, która głównemu bohaterowi lub bohaterce daje szansę na rozwój, o znaczeniu scen dramatycznych, o tym, jak napisać sprawny dialog, a także o kwestii granicy. 

Otóż zwierzęta w lesie mają świadomość tego, że – chociaż bardzo to lubią – nie powinny wychodzić na łąkę w ciągu dnia. Skraj lasu jest dla nich granicą. Żyją ze świadomością obławy, która w powieści następuje dość wczesną wiosną – akurat, kiedy są skrajnie wyczerpane po zimie i nie zdążyły jeszcze się zregenerować. Żyją więc w nieustającym stresie, którego źródłem jest – nie da się ukryć – człowiek. Salten, który pochodził z węgierskiej żydowskiej rodziny, odniósł w Wiedniu sukces jako krytyk teatralny i literat. Napisał tę powieść w 1923 roku, tuż po pierwszej wojnie światowej, jakby przewidując czas, kiedy to w dość podobny sposób będzie się polować na ludzi. Salten zdołał ująć w swojej powieści punkt widzenia leśnych zwierząt, które w jego powieści, pomimo otaczających je zagrożeń, znajdują przyjaźń i radość, odkrywają wartość udanego życia i podtrzymują własne tradycje. 

Porozmawiamy więc i o tym, jak stworzyć przekonywującą postać literacką, która rozwija się i działa, jak dać szansę innym postaciom na popełnianie błędów, i jak stworzyć scenę, w której rozmaite postaci literackie ujawniają swój punkt widzenia i dyskutują o strategii na przetrwanie.

Warsztaty składać się będą z ukierunkowanych tematycznie prezentacji, przykładów, dyskusji i ćwiczeń. Napisane podczas warsztatów prace zostaną przeczytane i skomentowane. Warsztaty to cykl spotkań, które w ramach Tygodnia twórczego pisania odbędą się w budynku Biblioteki Głównej przy Targu Rakowym 5/6 (sala 326, III piętro). 

Prowadząca:
Izabela Morska jest autorką powieści, poezji, fragmentów teatralnych, opowiadań i eseistyki. Od 2009 roku wykłada w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki UG. Debiutowała na początku lat dziewięćdziesiątych w prasie emigracyjnej jako jedna z najbardziej wyrazistych postaci życia literackiego. Z urodzenia gdynianka, swoją najważniejszą powieść, „Absolutna amnezja”, poświęciła dziewczyńskiemu dojrzewaniu wśród mitów patriotycznych i solidarnościowych. Jest jedną z inicjatorek twórczego pisania w Polsce. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką imienia Juliana Tuwima za całokształt twórczości. W 2020 roku za dziennik z choroby Znikanie, otrzymała Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza”. Interesuje ją świat i kultura życia codziennego. Prywatnie: dwa koty.

autorka identyfikacji: Natalia Koniuszy
 •  4 grudnia (sobota), godz. 14:00 | Biblioteka pod Żółwiem 

Jak pracować z wyobraźnią? Warsztaty dla nauczycieli (i przyszłych nauczycieli) 

Warsztaty prowadzą Paulina Niedzielska, Agnieszka Salamądry
Szczegóły i zapisy: www.evenea.pl/event/wyobraznia 

Organizatorzy wydarzenia:
Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku