Nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11
Instytut Kultury Miejskiej w nowym miejscu na gdańskiej mapie kulturalnej – przy Targu Rakowym 11 – kontynuować będzie swoje stałe projekty dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska oraz zaproponuje nowe formaty związane z kinem, sztukami performatywnymi czy działaniami edukacyjnymi. Przeprowadzka do większego i bardziej dostępnego budynku w centrum Gdańska to szansa na rozbudowę programu merytorycznego instytucji oraz pozyskanie nowych odbiorców działań IKM.
W nowej lokalizacji Instytut Kultury Miejskiej poprowadzi Punkt Informacji Kulturalnej, w którym będzie można zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń w Gdańsku, zapisać na alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, kupić bilety na pokazy filmowe w IKM czy multimedialne pokazy makiety Śródmieścia Gdańska. Ekspozytory na plakaty i ulotki, gdańskie wydawnictwa pozwolą na zaprezentowanie bogatej oferty kulturalnej miasta w jednym miejscu. W tym przestronnym i otwartym dla każdego miejscu można będzie też pobyć, poczekać na wydarzenie lub autobus, poczytać książkę, czy popracować.
W audytorium, w którym znajdzie się ok. 180 miejsc siedzących, odbywać się będą regularne pokazy filmowe, w tym cykle dyskusyjne czy dziecięce, spotkania literackie, wykłady i debaty, konferencje i seminaria czy koncerty. Wykorzystywane będzie również podczas festiwali, które organizuje (Europejski Poeta Wolności, Odnalezione w tłumaczeniu) i współorganizuje IKM (Kino w Trampkach, Festiwal Literatury dla dzieci).
Przestrzeń Pracowni na parterze aranżować będziemy na kameralne spotkania autorskie, debaty czy wykłady – np. w ramach programu Otwarty IKM, który pozwala na organizację własnych pomysłów na działania przy wsparciu finansowym i organizacyjnym IKM.
Na mieszkańców od strony Huciska czekać będzie księgarnia. Znajdziemy w niej publikacje o kulturze, sztuce, architekturze i historii, socjologii miasta, poezję, wydawnictwa dla dzieci oraz literaturę dotyczącą Gdańska. W budynku Kunsztu Wodnego znajdzie się także bistro.
Instytut Kultury Miejskiej wspiera kadry kultury i jest organizatorem wielu form szkoleniowych: warsztatów, seminariów, dyskusji, konferencji. Dzięki nowym przestrzeniom na pierwszym piętrze zaprosimy ich uczestników i uczestniczki do siebie, a także sami będziemy je wynajmować, lub w przypadku instytucji kultury czy NGO, udostępniać na partnerskich zasadach.
Atrakcją, która przyciągnie do IKM turystów, wycieczki szkolne i mieszkańców jest multimedialna makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. Na mierzącej ok. 50 m² makiecie zobaczymy historyczne budynki, zieleń, wiadukty, dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające, statek-muzeum Sołdek czy kładka na Ołowiankę. W sali makiety znajdą się także stanowiska multimedialne z dotykowymi ekranami, a podczas pokazów wyświetlana będzie projekcja na makiecie, która opowie o historii Gdańska i jego najciekawszych zabytkach.
W sali znajdzie się także model Kunsztu Wodnego, czyli stacji pomp, która zapewniała odpowiednie ciśnienie w rurach doprowadzających bieżącą wodę do Gdańska od połowy XVI wieku do lat 70. XIX wieku. Kunszt Wodny wchodził w skład zespołu obiektów przemysłowych napędzanych siłą wody płynącej Kanałem Raduni. Fragmenty historycznego muru odkrytego podczas budowy znajduje się na parterze IKM, przy wejściu do audytorium.
IKM nadal będzie prowadził projekty w gdańskich dzielnicach i tymczasowo zaadaptowanych na działania artystyczne i kulturalne miejscach, takie jak festiwal NARRACJE, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Gdańskie Miniatury, spacery herstoryczne.