Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? Filmy i dyskusje na temat architektury w miastach będą tematem kolejnego cyklu Miastoprojekcji w IKM. Podczas najbliższego spotkania obejrzymy jeden z sześciu filmów składających się na dokument „Świątynie kultury”, w której Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską. Zapraszamy 27 stycznia o godz. 19.00 do sieni IKM przy ul. Długi Trag 39/40, wstęp wolny! 

Film „Świątynie kultury”, którego dwie części oryginalnie przedstawiają po trzy budynki, zostanie podzielony na prezentacje pojedynczych obiektów. Projekcjom będzie towarzyszyć rozmowa historyka sztuki Maksa Bochenka i architekt Moniki Arczyńskiej. Spróbują odpowiedzieć na pytania co sprawia, że budynki stają się ikonami, jak następuje proces ich „wrastania” w miasto, jakie są relacje między obiektami architektonicznymi a ich użytkownikami i dlaczego pod hasłem „Świątyni kultury” mieszczą się zarówno filharmonie i biblioteki, jak i budynek więzienia.

Podczas najbliższego spotkania obejrzymy film Wima Wendersa o Filharmonii Berlińskiej, w lutym Karima Aïnouza – o Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu. Dokument „Świątynie kultury”, przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury.

Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford – Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen – więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger – Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin – Operę w Oslo, a Karim Aïnouz – Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu. Każdy z tych budynków jest pokazany w zupełnie inny sposób, bo każdy z nich funkcjonuje na autonomicznych prawach i ma własną duszę: pod względem zewnętrznym i wewnętrznym zorganizowany jest również na innych zasadach. W filmie poznajemy nie tylko wizualny obraz tych budowli, lecz także ic architektoniczną strukturę, co we wszystkich przypadkach okazuje się znaczące.

Każda z tych budowli na swój sposób staje się refleksem współczesnej kultury i doskonałym strażnikiem pamięci zbiorowej ludzkości. Jest też wyraźnymmaterialnym przejawem myśli i działalności współczesnego człowieka, a co więcej – pokazuje, jak wygląda jego życie, choć w każdym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym jego przejawem i perspektywą.

 

Miastoprojekcje, prowadzenie: Monika Arczyńska, Maks Bochenek

Data: 27 stycznia, godz. 19.00, „Świątynie kultury: Filharmonia Berlińska”

Data: 10 lutego, godz. 19.00, „Świątynie kultury: Centrum Georgesa Pompido”

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

„Cathedrals of Culture” / „Świątynie kultury” / reż. Robert Redford, Margreth Olin,

Karim Ainouz, Niemcy/Dania/Norwegia/Austria/Francja, 2014, 6×26 min

Miastoprojekcje to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem.

 

Monika Arczyńska – dr inż. arch. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i Technische Universiteit Delft. Wpracy doktorskiej zajmowała się relacjami pomiędzy społeczeństwem konsumpcyjnym a zrównoważonym mieszkalnictwem. Od 2006 roku jest związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje budynki użyteczności publicznej (m.in. Wielkie Muzeum Egipskie, Muzeum Palestyny, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie oraz Giant’s Causeway Visitor Centre). Prowadzi zajęcia projektowe na Politechnice Gdańskiej oraz wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jest stałym współpracownikiem „Architektury-Murator” i prowadzi blog SIX LETTER CITY.

Maks Bochenek – Wiceprezes Fundacji Alternativa, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładał w katedrze Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.. Krytyk sztuki. Współzałożyciel bloga „Modelator”, kurator wystaw takich jak „Alternativa 2013”,„Shoenberg!” w IS Wyspa w Gdańsku, „Re- Designing the East” w VKW w Stuttgarcie, „Nauczyciele – Sokrates u Duchampa” w IS Wyspa w Gdańsku. Publikował m.in. w „Obiegu”, Visual Communication”, „Springerin”.