Piąte spotkanie z cyklu wykładów „Przemyśleć miasto”, których kuratorem jest Jacek Dominiczak – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, odbędzie się 28 stycznia o godz. 19.00 w sieni IKM.

Pora, by przemyśleć miasto i jego architekturę. Czas, by nasza współczesność odniosła się do teraźniejszości — do naszych fascynacji i marzeń, do naszych dzisiejszych wrażliwości – mówi Jacek Dominiczak.

„Przemyśleć Miasto” to cykl dwunastu spotkań poświęconych miastu i miejskości prowadzonych przez Jacka Dominiczaka, który zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej.

Przyzwyczailiśmy się, by traktować miasto za narzędzie niezbędne dla naszego sukcesu i codziennie oczekujemy, że pomoże nam szybko załatwiać sprawy i sprawnie odbywać spotkania. Ale zobaczmy: „Forma podąża za funkcją” to idea Louisa Sullivana z 1880 roku; „Dom jest maszyną do mieszkania” to koncepcja Le Corbusiera z roku 1920; „Miasto jest narzędziem”, „miasto stworzone dla prędkości jest miastem stworzonym dla sukcesu” to poglądy Le Corbusiera promowane przez niego w 1925 roku. Wszystkie te idee pochodzą z czasów narodzin cywilizacji przemysłowej — mają odpowiednio 135, 95 i 90 lat. Powstawały wtedy, gdy na drogi wyjeżdżały pierwsze samochody, na żelazne tory pierwsze parowe lokomotywy, a na Atlantyk pierwsze parowe liniowce. Stalowa nowoczesność tych maszyn fascynowała architektów tamtych czasów niemal tak, jak magia Grety Garbo. Jednak dzisiaj tamta nowo-czesność to już nie nowe-czasy dla nas – kontynuuje Dominiczak.

Jacek Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Realizuje projekty architektury dialogicznej: jest autorem wnętrz Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), współautorem Local Identity Code of Central Fremantle, Australia (2009, z Moniką Zawadzką i przy współpracy Agnieszki Kiera) oraz współautorem instalacji Delay(er)ing Facade, która reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004, wspólautor: Dominik Lejman, kurator: Adam Budak, organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki). Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Był wizytującym profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010-11), Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia (2006-10); Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey, Queretaro, Meksyk (1998); University of Michigan, Ann Arbor, USA (1992); Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA (1991 i 1993-97). Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2000) i na Politechnice Gdańskiej (2005-2006), na której wcześniej studiował i pracował (1973-95). Jacek Dominiczak jest beneficjentem Fundacji Kościuszkowskiej (1993) oraz Programu Fulbrighta (1992).

Cykl „Przemyśleć miasto” – wykład #5 | Prowadzenie: Jacek Dominiczak
Data: 28 stycznia, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Kolejny wykłady odbędzie się 18 lutego. Cykl potrwa do końca maja.