Zajęcia z projektowania ubioru dla fanów mody, warsztaty i pokaz lalkarski inspirowany „Pinokiem” oraz spotkanie z mitami z Sycylii czekają na uczestniczki i uczestników Klub Siedmiu Przygód. W najbliższą sobotę, 6 lutego w godz. 10.00 – 14.00 zapraszamy do sieni IKM na spotkanie z kulturą i tradycją słonecznych Włoch, z których pochodzi Vanni Bianconi, poeta nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2016. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy mailowe.

Tym razem Klub Siedmiu Przygód odwiedzi kraj Vanniego Bianconiego, włoskiego autora nominowanego do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2016 za tom „Il passo dell’uomo” w tłumaczeniu Joanny Wajs. To tutaj, na słonecznym wybrzeżu Morza Śródziemnego, natkniemy się na dziedzictwo Imperium Rzymskiego, amfiteatry, termy, akwedukty, obejrzymy doskonały spektakl operowy lub lalkowy, zjemy najlepszą pod słońcem pizzę prosto z pieca i zrobimy zakupy u najbardziej znanych projektantów mody.

Z wizytą w światowej stolicy mody. Warsztaty projektowania dla fanów mody w wieku 8-12 lat. Godz. 10.00 – 12.00. Prowadząca: Anika Kotrys.

Vanni Bianconi zna Mediolan jak własną kieszeń – spędził w nim swoje studenckie lata. Młodzi miłośnicy przygód stolicę mody odwiedzą z Aniką Kotrys, która przez pół roku w ramach wymiany studiowała w Rzymie historię sztuki, nauki o komunikacji oraz nauki o modzie i kostiumie. Podczas warsztatów z artystką spróbujemy rozbudzić w sobie pasję kreatora – poznamy historię sukcesu najsławniejszych projektantów i domów mody, rodzaje tkanin i typy ubiorów oraz zaprojektujemy własny strój.

Pinokio i wróżki. Pokaz aktorsko-lalkarski oraz warsztaty tworzenia marionetki Pinokio, nauka animacji marionetek dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Godz. 10.30 – 12.00. Prowadząca: Ewa Rurarz.

W drugiej części przygody dzieci poznają bliżej „Pinokia” – najbardziej znaną bajkę Carlo Collodiego, która ma już ponad sto lat! Z aktorką-lalkarką – Ewą Rurarz z bliska przyjrzą się włoskim lalkom teatralnym. Prowadząca przybliży uczestnikom także historię narodzin opery oraz tradycję włoskiej Comedia dell’arte. Podczas warsztatów dzieci zmierzą się z wyzwaniem stworzenia własnej lalki!

Sycylia – wyspa słońca. Spotkanie z mitami rodem z Sycylii oraz warsztaty z autorką książki „RYMOWANKI – SYCYLIANKI ” Ewą Cichocką. Warsztaty literacko – plastyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat. Godz. 13.00 – 14.30.

Na Sycylię dzieci udadzą się z Ewą Cichocką, autorka książki „RYMOWANKI – SYCYLIANKI”. Wiersze o starożytnych bohaterach Sycylii powstawały w Polsce i we Włoszech. Autorka, podróżując po wyspie poznała Ewę Niewadzi, autorkę ilustracji losów antycznych postaci m.in. Aretuza, Persefona, Cyklopa, Dedala, Eol oraz Skylla i Charybdy. Wspólnie stworzyły opowiedziane wierszem kolorowe historie o miłości, zdradzie, talencie oraz sprycie, odwadze, zemście i łakomstwie.

Słuchając wierszyków i oglądając animacje uczestnicy i uczestniczki poznają starożytne mity by następnie, za pomocą wyobraźni i umiejętności plastycznych, rozwiązywać zagadki związane z mitycznymi bohaterami. Przygoda na tym się nie skończy – uczestnicy warsztatów będą mogli kontynuować lekturę w domu – autorka przygotowała dla każdego książeczkę z dedykacją.

Osoby prowadzące zajęcia:

Anika Kotrys – laureatka konkursów plastycznych, recytatorskich i poezji śpiewanej (m.in. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Concours de la chanson française w Koszalinie). Prowadziła warsztaty z emisji głosu, w 2010 roku realizowała autorskie warsztaty „Jak mówić lepiej” przygotowujące do prezentacji maturalnych. Jej podopieczni zostają laureatami konkursów teatralnych i recytatorskich i ostatnio również wokalnych np. Wojewódzki Konkurs Recytatorski czy Festiwal Twórczości Dziecięcej W.P.

Ewa Rurarz – aktorka, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, wydział aktorski ze specjalizacją lalkarską. Początkowo swój warsztat aktorski rozwijała pod skrzydłami Marcina Brzozowskiego i Ewy Łukasiewicz w Stowarzyszeniu Targowa 62, które z biegiem lat przekształciło się w Teatr Szwalnia w Łodzi. Prowadziła warsztaty z emisji głosu i impostacji ze studentami logopedii w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (2013). Na Wadowickich Spotkaniach Teatralnych ZGRAJA 2013 otrzymała „Maskę Młodych” za spektakl „Śmierć” W. Allena w reżyserii Wojciecha Brawera. Spektakl dyplomowy zagrała w kwietniu 2014 roku pt. „Sinobrody” w reżyserii Marka Ciunela. Na 48. Wrocławskich Spotkaniach Teatralnych Jednego Aktora zaprezentowała swój monodram autorski pt. „Zaćmienie” na motywach „Oskara i Pani Róży” Érica-Emmanuela Schmitta i „Złodziejki Książek” Markusa Zusaka (2014).

Ewa Cichocka – dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które eksploruje od lat. Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. „Robinson Crusoe była kobietą” (na Mauritius) czy „Wyspy z ognia”. (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.
Ewa Cichocka jest badaczką Sycylii, oraz autorką publikacji i wystaw na ten temat (swoja trasę po Sycylii, śladami polskich artystów zaprezentowała m.in. podczas gdyńskich KOLOSÓW).

Warsztaty odbędą się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40, Gdańsk. Na każde warsztaty obowiązują zapisy mailowe: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl. Więcej o Klubie Siedmiu Przygód: http://europejskipoetawolnosci.pl/klub-siedmiu-przygod/.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1624577447808377/.
Zdjęcia z Klubu Siedmiu Przygód – Węgry: http://bit.ly/Klub7PrzygodWegryFoto

Międzynarodowy Festiwal Literatury „Europejski Poeta Wolności”
Gdańsk, 17 – 19 marca 2016

Poeci i poetki nominowani do Nagrody „Europejski Poeta Wolności” w 2016 roku:
Yahya Hassan, Dania,
Lidija Dimkovska, Macedonia,
Daniel Jonas, Portugalia,
Siergiej Stratanowski, Rosja,
Anna Blandiana, Rumunia,
Anikó Polgár, Węgry,
Vanni Bianconi, Włochy.

Więcej o nominowanych i ich poezji na stronie: http://europejskipoetawolnosci.pl/.
Poezja na Facebooku: https://www.facebook.com/europejskipoetawolnosci.

Jury Nagrody: Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i Olga Tokarczuk.

Organizator: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej