Połączenie współczesnej muzyki arabskiej i elektroniki? Zdecydowanie tak! Luty w IKM zaczynamy z międzynarodowym projektem Jerusalem in My Heart, który w środę (3 lutego) o godzinie 20.00 wystąpi z niezwykłym audiowizualnym pokazem. Bilety w cenie 20/25 zł do nabycia w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

Zespół Jerusalem in My Heart sklasyfikować można jako nieprawdopodobne połączeniem kultur i dźwięków. Radwaan Ghazi Moumneha – libański muzyk, dzielący swój czas między Bliski Wschód, a niezależną scenę kanadyjską, stworzył projekt, który zachwyca nie tylko warstwą muzyczną i audiowizualną, ale również tajemnicą jaką przez dłuższy czas był owiany. Chociaż zespół pracował nad swoją muzyką latami, próbując jednoosobowych występów oraz audiowizualnych rytuałów z udziałem muzyków, aż do roku 2013 nie wyraził zgody na żaden zapis ani dokumentację swojej twórczości. Ostatecznie wydane zostały dwa odważne albumy: „Mo7it Al-Mo7it” (2013) oraz “If He Dies, If If If If If If” (2015), które wyróżniają się bogatymi kompozycjami łączącymi tradycyjne i popularne arabskie brzmienia, oscylując pomiędzy pełnymi emocji partiami wokalnymi a akustycznym brzmieniem buzuki.

Duet ma obecnie charakter projektu audiowizualnego. Radwan odpowiedzialny jest za kompozycje, podczas gdy Charles-André Coderre tworzy wizualizacje złożone z zarejestrowanych na taśmie 16mm żywych występów i instalacji.

Jerusalem in My Heart jest projektem, którego przekaz kompletny jest dopiero gdy widzimy muzyków występujących na scenie. Syntetyczny bas i bliskowschodnie ślubne melizmaty połączone z nieco bardziej świeckim bitem i wizualizacjami są czymś co zdecydowanie warto zobaczyć.

Więcej informacji o Jerusalem in My Heart

https://www.facebook.com/jerusaleminmyheart
https://soundcloud.com/constellation-records/jerusalem-in-my-heart-a-granular-buzuk
http://jerusaleminmyheart.com/