Wielka Synagoga zniknęła z panoramy Gdańska w 1939 roku, jednak dziś – dzięki inicjatywie Mieczysława Abramowicza – można dostrzec jej fundamenty wytyczone kamienną linią u zbiegu ulic Ogarnej i Bogusławskiego. O nieistniejącym budynku, jego architekturze i historii podczas wykładu „Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki” opowie dr Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się 6 lutego o godz. 12.00 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańska 5.

Paradoksalnie nieistniejący obecnie budynek Wielkiej Synagogi zbudowany w końcu XIX wieku i egzystujący w krajobrazie miejskim Gdańska w postaci materialnej jedynie do 1939 roku, stał się ważnym elementem tożsamości miasta. Rozpatrywanie specyficznej obecności „nieobecnego” stanowić będzie kanwę wykładu – zapowiada Jacek Bielak.

Celem wykładu będzie ukazanie niezwykłości pomysłu na gdańską synagogę na tle wielu innych koncepcji synagog miejskich.

Nie chodzi tylko o synagogi budowane w Cesarstwie Niemieckim i ich tragiczny los w okresie nazistowskim. Problem budowy Wielkiej Synagogi w Gdańsku trzeba bowiem widzieć w skali globalnej komunikacji, nie stroniąc od metod, które przybrały w ostatnich latach miano „globalnej historii sztuki”. Perspektywa ta inaczej akcentuje niuanse oraz szerzej kontekstualizuje obiekty lokalnej architektury – dodaje Bielak.


Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki / dr Jacek Bielak
Data: 6 lutego, godz. 12.00 – 14.00
Miejsce: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bielańska 5, 80-952 Gdańsk (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego
Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG

HARMONOGRAM WYKŁADÓW:
6 lutego – Wielka Synagoga w Gdańsku z perspektywy globalnej historii sztuki / dr Jacek Bielak
5 marca – Dawne schronisko młodzieżowe na Biskupiej Górce – architektura w służbie tworzenia mitu odwiecznej niemieckości Gdańska / mgr Anna Perz (UG)
9 kwietnia – Gdańska architektura willowa XIX-XX w. / prof. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska)
7 maja – Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z gdańskiego Przedmieścia w ikonografii na przestrzeni wieków/ dr Arkadiusz Staniszewski (ASP w Gdańsku)

Jacek Bielak, historyk sztuki i tłumacz. Studiował historię sztuki i filologię klasyczną na UAM w Poznaniu. Doktorat z zakresu rzemiosła gdańskiego uzyskał w Instytucie Historii UG (2008). Od 2009 r. jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG. Interesuje się sztuką Prus w kontekście interpretacji historii w sztukach plastycznych – zwłaszcza w architekturze – oraz problematyką polsko-niemieckiej pamięci historycznej. Najnowsze zainteresowania kieruje stopniowo ku procesom modernizacji miast europejskich. Od 2011 roku angażuje się w badania nad kulturą Italii.