O tym, czy miasto potrzebuje formy, opowie podczas szóstego wykładu z cyklu „Przemyśleć Miasto” Jacek Dominiczak, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zapraszamy 18 lutego o godz.19.00 do sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Forma organizuje bezforemną materię w sposób, który umożliwia nam jej rozumienie. W tej roli uznajemy formę za obraz mniej lub bardziej wyrafinowanej kultury. Ale równocześnie to bezformiu najczęściej przyznajemy rolę obrazu wolności. Co w takim razie jest dzisiejszym obrazem kultury wolności? Czy jest nim współczesne miasto? Jego architektura? Jak planować i budować miasto, by jego wolność rozpoznawana była jako kultura, a nie jako jej brak? – zapowiada spotkanie Jacek Dominiczak.

„Przemyśleć Miasto” to cykl dwunastu spotkań poświęconych miastu i miejskości prowadzonych przez Jacka Dominiczaka, który zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej — narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej.

Jacek Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Realizuje projekty architektury dialogicznej: jest autorem wnętrz Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), współautorem Local Identity Code of Central Fremantle, Australia (2009, z Moniką Zawadzką i przy współpracy Agnieszki Kiera) oraz współautorem instalacji Delay(er)ing Facade, która reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004, wspólautor: Dominik Lejman, kurator: Adam Budak, organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki). Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Był wizytującym profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010-11), Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia (2006-10); Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey, Queretaro, Meksyk (1998); University of Michigan, Ann Arbor, USA (1992); Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA (1991 i 1993-97). Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2000) i na Politechnice Gdańskiej (2005-2006), na której wcześniej studiował i pracował (1973-95). Jacek Dominiczak jest beneficjentem Fundacji Kościuszkowskiej (1993) oraz Programu Fulbrighta (1992).

Cykl „Przemyśleć miasto” – wykład #5 | Czy miasto potrzebuje formy? | Prowadzenie: Jacek Dominiczak
Data: 18 lutego, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Kolejny wykłady odbędzie się 3 marca. Cykl potrwa do końca maja.
Dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/przemyslecmiasto6