W sobotę, 20 lutego Klub Siedmiu Przygód zaprasza dzieci na literacką podróż do Macedonii, podczas której poznają baśnie i sztukę, kraju poetki nominowanej do Nagrody Europejski Poeta Wolności – Lidii Dimkovskiej. W niedzielę, 21 lutego startuje nowy cykl warsztatów muzycznych w IKM – Samograjki, który wprowadza najmłodszych w świat dźwięków i zachęca do współtworzenia muzyki. Pierwsze spotkanie „Jedzie, jedzie Pan Zelman” poświęcone jest zabawom muzycznym z Lubelszczyzny i Mazowsza. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Klub Siedmiu Przygód – Macedonia

Moduł I, godz. 10.00 – 12.00, “Cienie Macedonii”, dzieci w wieku 7 – 12 lat. Warsztaty teatralne z Teatrem Uszytym z Krakowa. Spotkanie z ludową baśnią macedońską oraz bajką Aleksandar Prokopieva – „Taniec kolorowych chusteczek”. Prowadzenie: Andrzej Kopczyk. Zapisy: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl.

Macedonia to mały kraj otoczony górami, leżący w samym środku Półwyspu Bałkańskiego. Choć niewielka i w Polsce mało znana, to warto przyjrzeć się jej uważniej i poznać jej bogatą kulturę. Podczas warsztatów teatralnych „Cienie Macedonii” z Teatrem Uszytym z Krakowa, przeniesiemy się w niezwykły świat macedońskiego folkloru. Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki teatru lalek oraz ludowe baśnie i bajki macedońskie.

Moduł II, godz. 13.00 – 14.00, “Mozaika bizantyjska”, dzieci w wieku 8 – 12 lat. Warsztaty plastyczne, na których uczestnicy stworzą mozaik w stylu sztuki bizantyjskiej. Prowadzenie: Marta Tomaszewska-Gruszka. Zapisy: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl.

Prace artystyczne stworzymy według wzorów na czarnym tle i wykończymy je różnymi odcieniami złota, co da ciekawy efekt – mówi prowadząca Marta Tomaszewska-Gruszka

W czasie warsztatów dzieci odkryją swoje zdolności plastyczne i manualne, a także nauczą się cierpliwości oraz precyzji. To przepiękne rzemiosło artystyczne wzbudza szczery zachwyt swą pracochłonnością, misternością i wiecznością trwania.

Samograjki to nowy cykl warsztatów w Instytucie Kultury Miejskiej. Są to comiesięczne spotkania małych melomanów, otwartych na różne formy muzyczne. Zajęcia mają na celu wprowadzenie dzieci w świat dźwięków oraz zachęcają do interakcji wraz z wykonawcami i współtworzenia muzyki. Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 5 – 10 lat, ale przewidziane są również zajęcia dedykowane będą młodszym dzieciom.

Pierwsze spotkanie pt. „Jedzie, jedzie Pan Zelman” (21 lutego, godz. 11.00 – 12.3) poświęcone będą zabawom muzycznym z Lubelszczyzny i Mazowsza. Poprowadzi je Ewa Grochowska – muzyk, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, badaczka tradycji muzycznych wsi polskiej i stylów wokalnych w muzyce tradycyjnej Europy Środkowo – Wschodniej. W latach 2001- 2013 – uczennica wybitnego skrzypka ludowego Jana Gacy z Przystałowic Małych.

„Jedzie, jedzie Pan Zelman”, to warsztaty, podczas których dzieci nauczą się prostych piosenek, tradycyjnych gier i zabaw z centralnej i południowo – wschodniej Polski, wywodzących się z tradycji wiejskiej. Będzie to okazja do poznania uniwersalnych mechanizmów i wzorców rytmicznych w polskiej muzyce tradycyjnej.

Samograjki: 21.02.2016, godz. 11.00 – 12.30
Ilość uczestników: do 15 osób
Wiek: 5-10
Koszt warsztatów to 10 zł (dziecko + opiekun). Zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl